24. júla 2020

V čase koronavírusu vymenilo zahraničné destinácie za výlety po Slovensku aj veľa cestovateľov. Chcete sa nimi inšpirovať? Marika Srnáková z blogu Cestujsdetmi.sk, za ktorým stojí spolu s manželom, poskytla pre Forbes.sk 10+1 tip na miesta, kam sa počas leta oplatí zavítať s deťmi.

1. Malkia park v Orechovej Potôni

V ZOO už bola azda každá rodina s deťmi, ktorá miluje zvieratká. Malkia park však nie je žiadna obyčajná ZOO. Domov tam postupne od roku 2016 našli prevažne mačkovité šelmy zachránené z cirkusov a nevhodných domácich chovov. Je to jedinečné a prekrásne bezbariérové miesto vhodné pre rodiny s deťmi, v ktorom sa dozviete užitočné a zaujímavé informácie nielen o šelmách.

Kam zobrať deti na exotickú dovolenku?
6 top destinácií od rodiny travel blogerov

Zažijete tu tiež komentované kŕmenie a môžete sa stať adoptívnym rodičom niektorého zo zvieratiek. Okrem šeliem tu nájdete tiež medvedice zachránené z cirkusov, ale aj somáriky, zebry, ťavu, lamy, surikaty, lemury, papagáje, aj rôznu vodnú hydinu. Toto miesto je jedným z našich najobľúbenejších na Slovensku.

Reklama

 2. Termálny prameň Lukavica

Tento termálny prameň pri Žarnovici nie je na Slovensku až tak známy. Celkovo sa na termálne pramene, ktorých máme na Slovensku hneď niekoľko, akosi zabudlo… Dedinku Lukavica nájdete v Štiavnických vrchoch.

Luxus so zľavou: Hotely v Tatrách či v Prahe lákajú
vďaka obmedzenému cestovaniu na akciové ceny

Voda v Lukavickom jazierku má 35 stupňov Celzia a výška hladiny je približne 70 centimetrov, čo umožňuje skvelé kúpanie pre rodiny s deťmi počas celého roka, aj v zime. Najväčší bonus? Všetko si dokážete s deťmi dopriať úplne zadarmo. Najväčšou výhodou týchto prameňov je, že sú často úplne prázdne.

3. Visutý most na Skalke/Európsky unikát pri Kremnici

Máte radi adrenalín? Vyskúšajte most pri Skalke. Foto: archív cestujsdetmi.sk

Fantastický adrenalínový visutý most, jediný svojho druhu na Slovensku, je dlhý až 80 metrov. Odporúčame ho rodinám, ktorým je adrenalín veľmi blízky. Je k dispozícii pre rodiny s deťmi približne od veku 7 rokov a jedinou podmienkou vstupu je z bezpečnostného hľadiska ferratový set, ktorý si viete zapožičať priamo na mieste.

4. Kukuričné bludisko Vlčkovce

Kukuričné bludisko Vlčkovce. Foto: archív cestujsdetmi.sk

Máte radi výzvy a adrenalín? Poďte sa stratiť do kukuričného bludiska, ktoré je otvorené od 3. júla do konca augusta. Je dlhé 2500 metrov a je náročnejšie, zložené z rôznych geometrických tvarov, a teda vhodné pre rodiny s väčšími deťmi. Pre menšie deti odporúčame bludisko v tvare dinosaura, ktoré je jednoduchšie, a môžete sa tam pokojne zabaviť, ale aj „stratiť“ s tými najmenšími. V uličkách sú ukryté dinosaury a informácie o nich. Vstupné je 3 € na osobu.

5. Levanduľové pole na Záhorí

Poznáte Levanduland na Záhorí? V roku 2014 vzniklo toto slovenské Provensálsko v oblasti Rudava. Nádherné levanduľové pole s 1500 sadenicami levandule je na rodinné fotenie ako stvorené. Ideálne je, ak sa na fotenie vopred zahlásite. Mimo objednaných termínov však môžete toto krásne pole navštíviť počas dní samozberov.

Na Záhorí vyrástlo levanduľové pole.
Trio nadšencov vyrába levanduľové víno aj džem

6. Domček na strome v Trenčianskych Tepliciach

Asi iba málokto v detstve nesníval o spánku v domčeku na strome. V parku v Trenčianskych Tepliciach nájdete tieto domčeky rovno dva. Druhý je úplnou novinkou, k dispozícii iba pár dní (od 15. 7.) My sme si aj s deťmi túto noc na strome užili dosýta ešte pred tromi rokmi.

V noci je tam neuveriteľný pokoj, počujete zaujímavé zvuky lesa, hlavne sa tam ozývajú sovy, a pod domčekom pobehujú líšky… Ráno si na terase vychutnáte čerstvé raňajky, ktoré si vo vopred dohodnutom čase vytiahnete v košíku až hore na strom. Toto zážitkové ubytovanie je veľmi obľúbené, preto si jeho rezerváciu nenechajte na poslednú chvíľu.

7. Lúka plná sysľov na Muránskej planine

Na lúke plnej sysľov. Foto: archív cestujsdetmi.sk

Na Muránskej planine nájdete roztomilé poľné hlodavce, ktoré sa s radosťou nakŕmia z vašej ruky. Počet sysľov tam prekročil už tisícku. Aj keď ich počas tohto roka zasiahla nepríjemná povodeň, dobrí ľudia ich zachránili a tešiť sa z nich môžeme i naďalej. Lúku nájdete približne dva kilometre od centra obce Muráň.

8. Bora Bora na Slovensku? V Senci

Ak môžete prežiť noc na strome, čo tak zažiť aj ďalší nezabudnuteľný zážitok a prenocovať v polynézskom štýle priamo na vode? Bungalovy Lobster, ktoré sú vybudované priamo nad jazerom s priamym vstupom do vody, sú jedinečnou príležitosťou na zážitkovú letnú dovolenku pre vašu rodinu. Nájdete ich na Slnečných jazerách v Senci.

 9. LaborArtórium/s deťmi priamo pod mikroskopom, Spišská Nová Ves

LaborArtórium v Spišskej Novej Vsi. Foto: archív cestujsdetmi.sk

Počuli ste, že sa na Slovensku vďaka vedcovi Gregorovi a jeho experimentom dokážete zmenšiť tak, že sa dostanete z laboratória napríklad priamo do akvária ku škrečkovi alebo do domčeka slimáka? Budete si môcť dokonca zabehať v kolese pre hlodavcov, pozriete sa, ako vyzerá červený mravec, lienka alebo včela zblízka, a s deťmi si zaručene užijete chvíle plné zábavy a nových informácií. Tí odvážnejší si môžu v LaborArtóriu chytiť aj živého chameleóna Ďoďa alebo užovku Miša.

10. Summer Tubing na Hrebienku

Chcete si vychutnať adrenalín na gumenom kolese? Vyvezte sa zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou na Hrebienok alebo si vychutnajte krásnu ľahkú turistiku a až hore sa spoločne prejdite pešo. Priamo na Hrebienku sa môžete spustiť na špeciálnom tobogáne dlhom 250 metrov. Nová zážitková jazda s klopenými zákrutami je vhodná pre deti, ale aj dospelých a nie je cenovo náročná. Dovoliť si ju bude môcť naozaj každá rodinka. (1 jazda = 1 €)

BONUS: Kúpele v horách/Trenčianske Teplice

Jedinečné miesto v Trenčianskom kraji v sebe ukrýva kúpalisko Zelená Žaba v Trenčianskych Tepliciach, kde si doprajete oddych aj zábavu v srdci prírody. Detský bazén pre neplavcov, 33 metrov dlhý rodinný bazén s vírivkami, alebo súkromný VIP bazén na najvyššom poschodí kúpeľov. Každý deň od 9. do 19. hodiny. K tomu ihriská a výborná reštaurácia. My môžeme rodinám návštevu tohto kúpaliska určite iba odporučiť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?