26. júna 2020

Blogerka a cestovateľka Adriana Žiačková pre vás odporúča tri výlety na toto leto. Ako si urobiť známe turistické oblasti trochu netradičnejšie?

Kysuca

Na rezerváciu ubytovania odporúča portál SteySlovakia. Foto: archív

Ak máte chuť stráviť príjemný víkend trošku mimo „civilizácie“, určite odporúčam ubytovať sa v jednej z dreveníc v obci Kysuca-Drábsko. Ubytovanie v tejto malebnej dedinke zoženiete iba cez portál SteySlovakia a zážitok je to naozaj nezabudnuteľný. Táto malá osada s tradičnou architektúrou je učupená v lone prírody Sihlianskych lazov a miestny kolorit mnohým pripomína Vlkolínec pri Ružomberku.

Za najväčší skvost tejto dedinky považujem azúrovo modrú kaplnku svätej Anny, v ktorej sa koná omša iba na Svätú Annu a miestni prichádzajú na ceremóniu v krojoch. Predstavuje jednu z najzachovalejších oblastí ľudovej architektúry na Slovensku.

Ako koronavírus zmení cestovanie. Objavujme Slovensko a zabudnime na sociálne siete

Ak máte chuť prejsť sa po lazoch, dostanete sa až k Marekovmu dvoru, kde sa po nahlásení dopredu môžete u domácich dobre naobedovať  a pokochať sa cválajúcimi koňmi po lúkach. Je to taký väčší statok, kde si prídu na svoje aj deti, keďže zvieratiek chovajú neúrekom. Taktiež si môžete v neďalekej pekárni objednať na ráno čerstvé pečivo. Za zastávku určite stojí aj vodná nádrž Nová Bystrica.

Adriana Žiačková. Foto: archív

Z Kysuse máte potom na skok Čiernohorskú železnicu v Čiernom Balogu, ktorej tradičný vláčik premáva od apríla do septembra. Cestou si môžete spraviť zastávku v nádhernom banskom meste Kremnica. Ak budete mať to šťastie a natrafíte na milého domáceho, rád vás po meste prevedie aj povie čo-to o jeho histórii. Svoju prechádzku určite zakončite výborným obedom v reštaurácii Silvanus.

Liptov

Liptov je pre mňa jedným z najkrajších kútov Slovenska, nakoľko je tu pekných miest neúrekom. Ak sa víkend rozhodnete stráviť práve tu, nezabudnite si so sebou zabaliť aj bicykle, pretože okruh okolo Liptovskej Mary nemôžete vynechať. Do tejto trasy zahrňte aj dedinky ako Bobrovec, Pavlova Ves, Behárovce, Liptovský Trnovec. Osviežiť sa a odpočinúť si môžete na Mare v Maríne, a ak chcete zopár pekných fotiek na pamiatku, kostol Panny Márie z 13. storočia je povinnou zastávkou.

Ondrejková z Pelikánu: Cestovné kancelárie si nemôžu dovoliť prehnať to s cenami

Ak ste športovo zdatní a nevadí vám víkend stráviť aktívne, mám pre vás dva tipy na turistiku. Prvou je výstup na Choč, z ktorého výhľad sa považuje za jeden z najkrajších na Slovensku. Ako na dlani budete mať Vysoké aj Nízke Tatry a už spomínanú Liptovskú Maru. Túra nie je náročná, zvládnu ju aj menej zdatní turisti a výhľad naozaj stojí za to.

Na Liptove nevynechajte ani menej známu túru na Babky. Foto: archív

Určite by som spomenula aj menej známe Babky, avšak v ničom nezaostávajú za inými populárnejšími túrami na Slovensku. Trasa taktiež nie je náročná. Zaparkujete pod Kalváriou na Bobroveckej Vápenici – a môžete sa vydať na cestu. Čaká na vás mohutnosť Tatier, krásne výhľady, pokoj, ticho a Liptov ako na dlani. My sme túru absolvovali v zime a bolo to čarovné.

Strážovské vrchy

Pri mojom treťom tipe sa premiestnime viac na západ a budeme objavovať krásu Strážovských vrchov. Ich najvyšším vrchom s nadmorskou výškou 1213 mnm je Strážov. Nachádza sa nad obcou Zliechov na hranici okresov Žilina a Ilava. Výstup môžete absolvovať buď z dedinky Čičmany, ktorú všetci veľmi dobre poznáte vďaka tradičnej architektúre spojenej s maľovanými bielymi ornamentami, alebo z  dediny Zliechov, kde sa môžete zastaviť na miestnom salaši a dopriať si čerstvý syr, korbáčiky alebo žinčicu. Každopádne, ak sa rozhodnete štartovať z ktorejkoľvek dedinky, obe majú čo ponúknuť. Samozrejme v Čičmanoch netreba zabudnúť na návštevu niektorého z múzeí.

Čičmany sú povinnou zastávkou. Foto: archív

Ak budete mať šťastie, že sa na turistiku vyberiete práve v období rastu medvedieho cesnaku, bude vás sprevádzať celou hornou polovicou výstupu na Strážov. Pod vrcholom sa nachádza veľká lúka, na ktorej si môžete dopriať občerstvenie (to, ktoré si samozrejme so sebou prinesiete).

Ak sa chystáte v tejto oblasti stráviť víkend a zostane vám čas na ešte jednu nádhernú túru, mala by ňou určite byť tá, ktorá vedie na Kľak. Je to výrazný hôľnato-skalnatý vrchol na hlavnom hrebeni južnej časti Lúčianskej Malej Fatry. Je to výborný vyhliadkový bod s kruhovým výhľadom na všetky okolité pohoria. Vďaka nezameniteľnému vzhľadu je vrch rozpoznateľný a viditeľný od Rajeckých Teplíc až po Bystričany.

Podľa mnohých patrí k najfotogenickejším vrcholom Malej Fatry. Každoročne sa tu koná silvestrovský zimný výstup a tie výhľady sú ozaj krásne. Ak máte na objavovanie tejto oblasti zopár dní naviac, odporúčam vydať sa smer Bojnice.

Hľadávate ďalšie cestovateľské odporúčania po Slovensku? Tu je pár ďalších tipov:

Známi cestovatelia odporúčajú svoje obľúbené miesta

Kam na turistiku, aby ste sa vyhli masám

Tip na rýchly rakúsky cyklovýlet pri Bratislave

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?