27. augusta 2020

Taliansky módny dizajnér Giorgio Armani, ktorý stojí za rovnomennou značkou, si aj v 86 rokoch udržuje nezameniteľný štýl. Najnovšie sa pochválil svojím developerským projektom v karibskom ostrovnom štáte Antigua a Barbuda. Luxusné vily prenajíma aj verejnosti za cenu menšieho bratislavského bytu.

Nemôžete mi mať za zlé, že som zostal zaskočený, keď ma pozval na návštevu svojho ostrovného domu sám Giorgio Armani. Módna legenda, ktorej životný štýl som už mal tú česť trocha spoznať.

Záľuba v tajných ostrovoch

Po prvý raz som nahliadol do jedného z Armaniho okázalých domov na dobre ukrytom talianskom ostrove Pantelleria blízko Sicílie. Monumentálna vila sa pokojne týčila na útese, z ktorého bol výhľad až na pobrežie Tuniska.

Práve táto návšteva započala moju cestu spoznávania magického sveta Giorgia Armaniho a jeho luxusného životného štýlu. Bolo iba otázkou času, kedy mi ukáže aj jeho obľúbené karibské útočisko na tropickom ostrove Antigua a Barbuda.


Foto: Forbes/Alexis Armanet for Armani Casa

Armaniho vila sa nachádza na výšine Galley Bay na západnom pobreží exotického ostrova Antigua a Barbuda. V okolí sa nachádza hneď 25 luxusných víl, ktorých developerom je práve Armani a ktoré sú vzdialené len 10 minút od Saint John’s, hlavného mesta tohto ostrovného štátu, a iba 20 minút od medzinárodného letiska.

Reklama

V Mexiku vyrastá netradičný ekologický hotel.
Stavajú ho pomocou 3D tlačiarne

Nie je žiadnym tajomstvom, že tento 86-ročný módny návrhár a miliardár (Forbes odhaduje jeho majetok na 8,5 miliardy amerických dolárov), miluje slnko a more.

Prevažná väčšina nehnuteľností, ktoré vlastní, sa nachádza na pobreží a poskytuje nezabudnuteľné výhľady na more. Či už ide o vilu na ostrove Pantelleria, o vidiecky dom v Saint-Tropez, alebo o sídlo na severozápade Toskánska v oblasti Versilia, všetky ponúkajú nádherné scenérie.

Taliansky dizajnér Giorgio Armani má 86 rokov a majetok v odhadovanej hodnote 8,5 miliardy dolárov. Foto: SITA/AP

Nehovoriac o západoch slnka, ktoré si miliardár vychutnáva na svojej 65 metrov dlhej superjachte zvanej Main. Skrátka, tento permanentne opálený dizajnér vie, ako si vychutnať život a užíva si ho plnými dúškami.

Karibské klenoty

Poďme však späť ku karibskému ostrovu Antigua a Barbuda. Miestni vraj vždy vedia, že sa Armani nachádza v jednej z jeho rezidencií. Môžu ho vidieť, ako sa ráno prechádza po pláži, ako inak, v jednom zo svojich povestných čiernych outfitov, a na pleci má zavesenú niektorú z modeliek, ktoré ho na ostrove sprevádzajú.

Nechajte sa zlákať luxusom.
Dovolenku môžete stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

Podobne ako on, aj jeho rezidencie charakterizuje znamenitý štýl – nespútaný, ale predsa uvoľnený a minimalistický. Armani vlastní niekoľko víl na útese ostrova Antigua a Barbuda s výhľadom na azúrovo modré a teplé more už od roku 2006.

„Tento ostrov je jedným z tých najscénickejších v celom Karibiku. Malebné dedinky, ktoré sú v ostrom kontraste s nespočetným množstvom piesočnatých pláží, si musíte zamilovať. Navyše, miestni vám hneď dajú najavo, že toto je váš nový domov,“ hovorí dizajnér.

Armani zatiaľ prenajíma na ostrove dve vily. Dovedna vytvárajú krásny celok, ktorý sa týči na vrchole útesu a je obkolesený tropickými záhradami. Prvou z nich je Villa Flower, ktorá ponúka až sedem spální. Druhá je o niečo menšia Villa Serena s piatimi spálňami.

Pritom obe navrhol uznávaný architekt Gianni Gamondi. Práve vďaka jeho návrhu majú obe vily spoločnú terasu na veľkom otvorenom priestranstve. Keď stojíte medzi nimi a pozeráte sa na úzky chodník, ktorý sa kľukatí až k pláži, máte pocit, že sa nachádzate vo vlastnej, privátnej dedine v srdci Karibiku, a nie v luxusnom rezorte módneho návrhára.

Giorgio Armani pózuje pre Forbes v jednej z jeho víl na ostrove Antigua a Barbuda. Foto: Armani Casa pre Forbes.com

Podobne ako v ďalších Armaniho domoch, aj tu prevládajú neutrálne odtiene béžovej a sivej, ktoré doprevádzajú japonské podložky tatami, vyrobené z ryžových stebiel a drvenej slamy, položené na podlahe z brazílskeho teakového dreva.

Interiér má zakaždým na starosti dizajnérske štúdio Armani/Casa Interior Design Studio, ktoré používa najmä nábytok miliardárovej značky Armani/Casa. Ich rukopis je jasný: dlhé, na mieru vyrábané gauče, na ktorých je radosť oddychovať, a množstvo voľného priestoru, cez ktorý prúdi dnu horúci vlhký vzduch.

Tento pocit iba umocňujú okná bez skiel, ako sa na vilu v tropickom raji patrí.

Nezameniteľný rukopis

Každá vila je vybavená privátnym bazénom, vonkajšou vírivkou, fitnes centrom a veľkou terasou s nezabudnuteľným výhľadom. Villa Flower má dokonca vstup na súkromnú piesočnatú pláž.

Armaniho vily sú už sprístupnené aj verejnosti. Návštevníci si ich môžu prenajať aj spolu s luxusným katamaránom, plachetnicou s vlastným kapitánom, ktorý ich vezme na okružnú plavbu nielen okolo tohto exotického ostrova, ale aj ďalších v jeho okolí.

Luxusné vily sú na prenájom jednotlivo, ale aj spoločne ako jedna luxusná usadlosť s 12 spálňami. Cena za týždeň sa začína na 88-tisíc dolároch.

A ako je to s pandémiou koronavírusu? Začiatkom júna sa ostrov Antigua a Barbuda otvoril pre návštevníkov, avšak tí hneď, ako vystúpia na letisku, musia vyplniť tlačivo o svojom zdravotnom stave. Všetci návštevníci musia mať zároveň negatívny PCR test na Covid-19, ktorý nie je starší ako týždeň pred odletom.

Reklama

Tieto pravidlá sa však môžu časom meniť, preto sa pred prípadnou návštevou ostrova radšej informujte u miestnych úradov.

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?