22. júna 2019

Rýchlo a lacno. Presne tak sa dá pomocou portálu Airbnb zohnať ubytovanie, ktoré je nevyhnutnou súčasťou každej dovolenky. Spolu s travel blogermi Janou Schweighoferovou a Milanom Bardúnom vám prinášame rady, ako si vybrať čo najlepšiu ponuku a vyriešiť prípadné nepríjemnosti. 

1. Zamerajte sa na superhostiteľov.

Cestovateľ Milan Bardún, ktorý svoje zážitky pravidelne opisuje na blogu Bez Mapy, sa pri výbere ubytovania spolieha najmä na označenie superhostiteľ. Znamená to, že autor ponuky ubytuje ročne aspoň desať ľudí, rýchlo odpovedá na správy, nezvykne rušiť takmer žiadne rezervácie a minimálne 80 % hostí mu dalo päť hviezdičiek.

 2. Berte do úvahy najmä hodnotenia turistov.

V niektorých krajinách však členovia Airbnb nezískavajú odznak superhostiteľ práve najčestnejšie. Zakladateľ blogu Bez Mapy sa o tom presvedčil napríklad v Indii. „Ak sa vám ubytovanie páčilo, dajte nám päť hviezdičiek. Ak sa vám ubytovanie nepáčilo, dajte nám päť hviezdičiek a povedzte nám, čo robíme zle,“ cituje Milan nápis z tabule, ktorý videl pred jedným domom. Preto odporúča nevšímať si až tak hodnotenia od miestnych, ale sústrediť sa najmä na názory zahraničných turistov.

Luxus na jednu noc: cez AirBnb si môžete prenajať zámok aj kláštor

3. Rozhodnite sa medzi samostatným a zdieľaným ubytovaním.

Druhá možnosť vás vo väčšine prípadov vyjde lacnejšie, no nemusí byť ideálna. „Keďže vopred nevieme, kto budú naši spolubývajúci, treba si pozrieť, ktoré časti bytu sú spoločné a či sa tam upratuje,“ odporúča Jana Schweighoferová, blogerka roka 2017. Taktiež by ste mali mať vlastný kľúč. V prípade, že si so spolubývajúcimi nesadnete, autorka stránky Travelhacker radí túto skutočnosť jednoducho „predýchať“. „Sami ste si zvolili zdieľané Airbnb. Niekedy to vypáli super, inokedy zle,“ hovorí zo skúsenosti.

Jana Schweighoferová Travelhacker roku 2017 ocenenie Blogerka roka
Cestovateľka Jana Schweighoferová zverejňuje svoje zážitky zo zahraničia a užitočné tipy na stránke Travelhacker, za ktorú získala v roku 2017 ocenenie Blogerka roka. Nedávno sa opäť vybrala do Chorvátska. Foto: Jana Schweighoferová

4. Nenechajte sa znechutiť realitou.

„Na Ibize nás čakalo plesnivé ubytovanie, ktoré smrdelo a nachádzalo sa v štvrti so samými opilcami,“ spomína Jana. „Apartmán bol bez okien, nemali sme čisté posteľné obliečky a majiteľka pred naším check-inom nenápadne vypustila z bytu milenca.“ Travelhackerka si v tomto prípade našla iné ubytovanie a po návrate nezabudla napísať pod ponuku negatívne hodnotenie a žiadať odškodné. Netreba však teraz prepadnúť paranoji. Ako Jana dodáva, bývala už vo viac než sto apartmánoch po celom svete a zlé ubytovania vie zrátať na prstoch jednej ruky.

Lietate veľa? Dajte si pozor na týchto 15 začiatočníckych chýb

5. Nahláste akýkoľvek problém.

„Airbnb má zrejme ten najlepší zákaznícky servis, aký som kedy v prípade takýchto online platforiem zažil,“ hodnotí Milan Bardún. „Stačí nahlásiť problém v rezervácii cez kartu ‚report‘ a do pár minút vás budú telefonicky kontaktovať, aby preverili situáciu, ktorú budú následne riešiť s majiteľom bytu,“ vysvetľuje bloger.

6. Pozor na spôsob platby.

Keď ide o peniaze, tak sa, samozrejme, vyskytnú aj podvody. „Ak vás niekto žiada, aby ste za ubytovanie zaplatili inak ako cez stránku Airbnb, radšej nereagujte a upozornite Airbnb na tento problém. Účet im s najväčšou pravdepodobnosťou zablokujú,“ upozorňuje Milan.

Milan Bardún rýchlo zistil, že život v kancelárii nie je preňho. V roku 2013 založil blog Bez Mapy a cestovanie sa stalo jeho povolaním na plný úväzok. Zatiaľ čo fotografia pochádza z Panamy, bloger nedávno navštívil aj Černobyľ. Foto: Milan Bardún
Milan Bardún rýchlo zistil, že život v kancelárii nie je preňho. V roku 2013 založil blog Bez Mapy a cestovanie sa stalo jeho povolaním na plný úväzok. Zatiaľ čo fotografia pochádza z Panamy, bloger nedávno navštívil aj Černobyľ. Foto: Milan Bardún

7. Zobrazte si mapu ubytovaní.

Na pravom boku stránky Airbnb nájdete ikonku s mapou všetkých ponúk v zadanej lokalite.  Cestovateľ Milan ju využíva pomerne často, aby zistil, či je cena adekvátna. „V New Yorku som našiel ubytovanie so sumou 2 500 € na noc. Keď som sa pozrel detailnejšie na mapu, vysvitlo, že ide o ubytovanie na luxusnej jachte zaparkovanej v dolnej časti Manhattanu.“ Niekedy sa teda netreba hneď zľaknúť ceny, ale pozrieť sa, do akého štandardu ubytovanie patrí.

8. Radšej sa ubytujte v centre, než by ste mali míňať na dopravu.

Výdavky na taxíky, vlaky či metro dokážu vašu peňaženku výrazne odľahčiť. „Nechal som sa zlákať nižšou cenou a ubytoval sa v New Jersey, čo je metrom asi pätnásť minút od centra New Yorku. Ušetrené peniaze som však míňal každý deň na dopravu,“ potvrdzuje bloger. Preto zvážte, či sa vám predsa len viac neoplatí bývanie v centre, ktoré je zároveň praktickejšie.

9. Porovnajte časy svojho príchodu a ubytovania.

Pokiaľ vychádza cestovanie v noci oveľa lacnejšie ako cez deň, je jasné, že si pokojne rozhádžete biorytmus, aby ste mohli viac minúť v danej krajine. Lenže, čo ak dorazíte na miesto o tretej ráno, no ubytovať sa môžete až od desiatej? Na to našla blogerka Jana Schweighoferová tiež odpoveď: „Vyberám si apartmány, ktoré majú self check-in. To mi dáva flexibilitu a môžem prísť aj o polnoci.“

Zakladateľa blogu Bez Mapy ohúrilo najmä Airbnb v Plzni. Foto: Milan Bardún
Zakladateľa blogu Bez Mapy ohúrilo najmä Airbnb v Plzni. Foto: Milan Bardún

10. Čím osobnejší popis, tým lepšie.

Keďže nie ste práve na stránke hotelov, musíte rátať s tým, že danú izbu používa majiteľ a zároveň v nej pred vami bývalo už niekoľko desiatok cestovateľov. „Airbnb je o zaujímavých ľuďoch a ešte zaujímavejších ubytovaniach,“ myslí si Travelhackerka Jana. Preto u nej vyhrávajú ponuky s čo najosobnejším popisom.

11. Všímajte si obsah fotiek.

Nádherný park, dokonalý západ slnka, zastávka hneď pred domom… Ale kde sú fotky izieb? Cestovateľka Jana narazila na takéto ponuky už niekoľkokrát. „Ak je z dvadsiatich fotiek osemnásť ilustračných, apartmán zrejme nevyzerá dobre,“ tvrdí z vlastnej skúsenosti. Pri fotkách teda môžete prokrastinovať s čistým svedomím.

12. Používajte filtre.

Aby ste však výberom Airbnb nestratili celé hodiny, filtre sú základ. Môžete si vybrať, či hľadáte izbu v dome, alebo v byte, počet lôžok a tiež vybavenie, bez ktorého neprežijete ani pár dní. Samozrejme, najpodstatnejším filtrom je cena. Keď sa vám však dvetisíc možností zrazu zúži na päť nevyhovujúcich, treba si určiť priority a niektoré želania odstrániť.

Airbnb však nezoženiete všade. Pokiaľ podobne ako Martin Navrátil z blogu Travelistan plánujete vycestovať do krajín ako Antarktída, Kongo, Afganistan či Somálsko, určite investujte do hotelov, aby ste sa cítili pohodlne a v bezpečí. A nezabudnite si aspoň na jeden deň spraviť offline detox.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk