4. decembra 2020

Malé okaté dievčatko, ktoré vyrastá v sirotinci, sa stane šachovou veľmajsterkou. Napriek tomu, že Beth Harmonovú od detstva dopujú sedatívami, Neskôr k nim pridá aj drogy a alkohol, no aj tak poráža výhradne mužských súperov. Sedemdielna miniséria Dámsky gambit sa nečakane stala hitom, za prvých 28 dní od premiéry mala na Netflixe neuveriteľných 62 miliónov videní. Takmer ihneď spustila aj vlnu záujmu o kráľovskú doskovú hru. Čo si o nej myslí šachový veľmajster? A čo robiť, keď aj vy zatúžite víťaziť za šachovnicou?

Miniséria o geniálnej americkej šachistke, ktorá sa odohráva na prelome 60. a 70. rokov, nadchla aj kritiku. „Samozrejme, na seriál Dámsky gambit sa ma pýta veľa ľudí, od kamarátov až po novinárov,“ približuje šachový veľmajster Ján Markoš. „Pozrel som si teda aspoň vybrané scény, ktoré sa týkajú priamo šachu. Atmosféra na turnajoch, myslím, pomerne verne zodpovedá tomu, ako vyzerali šachové podujatia v USA a Sovietskom zväze pred polstoročím. Aj to, čo sa odohráva na šachovniciach, je realistické. Napokon, s výberom šachových postavení pomáhal samotný Garry Kasparov.“

Na doping zabudnite

Ján Markoš však upozorňuje aj na tri skutočnosti, ktorými sa seriál od skutočného profesionálneho šachu zásadne odlišuje.

  1. Nikto sa nemôže naučiť hrať geniálne šach spôsobom, ako sa to naučila hrdinka seriálu, teda sama kdesi v sirotinci. Rovnako sa nikto nestane rekordérom v behu na 100 metrov pobehovaním na väzenskom dvore.
  2. Hrdinka seriálu pravidelne užíva lieky a drogy, ktoré údajne zlepšujú jej šachové schopnosti. To je nezmysel, v skutočnosti neexistujú drogy ani lieky, ktoré by vám za šachovnicou pomohli (ak nerátame kávu). To, čo potrebujete, je mať čistú hlavu. V tom sa šach podobá šoférovaniu.
  3. A napokon, v seriáli súperi nad šachovnicou pomerne často komunikujú, verbálne i neverbálne. V skutočnom svete profesionálneho šachu sa to nedeje: súperi sa sústreďujú na dianie na šachovnici, nie jeden na druhého. Oslovenie protihráča počas partie by bolo považované za krajne neslušné vyrušovanie.

„Ale aj napriek týmto odchýlkam od skutočnosti sme my, šachisti, radi, že sa o kráľovskej hre viac hovorí, a že viacerí ľudia majú chuť vyskúšať si súboje za šachovnicou na vlastnej koži,“ dopĺňa Markoš.

Reklama
Divákov zaujala nielen atraktívna Anya Taylor-Joy v hlavnej úlohe, ale aj príbeh, ktorý ukazuje tenkú čiaru medzi genialitou a šialenstvom.

Aj vás prepadla náhla chuť spoznávať svet Sicílskej obrany či Dámskeho gambitu? Nech sa páči, tu je niekoľko základných odporúčaní šachového veľmajstra, ako robiť prvé (a aj ďalšie) kroky za šachovnicou.

Na čom pohoria začiatočníci

Problémom šachu je jeho hĺbka. Každý, kto sa pozerá na futbalový zápas, dokáže aspoň približne chápať, čo sa na ihrisku deje: kto útočí, kto viac drží loptu, kto vyhráva. Začínajúci šachisti často prehrajú partie so skúsenejšími súpermi bez toho, aby si vôbec všimli, že urobili nejakú chybu. Je dôležité nedať sa týmito prehrami znechutiť a skúsiť pátrať po skrytých zákonitostiach šachového sveta. V šachu platí, že čím viac mu rozumiete, tým väčšie potešenie z hry máte.

Knihy, ktoré vás uvedú do sveta šachu

Pre deti je vhodná knižka „Prvé kroky na šachovnici od Ivana Pauličku. Stredoškoláci či dospelí možno radi siahnu po mojej knižke „Pod hladinou: 33 kapitol o tajomstvách šachu“, ktorá jednoduchým jazykom vysvetľuje, ako vidí šach profesionál. A napokon, ak už šach hrávate v klube, ale chcete sa zlepšiť, môžete skúsiť nazrieť do knihy „Tajná přísada“, ktorú sme napísali s najlepším českým šachistom Davidom Navarom.

Ako učiť deti hrať šach

Vo všeobecnosti neodporúčam učiť dieťa nasilu hrať šach. Ak ale samo prejaví záujem, je dobré s ním hrať partie, prihlásiť ho na školský či iný detský šachový krúžok, prípadne mu umožniť prístup k zdrojom na internete. Ak rodičia sú len príležitostní šachisti a dieťa je šikovné, pravdepodobne veľmi rýchlo zistia, že ich šachovo prerástlo, a budú musieť odovzdať starostlivosť o jeho ďalší rast profesionálom.

kritické myslenie sa dá naučiť, šachový veľmajster ján markoš radí ako na to, šachista, rady, tipy
Šachový veľmajster Ján Markoš je aj autorom kníh o kritickom myslení a najnovšie aj o etických dilemách. Foto: Miro Nôta/Forbes

Kde nájdete dobrého trénera

Pre menej zdatných a mladších hráčov je najlepšie trénovať v skupinách. Je to lacnejšie, navyše hráči sa dokážu navzájom potiahnuť a motivovať. Tí najšikovnejší potom pracujú s individuálnym trénerom. Ak máte o takéhoto trénera záujem, spýtajte sa v klube vo svojom meste, alebo napíšte na Slovenský šachový zväz. Ceny individuálnych tréningov sú podobné ako pri psychoterapii či koučingu.

Kde hľadať šachové školy a akadémie

V Bratislave odporúčam Bratislavskú šachovú akadémiu (sachovaakademia.sk), na Východe klub Reinter Humenné, ktorý má pobočku aj v Košiciach. Na Liptove Liptovskú šachovú školu, v Žiline klub Mladosť. Na Záhorí klub ŠK Osuské, v Banskej Bystrici klub Junior. Ale v princípe platí, že v každom väčšom meste je jeden či niekoľko fungujúcich klubov.

Na celom Slovensku tiež existuje program Slovenského šachového zväzu Šach na školách, vďaka ktorému vznikajú na mnohých školách šachové krúžky.

Nechcem zabudnúť ani na veľmi obľúbený každoročný letný tábor Koník, ktorého kapacita viac než sto detí je vždy beznádejne zaplnená do posledného miestečka.

Na čo ešte myslieť, keď sa chcete venovať šachu

Súťažný šach je finančne pomerne nenáročná záležitosť. Nemusíte platiť golfové ihrisko či ľadovú plochu, ani drahý výstroj. Bude však stáť mladého hráča i rodičov pomerne dosť času. Seriózne turnaje trvajú bežne aj týždeň, ligy sa hrajú najmä cez víkendy. Je preto dobré hľadať balans, aby sa šach stal príjemným doplnkom rodinného života, aby však nebol jeho leitmotívom, ak si to celá rodina nepraje.

Tipy na stránky, kde si môžete zahrať aj zatrénovať

Ak si chcete len zahrať a nechcete nič inštalovať, odporúčam stránku www.lichess.org

Tréningové diagramy a úlohy nájdete napríklad na www.chess.com alebo www.chesstempo.com

Prenosy z najsilnejších turnajov na svete nájdete na www.chess24.com

Ak máte záujem o výukové videá v slovenskom jazyku, dobrou voľbou pre vás môže byť stránka sachovetreningy.sk, alebo YouTube portál Pri šachu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?