16. júla 2020

Na pražskom Staromestskom námestí sú nápisy v češtine namiesto angličtiny, v michelinských reštauráciách sa dá najesť už za 400 korún (15 eur) a na otrasných pivných bicykloch nemá kto jazdiť. 

Zvyčajne preplnený Karlov most je taký poloprázdny, že sa na ňom dá usporiadať piknik. Dokonca sa dá dostupne ubytovať aj v luxusnom hoteli Four Seasons. Ideálny čas na kratšiu či dlhšiu dovolenku u našich západných susedov. Takto pokojné a prázdne hlavné mesto Česka totiž už možno nikdy opäť neuvidíte.

Praha vedie

Postkoronavírusová doba pretvára Prahu do podoby, aká tu snáď ešte nebola. Popri majiteľoch reštaurácií a obchodov sa snažia novej situácii prispôsobiť aj hotelieri. Hlavné mesto sa tak pre mnohých Čechov stáva po dlhom čase opäť dovolenkovou destináciou.

„Sú dni, keď je Praha najpredávanejším regiónom. Inak je to v rámci doterajších predajov tohtoročná dvojka,“ hovorí šéf Slevomatu Ladislav Veselý s tým, že záujem zákazníkov je oproti obdobiu pred pandémiou niekoľkonásobne vyšší.

„Do Prahy jazdí, kto môže, a dnes sú to väčšinou Česi,“ pokrčí plecami manažérka recepcie v tichej lobby hotela Hilton v Celnici, kde sa aktuálna obsadenosť pohybuje medzi 20 a 30 percentami s údajne rastúcou tendenciou.

Reklama

Dovolenka doma nie je len o turistike.
Okrem adrenalínu by si na svoje prišla aj Agatha Christie

Hilton si v rámci oboch svojich pražských pobočiek pripravil od 1. júla špeciálne balíčky pre český trh. Pri rezervácii dvoch nocí majú hostia zdarma parkovanie, zľavu na hotelové spa alebo večeru v bare Cloud9 na streche zdarma.

Balíčky na pobyt v Hiltone predáva aj Slevomat. S cenou, ktorá presahuje 3-tisíc korún pre dve osoby na noc (112 eur), láka aj na wellness zdarma. V ponuke je Hilton pri Vltave aj Hilton pražskom v Starom Meste, ten druhý však stojí o niečo viac. Dostupné sú aj na slovenskom Zľavomate, a to od 115, respektíve 137 eur pre dve osoby na noc.

Na Slevomate je v súčasnosti dostupný aj excentrickejší hotel Buddha Bar alebo secesný hotel Imperial. „Je to vôbec po prvý raz, čo ponúkame tieto luxusné hotely,“ dokresľuje situáciu Ladislav Veselý.

Odlišné stratégie

V každom prípade, najväčšiemu záujmu sa na portáli teší dostupnejší Clarion, 4-hviezdičkový kongresový hotel vo Vysočanoch. Pri cene, ktorá sa začína na necelých 1 500 korunách na noc (56 eur), s večerou v cene, sa len cez Slevomat predalo už takmer 2 200 pobytov a zamestnanci potvrdzujú, že prevádzka stojí takmer výlučne na Čechoch.

Dokonalý oddych v čase pandémie?
V luxusnej hotelovej izbe bez stien aj bez strechy

Naopak, v hoteli Mandarin Oriental na Malej Strane je zenový pokoj, ktorý sa dá vysvetliť približne 10-percentnou obsadenosťou. Polovicu návštevníkov tvoria Česi, no ide o stálych zákazníkov a podľa slov personálu do hotela príde „maximálne jeden nový Čech denne.“

Noc tam stojí necelých 8-tisíc korún (290 eur). Mandarin, minimálne podľa aktivity na sociálnych sieťach, láka miestnych skôr na spa a na rôzne procedúry, prípadne do reštaurácie Spices. Príspevky na firemnom Instagrame sú v týchto mesiacoch azda po prvý raz písané aj v češtine.

Podobná (ne)obsadenosť panuje aj v 5-hviezdičkovom hoteli Smetana na druhom brehu Vltavy, kam sa začiatkom roka presťahovala reštaurácia Bellevue.

„Znížili sme ceny až o 40 percent, avšak ani to hostí z okolia nepriláka. Staviame skôr na korporátnu klientelu a snažíme sa vymyslieť spôsob, ako ju získať,“ popisuje front office manager hotela, v ktorom väčšinu hostí zvyčajne tvoria Američania.

Podľa šéfa Slevomatu sa darí predávať aj drahšie balíčky v Prahe, než na koľko vyjde napríklad kongresový hotel Clarion, ale horná hranica sa pohybuje okolo 5-tisíc českých korún (187 eur).

„Veľkou témou na leto je pre nás určite aj cross-sell zákazníkov, keďže v Prahe máme silnú ponuku reštaurácií a služieb,“ dodáva Veselý.

Autorom článku je Zdravko Krstanov z Forbes Česko. Text bol rozšírený o redakčný obsah Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?