8. júla 2020

Mnoho slávnych ľudí, prezidentov či spisovateľov objavilo čaro relaxu pri pozorovaní vtákov. Že to nie je nič pre vás? Možno skôr zregenerujete pri adrenalínovom splave alebo doslova vypnete vďaka digitálnemu detoxu. To všetko sa dá urobiť bez toho, aby ste opustili Slovensko. 

Necestovať do zahraničia a pomôcť turizmu na Slovensku. Formulka, ktorú pred letom počúvajú dovolenkári z každej strany. No nie každý je nadšenec klasickej turistiky v Tatrách či prechádzok okolo turistami obľúbeného Štrbského plesa.

Dovolenka na Slovensku však môže mať aj úplne inú podobu. V prípade, že potrebujete vypnúť od stresového zamestnania, je tu možnosť pozorovania prírody, milovníci adrenalínu môžu skúsiť splav a tí, ktorí majú dosť tejto uponáhľanej doby, môžu skúsiť digitálny detox. 

Ako koronavírus zmení cestovanie.
Objavujme Slovensko a zabudnime na sociálne siete

O tom, že Slováci tento rok nevycestujú hromadne za hranice, hovorí aj nedávny prieskum agentúry Focus. Vyplýva z neho, že 26 percent Slovákov sa tento rok rozhodlo absolvovať letnú dovolenku na Slovensku. Najčastejším spôsobom, ako budú Slováci tráviť domácu dovolenku, sú podľa prieskumu turistika a výlety do hôr (41 %). Oproti minulému roku významne vzrástol záujem stráviť leto na chate či chalupe (33 % oproti 13 %). Mierne sa však znížil záujem o kúpaliská a akvaparky. 

Pre tých, ktorí sa nechcú zaradiť do týchto štatistík, no chcú zostať doma, sme vybrali tipy na zážitkové dovolenky, ktoré na klasických zoznamoch nenájdete. 

Pozorovanie vtákov, prírody, medveďov

Prírodný turizmus, respektíve organizovanie skupinového pozorovania vtáctva, medveďov, ich stopovanie, spoznávanie kvetov. Toto ponúka dlhoročný ochranár a ornitológ Ján Dobšovič, ktorý od roku 2001 popularizuje birdwatching, teda pozorovanie vtáctva.

„Birdwatching je aktivita najvhodnejšia na odstránenie stresu, lebo človek už počas prvých minúta v lese automaticky zabúda na stresujúce povolanie, a to oveľa skôr ako pri športe,“ hovorí pre Forbes.

Pozorovaniu prírody holdovali aj mnohí známi ľudia. Foto: Pixabay

Táto aktivita je podľa neho čoraz populárnejšia. Kým napríklad v 70. rokoch minulého storočia holdovali aspoň 20 dní v roku pozorovaniu vtákov len štyri percentá obyvateľov Severnej Ameriky, o dekádu neskôr to bolo už 11 percent. A má fanúšikov aj medzi známymi osobnosťami. Obľubovali ju napríklad americkí prezidenti Theodore Roosevelt či Jimmy Carter, ale aj spisovatelia Agatha Christie či Ian Fleming, autor slávnych príbehov o Jamesovi Bondovi, ktorého pomenoval podľa iného pozorovateľa vtáctva. 

Tohtoročný najideálnejší čas na birdwatching však z časti prekazila pandémia. Možnosti prírodného turizmu, ktoré Dobšovič prirovnáva aj k meditácii, sa ale nekončia, nahradia ich ďalšie. 

Tip na záver: Po žatve, čo znamená asi v polovici augusta, sa začne sezóna medveďov, takže najbližšie asi očakávame práve ich pozorovanie, ktoré robievame z turistického chodníka pomocou veľmi kvalitných ďalekohľadov.“

Adrenalínový splav či zlaňovanie 

Rafting na rozvodnenej rieke Belá, lozenie po prírodnej skale, traverzovanie ponad hlbokú roklinu, zážitok na wakeboarde alebo surfovej doske a množstvo ďalších atypických aktivít ponúka Liptov a Rastislav Opluštil cez svoju agentúru Mutton, ktorá sa sústreďuje na adrenalínové zážitky.

Slováci cestujú do zahraničia pre kvalitu zážitku a služieb. Chceme im dokázať, že aj doma im vieme ponúknuť exkluzívne zážitky so skúsenými a scestovanými ľuďmi, ktorí dokážu zaujať,“ hovorí Opluštil. 

Cestovateľka odporúča 3 výlety po Slovensku.
Kde sa zastaviť cez víkend?

V týchto dňoch sa pre nich sezóna otvára, momentálne sa zameriavajú skôr na individuálnych klientov. Očakávajú však zvýšený záujem, keďže tento rok bude viac Slovákov dovolenkovať doma.

Okrem splavov sa dajú na Liptove zažiť aj takéto prechody ponad priepasti. Foto: Mutton

Okrem splavu rozvodnených riek sa rozhodli organizovať aktivity vhodné pre rodiny, ako je splav Váhu, či návštevy salaša alebo výpravy do jaskyne iba s čelovkami. 

Napriek tomu, že pandémia naplno udrela na prevádzkovateľov v službách a cestovnom ruchu, Opluštil vidí aj výhody. „Vďaka nej sa na Slovensko vrátili ľudia, ktorí inak pôsobia v zahraničí. Podarilo sa nám tak na leto vyskladať tím, v ktorom sa stretli tí najlepší inštruktori inak pracujúci v Japonsku, Austrálii, Kanárskych ostrovoch, USA či Slovinsku,“ dodáva. 

Tip na záver: Zákazníkom, ktorí vyhľadávajú adrenalín, by sme určite odporučili rafting, zlaňovanie z lanovky na Chopku a horolezeckú školu s traverzom na Machnatom. Pre zákazníkov, ktorí uprednostňujú skôr zábavu a relax, odporúčame plavbu motorákom po Liptovskej Mare s vychladeným drinkom v ruke a západom slnka, na ktorý rozhodne nezabudnú.“

Návrat ku koreňom 

Cez leto som sa naučil tkať na tkáčskom stroji. Odpoveď na otázku, aké boli vaše prázdniny, ktorá sa zrejme tak často nevyslovuje. S tým spojené tradičné ubytovanie a čoraz populárnejší digitálny detox, dokonca v oblasti, ktorá sa sa na prvý pohľad nespája so slovom dovolenka — Brezno.

Ponúkam ubytovanie v chalupách v netradičných lokalitách, v prírode, na samote, na lazoch či dedinách. Okrem ubytovania organizujem výlety pre malé skupiny spojené s kultúrou, remeslami, gastronómiou a envirovýlety,“ hovorí pre Forbes Ivana Rešutíková zo Stey Slovakia, ktoré sa zameriava na pomalé, udržateľné cestovanie.

Filozofia slow travel?
Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

Princípom je, aby to, čo turisti v danom regióne minú, v ňom aj zostalo. Základnou myšlienkou je priviesť návštevníkov dobiehajúcich tempo dnešnej hektickej doby čo najbližšie k domácim. Realizujem výlety formou home-hosted návštev priamo doma, interaktívne, zážitkovo,“ vysvetľuje Rešutíková. Ako príklad uvádza spomínané tkanie, ktoré turisti môžu okúsiť zblízka, na vlastnej koži a intenzívnejšie ako napríklad na remeselnom jarmoku. 

View this post on Instagram

OKIENKOVÁ GASTRONÓMIA NA POTULKÁCH HOREHRONÍM 🍲🌭🍻☕️ Kam za jedlom, drobným občerstvením alebo čapovaným pivkom, ak sa vyberiete na túlačky na južnej strane Nízkych Tatier, Horehroní, v Balockých alebo Veporských vrchoch či Muránskej planine? Zostavili sme zoznam okienkových prevádzok. Ak viete o ďalších, budeme radi, keď sa podelíte o informáciu v komentári. Užívajte víkend priatelia. Ivana 📷: Útulňa Andrejcová @visithorehronie @kamnahorehroni ✅ @dedeckova_chata – okienko bude otvorené len v prípade dobrého počasia. Ak prší, chata je s najväčšou pravdepodobnosťou zatvorená. Aktuálne info vždy nájdete na ich FB a IG profile. ✅ @salas.zbojska – Vlčkovci cez okienko podávajú halušky aj zbojnícke špeciality, denne od 11.30 do 18.00. ✅ @kolibaustarejmatere v Nemeckej – dostanete tradičné jedlá, syry, domáci chlieb aj výborné sladké pečivo z vlastnej pekárne, koliba je otvorená denne od 11.00 do 18.00. ✅ Útulňa Andrejcová – okienkové občerstvenie funguje len počas víkendov. ❌ Útuľna Ďurková – zatiaľ bez okienka. ✅ Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom – okienko je otvorené každý deň. V ponuke majú okrem čapovaného pivka aj varené jedlá v okresanej ponuke, ako sme boli zvyknutí. ✅ Kamenná chata pod Chopkom – podávajú len nápoje, a to v prevádzkových časoch lanových dráh @jasna_nizke_tatry , najbližšie víkendy 2., 8. a 9. mája a zvyšné májové soboty. ❗️❗️V horských chatách nie je možné prenocovať❗️❗️ ✅ Bistro v Sihle – otvorené denne od 10. do 18.tej, dostanete čapované pivko aj malé občerstvenie (párky, hotdogy). ✅ Chata v sedle Burda – otvorená počas víkendov, cez okienko podávajú len nápoje, pivo zatiaľ nečapujú. ✅ Koliba v @skitelgart – od budúceho víkendu plánujú otvoriť, podrobnejšie info doplníme. ❌ @horskachatapodkralovouholou – zatiaľ zatvorená. #thisisslovakia #korona #visithorehronie #kamnavylet #vyletslovenskom #nizketatry #lowtatras #steyslovakia #telgart #kralovahola #burda #sihla #kamennachata #stefanicka #andrejcova #durkova #zbojska #dedeckovachata

A post shared by Ivana Rešutíková (@steyslovakia) on

Napriek tomu, že pôvodne bola zameraná na zahraničných zákazníkov, pre ktorých je úzky kontakt s našou kultúrou veľmi zaujímavý, tento rok pribúda záujmu aj zo strany našincov. Rodiny s deťmi môžu lákať edukatívne výlety priamo v teréne, počas ktorých sa naučia rozoznávať stopy rysa či vlka. Ako hovorí Ivana Rešutíková, práve takéto zážitkové výlety v duchu pomalého cestovania sú obojstranným prínosom pre návštevníkov aj domácich.

Tip na záver: Odporučila by som všeobecne chodiť na dovolenke čo najviac pešo alebo na bicykli. Tak najlepšie navnímate prostredie, v ktorom sa nachádzate, ako aj atmosféru miestneho života. Nevoziť sa autom k ‘instaspotom’, ale hľadať príbehy domácich, ktoré za nimi stoja. Konkrétne by som odporučila digitálny detox. Opustiť na chvíľu svet pekných obrázkov a instantných informácií a spomaliť.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?