24. novembra 2021

Deň dobrých skutkov #GivingTuesday sa už blíži. Každoročne ho oslavujeme v utorok po nákupnej mánii zvanej Black Friday, aby sme na chvíľu odvrátili pohľad od svojich potrieb a zamerali sa na pomoc iným. V takzvaný darovací utorok je pritom jedno, či pomôžete neziskovkám, susedom alebo bezprostrednému okoliu, ráta sa každá maličkosť.

#GivingTuesday oslavujeme tento rok 30. novembra a pridať sa k tejto celosvetovej iniciatíve nie je vôbec náročné – stačí spraviť niečo dobré a dať o tom vedieť na sociálnych sieťach. Ak chcete aj vy pomôcť, no neviete ako, pripravili sme pre vás sedem jednoduchých tipov na dobré skutky, z ktorých si vyberie každý.

1. Vymieňajte a darujte veci.

Počas roka sa nám v skrini nakopia veci, ktoré nenosíme. Neznamená to však, že by sa im nepotešil niekto iný. Zorganizujte preto s kolegami, susedmi či kamarátmi menší „swap“ (teda výmenu) oblečenia.

Šatstvo prineste do kancelárie (alebo zozbierajte doma a nechajte ešte pár dní v karanténe). Potom ho vyložte a swapujte. Rovnako si môžete povymieňať aj knihy alebo iné predmety.

Veci, ktoré zostanú, darujte. Oblečenie pomôže ľuďom bez domova, knihy nájdu využitie v miestnej knižnici, starý nábytok sa zíde pri zariaďovaní priestorov krízových centier.

Reklama

2. Podeľte sa o svoje know-how či pomocnú ruku.

Viete programovať, vyznáte sa v marketingu, práve, účtovníctve alebo dizajne? Neziskovky často nemajú kapacitu, aby si našli na všetko odborníkov. Ľudia, ktorí v nich pracujú, sa však radi vzdelávajú a ocenia, ak ich naučíte čo-to zo svojej oblasti.

Spravte školenie či prezentáciu pre vašu obľúbenú organizáciu a pomôžte jej napredovať. Nemusíte kvôli tomu dokonca ani nikam chodiť, keďže túto pomoc viete zabezpečiť z domu spred svojho monitora.

Ak ale nie je virtuálna pomoc pre vás to pravé, priložte ruku k dielu osobne. Spýtajte nejakej organizácie, či nepotrebuje pomoc s upratovaním, prípadne renováciou areálu. Vyvenčite psíkov z útulku, pomôžte vyčistiť výbehy alebo choďte darovať krv. Spôsobov je mnoho.

3. Pomôžte tým, ktorí pomáhajú.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zapojiť do #GivingTuesday, je venovať finančný dar niektorej z neziskoviek. Ak máte svoju obľúbenú, pohľadajte na jej stránke platobnú bránu (poprípade číslo účtu) a prispejte pár eurami na jej činnosť. Môžete si tiež nastaviť trvalý príkaz na pravidelnú podporu.

Ak svoju obľúbenú organizáciu ešte nemáte, využite nástroj s názvom Urýchľovač dobra, kde si môžete vyfiltrovať organizácie podľa zamerania, kraja a typu pomoci, akú hľadajú.

4. Zahrajte sa na Mikuláša alebo prispejte pod stromček.

Na Slovensku je veľa rodín, ktoré si nemôžu dovoliť také štedré Vianoce, aké by chceli. Vy im však môžete spríjemniť sviatočné obdobie drobným darom, ak pre tieto rodiny prichystáte vianočné alebo mikulášske balíčky.

Ozvite sa miestnemu krízovému centru či detskému domovu a zistite, čo by pre nich bolo najlepšie. Do balíčkov môžete dať sladkosti, drogériu, knihy aj menšie hračky.

5. Zapojte svoje ratolesti.

Šíriť dobro môžeme bez ohľadu na vek. Rozprávajte sa s deťmi o filantropii, vďačnosti a vnímavosti. Vysvetlite im, ako fungujú neziskovky a prečo niektoré z nich podporujete.

Starším deťom môžete dokonca navrhnúť, či by si vedeli predstaviť, že by sa vzdali eura zo svojho vreckového (ak ho dostávajú) a darovali ho na dobrú vec.

S mladšími môžete pozbierať odpadky v parku, alebo vytriediť hračky, ktoré potom darujete do komunitného centra či domova sociálnych služieb.

6. Ak ste predajca, venujte časť zisku na dobrú vec.

Ak vyrábate niečo, čo ďalej predávate, máte e-shop, obchod, respektíve poskytujete nejakú službu, môžete venovať časť dennej alebo týždennej tržby na dobrú vec. Dôležité je, samozrejme, o tejto svojej aktivite hovoriť, aby vaši zákazníci vedeli, že svojím nákupom podporujú dobrú myšlienku.

Ako skvelý príklad slúžia príbehy z minulých ročníkov #GivingTuesday. Influencerka Surová dcérka takto darovala 50 % z denného zisku z predaja svojej knihy organizácii OZ Topoľčianske packy. Martina Šedlbauer zase dala do dražby svoje štyri obrazy a zisk venovala viacerým neziskovkám.

7. Aj drobná láskavosť bude mať veľký efekt.

Niekedy nemáme čas alebo kapacitu vymyslieť a zorganizovať väčšiu pomoc. #GivingTuesday je však aj o malých dobrých skutkoch. Pochváľte niekoho, podporte sa navzájom, prejavte vďačnosť. Aj vyčarením úsmevu konáte dobro. Drobné láskavosti sú neodmysliteľnou súčasťou našich životov, nezabúdajme na ne.

Autorka Veronika Šoltinská desať rokov pôsobila ako novinárka a následne sa pripojila k PR tímu Nadácie Pontis. V nadácii zastrešuje PR aktivity pre projekt firemného dobrovoľníctva Naše Mesto či  sviatok darovania GivingTuesday.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?