20. mája 2020

Už niekoľko týždňov sú naše domácnosti zmenené na nepoznanie. To, čo bolo pôvodne kuchyňou, jedálňou, obývačkou alebo spálňou, sa zrazu zmenilo na pracovisko i miesto oddychu. V izolácii bytov či domov sa snažíme dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, ktorú nám komplikuje pandémia nového koronavírusu. Poďte sa pozrieť na to, ako môžeme vyrovnať  pomyselné misky váh.  

Zodpovedajte si tri základné otázky

Jedným z dôsledkov pandémie je, že mnohí momentálne pracujeme z domu. Ako by sme si teda mali nastaviť rovnováhu medzi prácou a súkromným životom v tejto situácii a v takomto prostredí? „Musíme myslieť na to, že nás neovplyvňuje iba práca na diaľku, ale tiež fakt, že sme zostali v izolovanom prostredí s ďalšími ľuďmi, ktorí majú vlastné povinnosti či záujmy,“ vysvetľuje Soňa Štefková, certifikovaná koučka, zakladateľka koučingovej platformy Pozitivnamysel.sk a spoluzakladateľka vzdelávacej organizácie Topcoach.sk. Prvým krokom, ktorý odporúča, je, aby sme si za jedným stolom vytvorili program. „Stanovte si spoločné pravidlá, vytvorte rutinu a systém,“ dodáva.  

Ako ďalej v podnikaní? Neprepadajte pochybám,
zamerajte svoju myseľ na víťazstvá, nie prehry

Pracovná agenda ako súčasť tejto debaty je samozrejmosťou, no v žiadnom prípade by nemala byť jej ústredným bodom. Štefková upozorňuje, že by sme mali s blízkymi prediskutovať všetko dôležité, od riadenia domácnosti, učenia sa s deťmi, varenia, nakupovania až po aktivity, ktorým sa chceme venovať vo voľnom čase. „Plány si môžete robiť týždenne alebo denne,“ dopĺňa. A toto sú tri otázky, ktoré by sme si podľa nej pre dosiahnutie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom pri práci z domu mali zodpovedať:  

  • Kedy budete pracovať? Naplánujte si „pracovné hodiny“ a za žiadnych okolností od nich neupúšťajte. Nech už musíte dodržiavať pôvodnú pracovnú dochádzku, prispôsobiť sa rodine alebo využiť čas, počas ktorého ste najproduktívnejší.  
  • Kde budete pracovať? Miesto pre prácu si v byte alebo dome môžete vybrať na základe niekoľkých faktorov. Najskôr si vyskúšajte plniť povinnosti na rôznych miestach a sledujte, kde ste boli produktívni a plne sústredení. Takýto test vám odhalí vhodné pracovisko. Na druhej strane ho môžete aj meniť, ak potrebujete byť kreatívnejší alebo vás čaká online porada.  
  • Kde a kedy budete oddychovať? Reč je o rovnováhe a do vášho života predsa patrí aj relax v rámci momentálnych pravidiel. Okrem pracovnej doby si preto dôsledne naplánujte i čas na oddych. Obľubujete šport, varenie, knihy? Tak sa im venujte na dennej báze. Zároveň myslite na to, že by ste nemali v rámci bytu alebo domu relaxovať na mieste, na ktorom pracujete. Takejto atmosféry sa chcete vo voľnom čase zbaviť.  
Katarína Milová (vľavo) a Soňa Štefková (vpravo) rozprávajú o tom, aká dôležitá je v živote rovnováha. Foto: archív Topcoach

Čo máme robiť v prípade, ak sa mentálne nedokážeme nastaviť na prácu alebo oddych? Štefková radí, aby sme využili takzvané kotvenie, teda techniku neurolingvistického programovania. „Váš mozog funguje tak, že prideľuje všetkému, čo vnímate, určitý význam. Práve kotvy mu pomáhajú vytvárať rýchle asociácie,“ hovorí. Ak sa musíme venovať práci, siahnuť by sme mali po všetkom, čo sa nám s ňou za normálnych okolností spája. Oblečme sa, sadnime si k počítaču a dajme si kávu alebo čaj.  

Reklama

Komplikácie? Prokrastinácia a workoholizmus

Ako hovorí psychologička a koučka vzdelávacej organizácie Topcoach.sk Katarína Milová, „work-life balance“ je úloha, na ktorú sa musíme zamerať cielene. V tomto procese sa pre momentálnu situáciu môžu objaviť rôzne prekážky. Tou hlavnou je podľa nej strata motivácie, keďže sa naše dni postupne zlievajú jeden do druhého. „Je prirodzené, že po čase si na opakujúce sa aktivity privyknete a začnete sa nudiť,“ hovorí Milová. 

Firmy sa nevyhýbajú prepúšťaniu.
Ako byť tým zamestnancom, ktorého si nechajú?

Čo by sme mali robiť v takýchto chvíľach? Zastaviť sa. Vziať si na pol dňa dovolenku a aj svoj voľný čas tráviť inak. Športujete? Urobte opak a oddýchnite si, čítajte alebo si zavolajte s priateľmi. „Váš mozog potrebuje nové podnety,“ radí Milová.  

Štefková zase upozorňuje, že komplikáciami v prípade „work-life balance“ môžu byť dva extrémy. Na jednej strane stojí prokrastinácia, na druhej workoholizmus. Bez dodržiavania plánu a zavedenia rutiny v izolácii ľahko skĺzneme k prokrastinácii na všetkých frontoch. V práci, vo voľnom čase i domácnosti.

Zároveň sa pre pandémiu mnohí obávame o zamestnanie, a tak zvyšujeme svoje pracovné tempo, aby sme neprišli o miesto. Odborníčka radí otvorenú debatu so šéfom o situácii vo firme aj vašej pozícii. Tým sa zbavíme strachu a obáv, ktoré nás nútia priveľmi „pridávať plyn“.  

Rovnováha je kľúč k spokojnosti

Prečo je vlastne téma „work-life balance“ dôležitá? V prvom rade si musíme uvedomiť, že táto rovnováha výrazne ovplyvňuje naše vzťahy, fyzické aj duševné zdravie, úroveň stresu, vyhorenie, produktivitu a taktiež efektívnosť, uvádza Soňa Štefková. Hranice medzi osobným a pracovným životom nám stierajú predovšetkým všadeprítomné sociálne siete a technológie.  

„Dnes nie je nezvyčajné, že odpovedáte na pracovné emaily počas rodinnej večere, víkendov alebo priamo z pláže cez letnú dovolenku,“ hovorí Štefková, podľa ktorej tento prístup nie je správny. Ďalším problémom sú zvyšujúce sa nároky zamestnávateľov. A preto sa práci venujeme ešte intenzívnejšie a na druhej koľaji sa ocitá naša rodina, záľuby i oddych.  

V prípade „work-life balance“ však nejde o rovnováhu v pravom slova zmysle, vysvetľuje Katarína Milová. „Často to evokuje dojem, že pracovný a osobný život by ste mali striktne oddeliť, a venovať im zhruba rovnaký čas, aby boli vyrovnané,“ upresňuje. Pravda je však iná. V skutočnosti podľa odborníčky ide o to, aby ste do každej z týchto sfér investovali toľko energie, koľko potrebujete, aby ste dosiahli porovnateľnú spokojnosť.  

Ak sa budete v živote viac venovať tejto téme, neoľutujete. Milová odkazuje na pozitívne výsledky štúdií, podľa ktorých ľudia dbajúci o takúto rovnováhu, majú pevnejšie zdravie, žijú dlhšie, dosahujú lepšie kariérne výsledky a v konečnom dôsledku svoj život považujú za oveľa naplnenejší a zmysluplnejší. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?