18. augusta 2020

Síce žijeme vo svete, ktorý podporuje samotu a odlúčenie, realitný developer Habitas hľadá cestu, ako ľudí spájať. Popritom ešte aj mení význam pojmu luxusný hotel. Prináša doň celkom nový rozmer ekológie.

Po úspešných rezortoch, ktoré tento developer vybudoval v mexickom Tulume a v Namíbii, predstavil najnovšie veľkolepý projekt. Je ním ekologický rezort v mexickom Todos Santos, ktorý sa nachádza priamo na pláži, iba hodinu cesty od letiska San José del Cabo.

Luxusný a ekologický

Nový hotel sa rozprestiera na plážovom pozemku s rozlohou takmer 10 hektárov. Je to pritom druhý najväčší hotel skupiny v Mexiku, hneď po jej vlajkovej lodi v meste Tulum, ktorú otvorila v roku 2017.

Rezort v Todos Santos ponúkne až 80 izieb, ktoré však budú k dispozícii postupne v dvoch fázach. Prednosťou hotela bude aj luxusný bazén s výhľadom priamo na oceán, rozľahlé wellness, poctivá domáca reštaurácia, ktorá servíruje produkty priamo z farmy, či organická bylinková záhradka.

Korona nezastavila stavbu najväčšej superjachty.
Nechýba jej kino, bazén ani heliport

Reklama

Hostia si budú môcť vybrať z bohatej ponuky voľnočasových aktivít – od potápania v národnom parku Cabo Pulmo, surfovania, rybárčenia až po trekovanie a vysokohorskú cyklistiku v pohorí Sierra de la Laguna.

Tí, ktorí pred adrenalínom uprednostnia romantickú atmosféru, si môžu vychutnať vatry pri západe slnka či zvukové meditácie.

Nový rezort v mexickom Todos Santos je nielen luxusný, ale aj ekologický. Foto: Forbes.com/Habitas

Na tomto rezorte je zaujímavá aj jeho konštrukcia. Habitas použil na vybudovanie inovatívnu technológiu 3D tlače. Po vytlačení sa komponenty poskladajú priamo na mieste. Výsledkom je hotel z trvalo udržateľných materiálov a minimálny dopad na životné prostredie.

Habitas si predsavzal, že celý rezort v Todos Santos vybuduje iba za štyri mesiace. Podobne ako ostatné ekologické hotely bude aj tento oficiálne spadať pod Habitas, čiže lifestylového developera, ktorý sa vyznačuje zameraním na trvalú udržateľnosť, wellness, bohaté zážitky a utuženie komunity.

Vďaka tomuto prístupu Habitas úplne redefinuje tradičný koncept luxusu.

Na chorvátskom ostrove Hvar vyrástol luxusný a ekologický rezort.
Svoje brány otvára v auguste

Habitas vznikol v roku 2016 ako projekt, za ktorým okrem jeho CEO Olivera Ripleyho stoja ešte Eduardo Castillo a Kfir Levy. Hneď rok po vzniku spustili prvý rezort v mexickom Tulume, ktorý je dodnes vlajkovou loďou tejto značky.

Dlho som sa rozprával s Ripleym o spustení tohto nového projektu v Mexiku a o dôvodoch, pre ktoré si vybral mestečko Todos Santos namiesto populárneho a energiou nabitého Cabo San Lucas.

„Todos Santos je neuveriteľne krásne a historické mesto. Pri prvých obhliadkach som sa doň zamiloval, aj do jeho obyvateľov a povedal som si, že tam chcem niečo vybudovať. Potom sme našli tento neuveriteľný pozemok na pláži na okraji mestečka, ktorý je však od centra vzdialený iba pár minút chôdze,“ hovorí Oliver Ripley.

Ako vzniká 3D hotel

Habitas vďaka svojmu jedinečnému prístupu vytvoril spôsob, ako budovať hotely bez toho, aby zanechal v prostredí trvalé zmeny. Pritom väčšina konštrukcie sa tlačí mimo lokality, kde sa bude rezort nachádzať. Na mieste sa už iba skladajú dokopy jednotlivé komponenty.

„Nakoniec sme si vybudovali aj vlastnú továreň na 3D tlač na východnom pobreží Mexika,“ vysvetľuje Ripley.

„Používame 3D tlač na tlačenie štruktúry komponentov, následne ich naložíme do kontajnerov a pošleme ich na miesto určenia. Na záver ich už iba poskladáme dokopy, akoby to bola lego stavebnica,“ opisuje Ripley s tým, že projekty ako Todos Santos netrvajú dlhšie ako štyri mesiace.

Hotel dokopy ponúkne až 80 izieb, otvárať sa bude v dvoch etapách. Foto: Forbes.com/Habitas

Ripleyho cieľom je pokračovať v budovaní ekologických hotelových rezortov, ktoré nemajú ničivý vplyv na životné prostredie. „Skutočne sme trvalo udržateľní, aj vzhľadom na materiály, ktoré pri výrobe používame. Rovnako sa snažíme minimalizovať akékoľvek trvalé zmeny v krajine,“ dodáva.

„Používame veľa laminovaného dreva a trámov, pričom za každý strom, ktorý použijeme, vysadíme nový v lokalite, kde staviame. Napríklad v Namíbii staviame rezorty v území bez inžinierskych sietí a na to, aby sme dotiahli do hotela vodu zo studne vzdialenej dva kilometre, používame solárne batérie od Tesly.“

Denne dokážu týmto spôsobom získať až 30-tisíc litrov vody, tvrdí. Hotel ju ďalej recykluje a využíva na zavlažovanie, vďaka čomu je plne sebestačný, aspoň čo sa týka vody, elektriny a odpadového hospodárstva.

Interiér vily v Todos Santos. Foto: Forbes.com/Habitas

Pomoc komunite

Pre Habitas je veľmi dôležité zapojenie miestnej komunity do procesu výstavby. Napríklad dávajú miestnym možnosť získať v hoteloch prácu, pričom im ponúkajú aj školenia a tréningy, vďaka ktorým získavajú pracovné zručnosti.

Pritom v každej lokalite, kde sa rozhodnú stavať, investujú do miestneho potravinového reťazca a tiež do výroby nábytku, čím ďalej podporujú miestnu mikroekonomiku.

Reklama

Nechajte sa zlákať luxusom.
Dovolenku môžete stráviť v raji v Toskánsku či na pláži na Korfu

„Počas budovania misie našej firmy som sa stal pokornejším,“ hovorí Ripley a dodáva: „Naozaj sme všetci nadšení z toho, že vytvárame lepšiu budúcnosť pre nás a našich priateľov. Pomáhame menším komunitám, hľadáme nových zamestnancov priamo z ich radov.“

V každej lokalite, kde stavajú, vybudujú aj školu, pokračuje. „Ponúkneme v nej tréning uchádzačom o prácu. Chceme do ich komunity patriť. Preto sme sa rozhodli, že každý projekt, na ktorom pracujeme, musí byť postavený na princípoch trvalej udržateľnosti a životaschopnej mikroekonomiky.“

Reštaurácia, ktorá ponúka jedlá priamo z farmy blízko rezortu v Todos Santos. Foto: Forbes.com/Habitas

Habitas to skutočne myslí vážne. Na najbližšie dva roky plánuje naplno využiť svoj inovatívny model výstavby. Chce postaviť nové rezorty hneď v piatich mexických mestách vrátane krásneho historického mesta San Miguel de Allende, ale aj v Kostarike a na Blízkom východe. Prvé projekty sa mu črtajú v Bhutáne (blízko luxusného rezortu Six Senses) a v jordánskom Ammáne.

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?