19. augusta 2020

V minulosti pracovala ako eventová manažérka, dnes vyrába turbany (nielen) pre ženy, ktoré prišli v dôsledku svojej choroby o vlasy. Lujza Púchyová sa do tohto typu podnikania pustila po tom, čo jej diagnostikovali vzácne ochorenie, ktorého liečba ju priviedla až na Srí Lanku. „Naučila som sa spomaliť, prijať akékoľvek myšlienky a nájsť si čas na ich utriedenie,“ hovorí pre Forbes.sk. Aj vďaka tomu dnes môže pomáhať ďalším.

Tento príbeh sa začal písať v roku 2018, keď Lujza na svojej hlave objavila malé miesto bez vlasov, ktoré sa časom rozširovalo. „Navštívila som niekoľko doktorov, ktorí mi na základe príznakov diagnostikovali alopéciu. Predtým som o tomto ochorení nikdy nepočula, takže to bol pre mňa nový pojem,“ hovorí.

Momentálne Lujza pripravuje silnú kampaň o odvážnych ženách, ktorú by chcela spustiť v septembri. “Pracujeme v nej so strachom a obavami, ktoré meníme na odvahu,” hovorí. Foto: archív Lujzy Púchyovej

„Na začiatku som nevedela, čo sa deje, skúmala som to. Neskôr prišiel strach,“ vysvetľuje. Aj keď Lujza podstúpila rôzne spôsoby liečby a verila, že to nejako prejde, napokon prišla o všetky vlasy.

Keď písala o svojej rakovine, niektorí jej priali smrť.
Založila projekt, ktorý pomáha

Bol to šok, ktorý odštartoval jej neúnavnú prácu na mentálnom nastavení. „Myšlienky prichádzali ako útok a ja som ich musela triediť a nájsť príčinu. Snažila som sa pracovať na vnútornom pokoji a venovať aktivitám, ktoré mi prinášali radosť,“ hovorí. Pomáhalo jej napríklad vytváranie čo najviac pozitívnej predstavy budúcnosti a určitý „únik“ nachádzala aj v práci.

Jej turbany používajú zákazníčky s vlasmi, ako aj zákazníčky, ktoré o vlasy prišli v dôsledku rôznych ochorení. Foto: archív Lujzy Púchyovej

„Zamestnala mi myseľ a robila mi radosť. Vyhla som sa každodennej konfrontácii s negatívnymi myšlienkami a strachom, ktorý som mala. Na druhej strane som prichádzala o fyzickú energiu, čo sa prejavovalo častým vyčerpaním,“ hovorí.

Odchod na Srí Lanku

Lujza si potrebovala oddýchnuť a nájsť príčinu toho, čo sa deje. A keďže na Slovensku jej liečba nezaberala, hľadala rôzne alternatívne spôsoby. Oslovila ju najmä indická medicína ajurvéda, za ktorou sa vybrala na ďalekú Srí Lanku.

Práve zmena prostredia a to, že sa v ňom ocitla sama a zastavila sa, jej dopomohli k prijatiu toho, čo sa deje. „Spoznala som viac samú seba a naučila som sa viac vychutnať prítomný okamih. Srí Lanka mi priniesla možnosť nájsť vnútorný pokoj a zamyslieť sa nad ľudskými hodnotami,“ hovorí.

Známa tanečníčka priniesla do Bratislavy jedinečný prístroj.
Pomáha pri bolestiach aj po úrazoch

V tom čase zároveň začala pracovať aj na značke Moonlou, ktorej produkty niesli, ako sama vraví, jej pocity a skúsenosti. V spolupráci s miestnym obchodníkom na Srí Lanke začali v tamojšej krajčírskej dielni vyrábať čelenky, turbany a šatky pre ženy, ktoré, podobne ako ona, prišli o vlasy.

„Keď som stratila vlasy ja, začala som si viazať na hlavu šatky na rôzne spôsoby. Stretlo sa to s pozitívnymi ohlasmi, no nebolo to veľmi praktické. Vtedy mi napadlo, že to môžem spojiť a vytvoriť niečo pohodlné a zároveň na pohľad atraktívne,“ hovorí. Lujza preto vytvorila pokrývku hlavy, ktorá je funkčnou pomôckou, ale aj módnym doplnkom.

Pomoc organizáciám

Podnikateľské skúsenosti predtým nemala, takže vstúpiť na toto pole bolo pre ňu veľkou výzvou. „V rodine máme podnikavých členov a ja som si to vždy chcela vyskúšať, no nemala som odvahu. Najťažšie bolo pre mňa vytvoriť komplexný a zmysluplný koncept, ktorý by oslovil ľudí a zároveň by bol aplikovateľný do praxe,“ hovorí a dodáva, že za pochodu sa musela učiť aj veľa o textile.

„Nie je to len produkt, pre nás je to emócia, ktorú posúvame ďalej,“ hovorí Lujza. Foto: archív Lujzy Púchyovej

Odvtedy sa však jej značka výrazne posunula. Prešla do lokálnej slovenskej výroby a okrem online obchodu vstúpila aj do zdravotníckeho sektora. Momentálne produkty distribuuje do nemocničných lekární na Slovensku a rozbieha spoluprácu aj s českými nemocnicami.

A keďže už od začiatku značky bolo jej poslaním prostredníctvom šatiek a turbanov pomáhať druhým, spojila sa s viacerými organizáciami, ako napríklad Dobrý anjel alebo Amazonky, ktoré svojimi aktivitami podporujú zraniteľných. „Snažíme sa podporovať ženy na ich ceste k sebadôvere a motivovať ich k odvahe,“ hovorí Lujza, ktorá nedávno svoju myšlienku posunula na ďalšiu úroveň prostredníctvom spolupráce s Detskou nemocnicou v Banskej Bystrici. V rámci nej darujú za každý predaný produkt jeden turban pre deti na onkológiu.

„Naše turbany sú nositeľom energie a radosti zo života, ktorú chceme šíriť medzi ženami. Nie je to len produkt, pre nás je to emócia, ktorú posúvame ďalej,“ dodáva na záver.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?