26. júna 2020

Konečne tu máme jar a s ňou aj uvoľňovanie pandemických opatrení a jednoduchšie cestovanie medzi okresmi. Postupne sa otvárajú pre návštevníkov hrady, zoologické a botanické záhrady, múzeá či galérie, hoci zatiaľ len v obmedzenom režime. My vám prinášame tri tipy na netradičné výlety od blogerky a cestovateľky Adriany Žiačkovej.

Osada Kysuca, Čierny Balog, Kremnica

Morový stĺp v Kremnici. Foto: archív Adriany Žiačkovej

Ak máte chuť stráviť príjemný víkend trošku mimo „civilizácie“, určite odporúčam ubytovať sa v jednej z dreveníc v obci Kysuca-Drábsko. Táto malá osada s tradičnou architektúrou je učupená v lone prírody Sihlianskych lazov a miestny kolorit mnohým pripomína Vlkolínec pri Ružomberku.

Za najväčší skvost tejto dedinky považujem azúrovo modrú kaplnku svätej Anny, v ktorej sa koná omša iba na Svätú Annu a miestni prichádzajú na ceremóniu v krojoch. Predstavuje jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku.

Ak máte chuť prejsť sa po lazoch, dostanete sa až k Marekovmu dvoru, kde sa po nahlásení dopredu môžete u domácich dobre naobedovať  a pokochať sa cválajúcimi koňmi po lúkach. Je to taký väčší statok, kde si prídu na svoje aj deti, keďže zvieratiek chovajú neúrekom.

Z Kysuce máte potom na skok Čiernohronskú železnicu v Čiernom Balogu, prvé vlaky sezóny 2021 vypravia 8. mája. Trasy a cestovný poriadok nájdete na tomto odkaze.

Reklama

Cestou si môžete spraviť zastávku v nádhernom banskom meste Kremnica. Ak budete mať to šťastie a natrafíte na milého domáceho, rád vás po meste prevedie aj povie čo-to o jeho histórii.

Liptov

Liptov je pre mňa jedným z najkrajších kútov Slovenska, nakoľko je tu pekných miest neúrekom. Ak sa víkend rozhodnete stráviť práve tu, nezabudnite si so sebou zabaliť aj bicykle, pretože okruh okolo Liptovskej Mary nemôžete vynechať. Do tejto trasy zahrňte aj dedinky ako Bobrovec, Pavlova Ves, Behárovce, Liptovský Trnovec.

Osviežiť sa a odpočinúť si môžete na Mare v Maríne a ak chcete zopár pekných fotiek na pamiatku, kostol Panny Márie z 13. storočia je povinnou zastávkou.

Ak ste športovo zdatní a nevadí vám víkend stráviť aktívne, mám pre vás dva tipy na turistiku. Prvou je výstup na Choč, z ktorého výhľad sa považuje za jeden z najkrajších na Slovensku. Ako na dlani budete mať Vysoké aj Nízke Tatry a už spomínanú Liptovskú Maru. Túra nie je náročná, zvládnu ju aj menej zdatní turisti a výhľad naozaj stojí za to.

Na Liptove nevynechajte ani menej známu túru na Babky. Foto: archív Adriany Žiačkovej

Určite by som spomenula aj menej známe Babky, avšak v ničom nezaostávajú za inými populárnejšími túrami na Slovensku. Trasa taktiež nie je náročná. Zaparkujete pod Kalváriou na Bobroveckej Vápenici – a môžete sa vydať na cestu. Čaká na vás mohutnosť Tatier, krásne výhľady, pokoj, ticho a Liptov ako na dlani. My sme túru absolvovali v zime a bolo to čarovné.

Strážovské vrchy

Pri mojom treťom tipe sa premiestnime viac na západ a budeme objavovať krásu Strážovských vrchov. Ich najvyšším vrchom s nadmorskou výškou 1213 mnm je Strážov. Nachádza sa nad obcou Zliechov na hranici okresov Žilina a Ilava.

Výstup môžete absolvovať buď z dedinky Čičmany, ktorú všetci veľmi dobre poznáte vďaka tradičnej architektúre spojenej s maľovanými bielymi ornamentami, alebo z  dediny Zliechov, kde sa môžete zastaviť na miestnom salaši a dopriať si čerstvý syr, korbáčiky alebo žinčicu. V každom prípade, ak sa rozhodnete štartovať z ktorejkoľvek dedinky, obe majú čo ponúknuť. Samozrejme, v Čičmanoch netreba zabudnúť na návštevu niektorého z múzeí.

Čičmany sú povinnou zastávkou. Foto: archív Adriany Žiačkovej

Ak budete mať šťastie, že sa na turistiku vyberiete práve v období rastu medvedieho cesnaku, bude vás sprevádzať celou hornou polovicou výstupu na Strážov. Pod vrcholom sa nachádza veľká lúka, na ktorej si môžete dopriať občerstvenie (to, ktoré si, samozrejme, so sebou prinesiete).

Ak sa chystáte v tejto oblasti stráviť víkend a zostane vám čas na ešte jednu nádhernú túru, mala by ňou určite byť tá, ktorá vedie na Kľak. Je to výrazný hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Je to výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je vrch rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany.

Podľa mnohých patrí k najfotogenickejším vrcholom Malej Fatry. Ak máte na objavovanie tejto oblasti zopár dní naviac, odporúčam vydať sa smer Bojnice.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?