31. októbra 2021

„Stretla som sa napríklad s mamičkou, samoživiteľkou, ktorej príjem bol približne pol roka iba 25 eur. Teda prídavky na dieťa. Nemala nárok na nič iné. Približne pol roka čakala na schválenie invalidného dôchodku,“ hovorí marketingová riaditeľka Dobrého Anjela Lucia Hovančáková.

Najväčšia nezisková organizácia na Slovensku tento rok oslávila 15. narodeniny. Za ten čas sa jej podarilo vyzbierať a rozdeliť viac ako 60 miliónov eur. Čo stojí za úspechom Dobrého Anjela?

V rozhovore pre Forbes Lucia Hovančáková hovorí, na základe čoho vyberajú ľudí, ktorým pomôžu, aj to, prečo je dôležité finančne podporovať rodiny s onkologickým pacientom, aké sú ich najčastejšie výdavky a prečo si organizácia môže dovoliť rozdeliť príspevky do posledného centa.

Pre tých, ktorí to skutočne potrebujú

Ako môžu rodiny požiadať o vašu pomoc?

Rodina musí najprv vyplniť špeciálny dokument – Žiadosť o pravidelnú finančnú pomoc. Tú musí potvrdiť pediater, onkológ alebo iný odborník na diagnózu pacienta.

Reklama

Po celom Slovensku spolupracujeme s 1696 lekármi. Oni sú našimi garantami. Bez ich potvrdenia žiadosť nie je platná.

Snažíme sa, aby finančnú podporu vždy dostala rodina, ktorá ju naozaj potrebuje. Chceme predísť zneužívaniu, preto túto žiadosť obnovujeme každý polrok.

Pomáhate rodinám s deťmi, v ktorých minimálne jeden člen trpí vážnou chorobou, ale takých je naozaj veľa. Ako ich vyberáte? Čo všetko je obsahom žiadosti?

Sú v nej informácie o tom, koľko členov má daná rodina a informácie o počte a veku detí. Veľmi dôležitý pri rozhodovaní je aj pomer príjmov a výdavkov.

Niekedy má rodina mesačný príjem aj tisíc eur. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sa z toho dá vyžiť. No náklady na liečbu sú často 500 eur, aj viac.

Naše rodiny o svoj príjem veľakrát prídu zo dňa na deň. Topia sa vo finančných problémoch, ktoré súvisia s liečbou.

V ostatných mesiacoch sa nám okrem toho zvyšuje počet rodín, v ktorých sú rodičia – samoživitelia. Dnes tvoria takmer 30 percent. Väčšinou sú to mamičky.

Nevyvážený rozpočet

Ako teda vyzerá rozpočet rodiny, v ktorej je jeden z členov onkologickým pacientom?

Jedna tretina našich rodín má príjem pod 500 eur. Z nášho prieskumu navyše vyšlo, že až 80 percent rodín sa zadlží, keď sa jeden z členov lieči z onkologického ochorenia.

Rodiny minú mesačne približne 200 eur len na pohonné hmoty. Keď má dieťa onkologické ochorenie, je slabé, pre imunitu si nemôže dovoliť stretávať priveľa ľudí – vlak teda nie je alternatíva.

Keďže na Slovensku sú tri detské onkologické nemocnice – v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach, rodiny do nich dochádzajú z celej krajiny. Sú aj prípady, keď cestujú z východného Slovenska až do Bratislavy. Niektorí aj 2-tisíc kilometrov mesačne.

Liečba je finančne náročná aj pri iných diagnózach detských pacientov, ktorých podporujeme. Špeciálne rehabilitácie, cvičenia, zdravotné pomôcky a potraviny vyjdú rodinu na stovky eur mesačne.

Koľko eur im mesačne v rozpočte pribudne vďaka Dobrým anjelom?

Priemerne od nás jedna rodina dostane 143 eur mesačne. Každý mesiac je tá suma iná, podľa počtu darcov a veľkosti ich finančných darov.

Uvedomujeme si, že pomoc nie je samozrejmá. A ani naše rodiny ju neberú ako samozrejmosť.

Podmienkou finančnej podpory od Dobrého Anjela je aj to, že v rodine je nezaopatrené dieťa. Zdroj foto: archív Dobrého Anjela

Človek, ktorý s ťažkou chorobou nemá skúsenosť, niekedy ani nerozumie, prečo by mal pomáhať. Nedokáže si tú situáciu predstaviť.

Preto sa aj prostredníctvom konkrétnych príbehov snažíme vysvetľovať, aký je proces liečby. Že jeden z rodičov s onkologicky chorým dieťaťom často musí ísť do nemocnice. Tým pádom prídu o prácu. Žijú len z nemocenských dávok.

Reklama

Do posledného centa

Jedným z vašich pilierov je, že darca vždy presne vie, komu pomáha. Ako to funguje?

Keď sa niekto chce stať Dobrým anjelom, musí si najprv vytvoriť účet na našej webstránke. Voláme ho anjelsky účet. Tam nájde prehľad, koľko financií už mesačne daroval, ale zároveň aj príbehy ľudí, ktorým pomohol.

V rámci týchto príbehov je aj kontakt na rodiny. Oni súhlasia so zverejnením ich kontaktných údajov. Tým pádom môže darca rodiny osloviť a pokojne sa môžu aj stretnúť.

Za 15 rokov sa vám podarilo vyzbierať a odovzdať viac ako 60 miliónov eur. To je na charitatívnu neziskovú organizáciu naozaj vysoké číslo. Aké je podľa vás tajomstvo tohto úspechu?

Myslím si, že práve adresnosť a transparentnosť nášho systému. Darca vo svojom anjelskom účte nájde, ako sme použili každý cent, ktorý daroval. Príspevky darcov rozdeľujeme do posledného centa.

Okrem toho je dôležité, že naša pomoc je pravidelná. Takmer každý dokáže zo svojho mesačného rozpočtu pomôcť dvoma, troma eurami. Je to minimálna suma, ktorá človeka nijako neobmedzí, ale tým, že Dobrých Anjelov je tak veľa, pomoc môže byť reálne veľká.

Zároveň je veľmi jednoduché stať sa Dobrý Anjelom. Sumu stačí jednorazovo nastaviť cez trvalý príkaz alebo SMS správu.

Ženská empatia

Kto sú najčastejšie vaši darcovia?

Nemáme o nich až tak veľa informácií. Mnohí chcú zostať anonymní. To je v poriadku. Je ich voľbou, či na našom webe zverejnia svoje meno.

Ale z dát, ktoré sme získali v rámci marketingových nástrojov, vieme, že sú to najmä o ženy vo veku od 30 do 50 rokov. Tie tvoria viac ako dve tretiny všetkých darcov.

Myslíme si, že ide najmä o matky, ktoré sa vedia dobre v cítiť do situácie našich rodín, preto sa rozhodnú prispieť.

Vplyvom pandémie sa oveľa viac rodín dostalo do hraničných situácii. Odzrkadlilo sa to na vašich číslach?

Čo sa týka počtu rodín, ktoré sa prihlásili do nášho systému, oproti minulým rokom tam nebol zásadný rozdiel.

Stále narastá počet rodín, v ktorých je len jeden rodič. To finančnú situáciu ešte komplikuje. Zdroj foto: archív Dobrého Anjela

Skôr sme postrehli, že rodiny, ktoré už v našom systéme sú, sa dostali do ešte väčšej finančnej tiesne. Napríklad preto, že jeden z rodičov stratil prácu.

Členovia našich rodín často pracovali v ohrozených odvetviach, ako je gastro. Tým pádom o prácu prišli, alebo mali veľmi znížené príjmy.

A čo sa týka darcov?

Za minulý rok sa vplyvom pandémie zaregistrovalo menej nových Dobrých anjelov. Myslím si, že pre každého to bola nečakaná situácia a každý sa bál, čo bude.

Mnohé rodiny zareagovali práve tým, že sa snažili šetriť. To nemôžeme nikomu zazlievať. Pre každého to bolo náročné obdobie.

Išlo o prvý rok od nášho vzniku, keď počet nových darcov klesol. Tento rok sa to snažíme dohnať. Tým, že situácia s pandémiou sa do istej miery stabilizovala, darcovia opäť pribúdajú.

S chorým dieťaťom a za hranicou chudoby

Zmenilo sa podľa vás počas vašej existencie postavenie neziskových organizácií na Slovensku?

Nemyslím si, že v treťom sektore bolo veľa zmien. Celkom ho ovplyvnila možnosť darovať dve percentá z daní. Tým pádom sa trh s neziskovými organizáciami veľmi rozšíril.

Ľudia, ktorí pôsobia v treťom sektore majú v sebe často akúsi frustráciu. Hovoria si, že by ich prácu mal robiť štát, ale nerobí. Stretávate sa s tým aj v Dobrom Anjelovi?

Náš sociálny systém nie je dokonalý. Sú v ňom trhliny, ktoré sa dlhodobo neriešia. Práve preto je dôležité, aby takéto prípady identifikovali neziskové organizácie a mohli im pomôcť.

Je pravda, že keby bol nastavený lepšie, nemuseli by sme riešiť takéto prípady my. Stretla som sa napríklad s mamičkou, samoživiteľkou, ktorej príjem bol približne pol roka iba 25 eur. Teda prídavky na dieťa. Nemala nárok na nič iné. Približne pol roka čakala na schválenie invalidného dôchodku.

Pri takýchto prípadoch sa človek naozaj pýta, ako je to vôbec možné, že to dovolíme. Že necháme matku s dieťaťom žiť z 25 eur.

Úrady to neriešia. Neurobia výnimku, nehľadajú spôsob, akým by sa proces schvaľovania invalidného dôchodku mohol zrýchliť. Povedali jej, že jej dôchodok je síce schválený, no potrebujú ešte nejaký čas na finálne rozhodnutie.

Keby nemala rodinu a Dobrého Anjela, asi by skončila na ulici. Neostalo by jej nič iné ako predať byt… Nechcem si to ani predstaviť. Takýchto prípadov máme v Dobrom Anjelovi veľmi veľa.

Dobrý Anjel ako investícia

Už sme spomenuli, že jedným z pilierov Dobrého Anjela je, že pomoc prerozdeľujete do posledného centa. Niektoré neziskové organizácie z nich však hradia aj náklady na vlastnú prevádzku. Ako to riešite vy?

Dobrý Anjel funguje len vďaka partnerom, ktorí ho finančne podporujú. Iba preto si môžeme dovoliť odovzdať pomoc od darcov do posledného centa.

Každé euro, ktoré ktokoľvek investuje do réžie nášho projektu, dokážeme premeniť na 18 eur na pomoc rodinám. Najmä vďaka marketingovým aktivitám.

Lucia Hovančáková je marketingovou riaditeľkou Dobrého Anjela. Svoju prácu vníma v prvom rade ako pomoc. Zdroj foto: archív Lucie Hovančákovej

Firmy nás podporujú aj cez projekty v rámci sociálnej zodpovednosti. Či už mobilní operátori, banky, retailové spoločnosti. Často nás podporujú malými čiastkami, ktoré vzniknú zaokrúhľovaním. Dovedna však vytvoria zaujímavú sumu.

Je to o osobnom nastavení

Pri svojej práci sa denne stretávate s ťažkými životnými osudmi. Čo vám pomáha odreagovať sa?

V Dobrom Anjelovi pôsobím od začiatku tohto roka. A presne túto otázku som si kládla, keď som začínala. Ako to spravím, aby ma príbehy a osudy ľudí príliš neovplyvňovali v negatívnom smere?

Povedala som si, že nemôžem zanedbať voľný čas. To mi pomáha zregenerovať sa nielen fyzicky, ale aj psychicky. Snažím sa pravidelne cvičiť, behať, ďalej sa vzdelávať. Chodím na kurzy maľovania.

Je to najmä o nastavení. Snažím sa na to pozerať tak, že svojou prácou pomáhame. Cez pandémiu sme sa s rodinami veľmi nestretávali, aby sme ich neohrozili. Ale teraz ma aj osobné stretnutia veľmi motivujú.

Tí ľudia sú veľmi milí a srdeční. Keď začnú rozprávať, v akej strašnej situácii boli a ako veľmi sme im pomohli, vidím, že to má zmysel. A môžeme im reálne zlepšiť život.

Ako bude Dobrý Anjel vyzerať o ďalších 15 rokov?

Chceli by sme pomáhať ešte viac. A to aj novým skupinám rodín, s inými diagnózami, kde je to potrebné. Ale všetko je to zatiaľ len v rovine úvah.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?