3. januára 2022

Získajme náskok, začnime niečo nové alebo rozdávajme, čo máme nazvyš. Šachový veľmajster Ján Markoš pre Forbes napísal sedem odporúčaní, ako si urobiť rok 2022 lepším a krajším.

Ján Markoš bol dlhoročnou šachovou jednotkou na Slovensku a jeho prvá kniha Pod hladinou získala prestížnu cenu Kniha roka od anglickej šachovej federácie, čo je šachová obdoba Pulitzerovej ceny. Prednáša aj manažérom o tom, ako sa rozhodujú šachisti a akým spôsobom zvažujú riziká.

Okrem toho vedie kurzy zamerané na kritické myslenie. Tomu sa venuje aj vo svojej druhej knižke Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorá nesie podtitul Manuál kritického myslenia.

Vlani mu vyšla publikácia Medzi dobrom a zlom o etických dilemách, ktoré dnes rezonujú v spoločnosti. Vo svojej najnovšej knihe Bližšie k sebe vysvetľuje, ako si zachovať ľudskosť v dobe technológií, médií a vedy.

1. Pozrime sa na obmedzenia inak.

Nemusím byť veštcom, aby som uhádol, že vám už všetky tie obmedzenia a zákazy poriadne lezú na nervy. Napokon, som na tom rovnako. Mesiace lockdownu s malými deťmi sú poriadne vyčerpávajúce.

Reklama

Ale na druhej strane: vždy v dejinách existovala skupina ľudí, ktorí sa obmedzovali dobrovoľne. Mnísi, askéti, brahmáni, filozofi – títo všetci unikali pred zhonom sveta na pusté miesta či do kláštorov, aby tam pestovali koncentráciu a snáď aj zmúdreli.

Na pandemické obmedzenia sa teda dá dívať aj inak: ako na príležitosť na koncentráciu, či ako na test charakteru každého z nás. Napokon, aj mušt musí mesiace ležať v sudoch, aby z neho vzniklo víno. A aj diamant bol len kúskom uhlia, ktoré znieslo ohromný vonkajší tlak.

Akú príležitosť na vnútornú zmenu priniesol lockdown práve vám?

2. Začnime niečo nové.

Lockdown je tiež akosi prestávkou, výdychom v našich životoch. Aký bude nový nádych? Svet sa zmení, zmeňme sa aj my! Máme čas porozmýšľať, čo nového by sme chceli včleniť do našich životov.

Ja napríklad plánujem písať príbehy pre deti. Je to banálne? Možno. Ale robí mi to radosť, tak prečo nie.

Čo bude baviť na budúcu jar vás? Fotografovanie? Squash? Nové akvárium? Je to vlastne jedno, len nech neostane všetko pri starom…

3. Získajme náskok.

Vo svete biznisu zafungovala pandémia ako katalyzátor zmien. Čo sa zdalo byť nemožným (napríklad práca z domu), je zrazu normálne. A naopak: čo sa zdalo byť skvelým biznis modelom, je zrazu nefunkčné.

Využite preto čas: študujte zahraničné pramene, vzdelávajte sa v najnovších trendoch vo svojom odbore. Skúmajte, aké budú nové črty sveta biznisu, keď sa opäť všetko naplno rozbehne.

Získate tak náskok pred konkurenciou, ktorá bude len bedákať nad nepriaznivou situáciou v ekonomike. Vždy je lepšie vzdelávať sa, než si zúfať.

4. Rozdávajme, čo máme nazvyš.

Ďalšia moja rada je skôr prosbou. Nepochybujem o tom, že čitateľky a čitatelia Forbesu sú skupinou, ktorá má nadpriemerné vzdelanie, spoločenské postavenie i príjmy. S tým sa spája určitá zodpovednosť.

Mnohí ľudia sa počas týchto dvoch rokov ocitli na dne. Zdravotníci pracovali do posledných síl, mnoho podnikateľov v gastre zbankrotovalo, chudobné rodiny sú ešte chudobnejšie…

Preto pomôžte, ak môžete.

5. Chráňme demokraciu.

Po omikrone zrejme príde nejaké ďalšie písmenko, nová mutácia. A aj keby nie, po pandémii príde hnev a frustrácia, v spoločnosti to bude iskriť. A poznáte to: na to, aby sa stali zlé veci, stačí málo. Stačí, aby sme my, ktorí rozumieme situácii a máme i možnosť ju zmeniť, neurobili nič.

Dajme si teda spoločne záväzok, že sa nebudeme len tak prizerať, keď sa demokracia na Slovensku bude drobiť a meniť na nejaký autoritársky systém.

6. Dôverujme vede a vedcom.

Pandémia skôr či neskôr pominie. Valí sa na nás však ďalší vážny problém: klimatická kríza. Má preto zmysel pýtať sa samých seba: kto počas pandémie klamal alebo prorokoval nezmysly a kto, naopak, videl celú situáciu pomerne presne a radil ľuďom zmysluplné a dobré veci?

Podľa môjho názoru nám najviac pomohli vedci. Vďaka nim máme vakcíny, lieky, matematické modely šírenia nákazy a mnoho iného, čo nám napokon pomôže pandémiu poraziť.

Má preto zmysel vedcov pozorne počúvať. A to i v okamihu, keď hovoria nepríjemné predpovede ohľadom zmeny klímy.

Reklama

Pripravme sa, kým je čas.

7. Zaočkujme sa.

Posledná rada je krátka: omikron klope na dvere, zaočkujme sa, nech nás neprekvapí nepripravených. Ak máte len dve dávky, dajte si booster. Ak nemáte ani jednu, je najvyšší čas navštíviť očkovacie miesto. Škoda začať nový rok so zápalom pľúc.

Želám vám krásny rok 2022.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?