21. apríla 2021

Spolumajiteľ a zakladateľ cestovnej agentúry Bubo Ľuboš Fellner získal ocenenie EY podnikateľ ešte v roku 2011. Ako sám hovorí, v biznise sa nebojí „plávať proti prúdu“ a aj v pandemickej dobe sa venoval cestovaniu a blogovaniu o svojich cestách a zážitkoch. Okolo svojej osoby rozpútal začiatkom koronakrízy obrovskú kontroverziu, keď v propagačnom videu s názvom Ako utiecť pred koronakrízou vyhlásil, že na Slovensku „budú v marci umierať ľudia…rada, ktorú nemôžu dať žiadni politici svojim chudobným voličom, ale ja to elite Slovenska, ktorá s Bubom cestuje, ponúknuť môžem. Teraz je ten čas, vyberte si svoj zájazd, zažite tú najlepšiu dovolenku.“

Za tieto slová si vyslúžil nielen kritiku odbornej verejnosti – jeho video podľa arbitrážnej Rady pre reklamu viacnásobne porušilo etický kódex, pretože, okrem iného, na propagáciu služieb cestovnej kancelárie zneužil motív strachu z nákazy. Vlnu nevôle vyvolali jeho vyjadrenia aj u bežných ľudí na sociálnych sieťach a cestovná kancelária sa neskôr za video ospravedlnila.

I keď Fellner uznal chybu a povedal, že jeho video bolo strašné (a celkovo k tejto téme postupne na jar 2020 vydal tri videá), na jeho postoji sa podľa všetkého ani po roku priveľa nezmenilo.

Aj v čase, keď sa za hranice väčšina obyvateľov Slovenska nedostala pre prísne pandemické obmedzenia, cestovná kancelária Bubo zájazdy organizovala – v rámci existujúcich protipandemických opatrení (ešte predtým, ako boli v marci tohto roku paušálne zakázané).

Fellner tvrdí, že ich robil tak „aby som sa mohol každému Slovákovi pozrieť do očí a aby som nikoho nenakazil a nepriniesol sem žiadnu ťažkú chorobu. Naopak, úprimne verím tomu, že som mnohým zlepšil zdravie – fyzické aj duševné“.

Reklama

Rebel alebo prehane sebavedomý elitár?

Ocenenie EY podnikateľ roka získal Ľuboš Fellner v roku 2011 a jeho firme sa darilo rásť po dlhé roky. V roku 2019 jeho cestovná kancelária zaznamenala výnosy takmer 27 miliónov eur a čistý zisk 1,3 milióna. Dáta za rok 2020 neboli v čase prípravy tohto článku k dispozícii.

Ľuboš Fellner aj počas pandémie cestoval a venoval sa písaniu blogov o svojich zážitkoch. Foto: archív Ľuboša Fellnera a CK Bubo
Ľuboš Fellner aj počas pandémie cestoval a venoval sa písaniu blogov o svojich zážitkoch. Foto: archív Ľuboša Fellnera a CK Bubo

Ako ale pre Forbes uviedol, v roku 2020 im predaj klesol o 96 percent. Plán na rok 2020 však podľa neho splnili už vo februári 2020, keď predali zájazdy 10-tisícom klientov na pobyty s odletom v roku 2020. Avšak od februára už nepredali prakticky nič a podľa dostupných informácií mnoho zájazdov museli zrušiť pre pandemické opatrenia.

Ako teda koronakrízu ustáli?

Ako teda postupovali, aby Bubo krízový rok ekonomicky zvládlo? „Extrémne sme škrtli náklady, manažment pracoval za nulové platy. Dal som do firmy vlastné peniaze, aby sme nešli do mínusu.“

Udalosti okolo kontroverzných videí mu však na sebavedomí neubrali a stále zdôrazňuje, že robí produkt pre elitnú skupinu úspešných ľudí. „Zameriavam sa na menej ako jedno percento Slovákov a mojím cieľom je, aby keď cestujú s Bubo, pochopili, že doteraz boli ich dovolenky povrchné. Viem, že je to veľká výzva a luxusný produkt nie je to, čo sa na Slovensku v dnešnej dobe nosí. No mňa to takto baví.“

Ako dodal, je si vedomý aj toho, že na pandémiu má „iný názor než väčšina“. Je totiž presvedčený, že z jeho strany je z pohľadu bezpečnosti zájazdov všetko v poriadku, a to aj vďaka tomu, že má lekárske vzdelanie (podľa údajov na webstránke jeho CK bol ako lekár pri prvých troch transplantáciách srdca na Slovensku, pozn. red.).

„Ako lekár, pre ktorého sú cudzokrajné choroby koníčkom už tri desaťročia, bojujem proti hystérii, ktorú epidémie vyvolávajú (v portfóliu jeho cestovnej kancelárie sú cestovateľské balíčky ako Ebola tour či Zika tour, pozn. red.) V dnešnej dobe aj táto predchádzajúca veta pôsobí nepriateľsky a zaradí vás medzi kacírov,“ konštatuje Fellner.

Dokonca je presvedčený aj o tom, že koronakrízu prežije Bubo „zo všetkých slovenských cestoviek najlepšie“.

Rok covidu bol preňho rok oddychu

Ako dodal, osobne stále cestuje, prešiel 30 nových ostrovov, vyšiel na vrchol Kilimandžára, bol sám vo vnútri pyramíd v Egypte a zažíval svet, ako keď ho začal objavovať pred 30 rokmi.

„Po 30 rokoch som sa dostal k písaniu blogov a zaznamenávaniu toho, čo sa mi podarilo vidieť a zažiť od severného po južný pól,“ hovorí Fellner. „Pre mňa je covid akousi nádhernou dovolenkou, ktorú som dostal do daru po 30 rokoch tvrdej driny. Rok sme si oddýchli a teším sa, keď vyrazíme opäť vpred,“ uzatvára.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov.

Pozrite si aj predchádzajúce články o víťazoch súťaže a o tom, ako sa vysporiadali s pandémiou: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?