5. júla 2019

„Ak si rodina vie naplánovať Chorvátsko či Taliansko na vlastnú päsť, dokáže to aj v rámci exotiky,“ hovorí  Marika Srnánková, ktorá pred niekoľkými rokmi zbalila deti a spoločne sa celá rodina vybrala spoznávať svet. Pre Forbes vybrala šesť exotických miest, ktoré môžete navštíviť aj s deťmi, pričom výber je určený pre cestovateľov – začiatočníkov, aj pokročilých.

Manželia Srnánkovci začali cestovať s deťmi v čase, keď tie boli ešte bábätkami. „Mladší Matej mal tri mesiace, keď prvýkrát letel do Grécka, a keď mal 20 mesiacov, vybrali sme sa do Karibiku. Práve na tejto ceste sme objavili svoju vášeň a začali sme chodiť aj do exotických krajín,“ vysvetľuje Marika, ktorá vtedy ešte vôbec nevedela, že raz o týchto cestách začne blogovať.

deti na plazi dovolenka exotika
Rodina na výlete v Mexiku. Foto: archív Cestuj s deťmi

Po prvých cestách po Kambodži a Filipínach im však volávalo množstvo ľudí, ktorí si pýtali rady, ako kúpiť lacnú letenku, podľa čoho vybrať hotely, pláže či výlety, a neraz to boli telefonáty aj na 3 hodiny denne. Preto im v jeden večer napadlo založiť vlastný web.

„Keď sme stránku zakladali, nevedeli sme, kto je to bloger a že niečo také ako blog alebo vlog existuje.“ O dva roky neskôr však vyhrali súťaž Bloger roka a dnes točia aj videá. Cieľom je ukázať rodinám, že aj s deťmi sa dá vyraziť za dobrodružstvom. Pre Forbes dávajú tipy na tie najlepšie miesta:

AK STE VY (AJ DETI) ZAČIATOČNÍKMI V CESTOVANÍ

Dubaj

Reklama

Rodinám, ktoré ešte exotiku nenavštívili, radíme začať s cestovaním v Spojených arabských emirátoch. Ideálny je Dubaj alebo Abú Zabí. Výhodné letenky zoženiete aj pod 170 €/os (tam aj späť) a často sa odlieta z Bratislavy, Viedne alebo Budapešti. Let trvá do 5 hodín, takže ho zvládnete aj s malými deťmi.

Ako si vybrať ideálne Airbnb na letnú dovolenku?
Travel blogeri vám prinášajú 12 rád

Dubaj je ideálne miesto pre rodiny s malými deťmi, ktoré si chcú cez deň užiť teplé more a biely piesok, večer prechádzky pod mrakodrapmi a ruch veľkomesta. Nájdete tam neuveriteľné možnosti na výlety. Aquaparky, zábavné parky, púšť, korčuľovanie, lyžovanie, najvyššiu budovu sveta, obrovské mešity, nákupné centrá, trhoviská… Hneď vedľa Dubaja je nádherné mesto Abú Zabí, ktoré sa oplatí navštíviť.

Zanzibar

Ak ste veľkomestám neprišli na chuť a obľubujete presný opak, odporúčame malý africký ostrov Zanzibar. Z Bratislavy, Budapešti a Viedne sa tam najčastejšie lieta cez Dubaj a čakajú vás dva 5-hodinové lety. Pláže sú také biele, že bez slnečných okuliarov máte pocit, že slepnete, a more je rozprávkovo tyrkysové. Možností na výlety pre rodiny s malými, ale tiež väčšími deťmi je tam neúrekom.

deti na lodi dovolenka exotika
Rodina na výlete v Zanzibare. Foto: archív Cestuj s deťmi

V strede ostrova je les plný opíc, v hlavnom meste sú veľmi obľúbené trhy s korením a okolo Zanzibaru je niekoľko nádherných menších ostrovov. Najznámejší z nich je Prison Island, kde žije niekoľko desiatok gigantických suchozemských korytnačiek, ktoré môžete kŕmiť aj hladkať. Na niektoré ostrovy v okolí Zanzibaru sa môžete vybrať na tradičných afrických loďkách alebo ich oboplávať na plachetnici. Pri šnorchlovaní vám budú stovky rybiek jesť tradičné africké placky priamo z ruky. Bez šnorchlov na Zanzibar rozhodne necestujte.

EXOTIKA PRE STREDNE POKROČILÝCH

Srí Lanka

Ak máte radi dobrodružstvo, surf, turistiku, prírodu a pamiatky, určite choďte na Srí Lanku, ktorá je našou najväčšou srdcovkou. Na relatívne malom území ponúka fantastické safari parky plné slonov, nádherné chrámy, pláže plné paliem, najlepšiu kuchyňu na svete, kokosové orechy, karí, ryby, ryžové políčka, čajové plantáže…

deti na plazi surf dovolenka exotika
Tatko si deti užívali na Srí Lanke. Foto: archív Cestuj s deťmi

Domáci sú tam úžasne milí, srdeční a nápomocní a nebuďte prekvapení, ak vás pozvú k sebe domov na návštevu a ponúknu vám aj nocľah. Krajinu odporúčame rodinám, ktoré majú deti v predškolskom a vyššom veku a už majú zopár skúseností s cestovaním po krajinách ako je Thajsko, Malajzia, Zanzibar a podobne.

Jordánsko

Krajina, ktorú odporúčame prejsť každému, kto má rád históriu, túži po dobrodružstve a neprekáža mu cestovanie a presúvanie sa. Odporúčame požičať si tam auto a presúvať sa svojím tempom.

Svadobná cesta ďaleko od zhonu a ľudí?
Toto je 8 destinácií pre medové týždne na konci sveta

Čo sa oplatí zažiť? Starobylú Petru, neuveriteľné mesto Jerash, križiacke hrady, púšť Wadi Rum, spánok v beduínskych stanoch priamo v púšti či Mŕtve more. Voda, v ktorej sa nedá utopiť, je zážitkom nielen pre deti. Jordánsko odporúčame rovnako ako Srí Lanku rodinám s deťmi od 6 rokov, ktoré už zopár skúseností s cestovaním majú.

EXOTIKA PRE POKROČILÝCH RODIČOV A DETI 

Madagaskar

Ak raz začnete cestovať na vlastnú päsť, spoznávať krajiny a nasávať dobrodružstvá, pohltí vás to tak, že nebudete vedieť prestať. Toto sa stalo aj nám. Po bežných destináciách, kam turistov vodia cestovné kancelárie, chceme zažiť menej turistické miesta a zaujímajú nás krajiny, ktoré nevidíme v cestopisoch, ale skôr v dokumentoch. Madagaskar, ostrov vanilky, je neuveriteľný. Plný zvukov, ktoré ste nikdy nepočuli, aj rastlín, ktoré ste nikde inde nevideli.

deti na plazi s mamou dovolenka exotika
Mama Marika, syn Matej (vľavo) a syn Michael (vpravo) na Srí Lanke. Foto: archív Cestuj s deťmi

Baobaby, mäsožravé rastliny, ktoré menia tvar aj farbu, keď sa ich dotknete, ostrovy, kde sa cítite ako vo filme Stroskotanec a máte pocit, že ste prví ľudia, ktorí ich navštívili. Cesty, po ktorých sa dá ísť maximálne 30 km/hod., a tak vám jeden presun autobusom trvá aj 24 hodín. Lemury, opice, chameleóny, pavúky, vanilka, ale tiež parfumérie, prázdne hotely, všade naokolo domáce deti, ktoré bez udice chytajú ryby už v troch rokoch. Usmiati a šťastní domáci, ktorí sa aj na pohreboch smejú a tancujú. To je Madagaskar.

Plavba Národným parkom Komodo

Reklama

S väčšími deťmi to príde akosi samo, že rodina prirodzene uberá z komfortu, ktorý vyhľadávala, keď boli deti malé. Štvordňová plavba cez indonézsky Národný park Komodo je dodnes jedným z našich najväčších zážitkov a zvládnu ju všetky dobrodružné deti.

Aká bola naša skúsenosť? Spánok na karimatkách priamo na palube lode, budenie sa na vlnách s čajkami nad hlavou, plavba medzi aktívnymi sopkami, ktoré dymia, päťmetrové vlny, ktoré zalejú sprchy aj toalety, či skákanie do vodopádov na ostrovoch, ktorých meno nepoznáte. Bezpochyby najväčším zážitkom však bolo vidieť na vlastné oči varany komodské, najväčšie jaštery sveta, ktoré majú tri metre a 200 kilogramov. Vtedy sa vám naozaj zastaví čas. Prechádzka stepou cez národný park a šnorchlovanie nad nádhernými koralmi bolo len čerešničkou na torte.

Hlavné foto: archív Cestuj s deťmi

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk