9. apríla 2021

Juraj Habovštiak, EY Podnikateľ roka 2019, skutočne nie je podnikateľom v štýle typickom pre dnešnú dobu. Zvykne zdôrazňovať, že tržby sú iba číslo a firma nie je jeho majetok, keďže firma je spoločenstvo ľudí, a to nemôžete vlastniť. Ako sa jemu a firme MTS Krivá darilo v uplynulom pandemickom roku?

Firmu MTS Krivá, ktorá sa špecializuje na zavádzanie automatizácie vo výrobných závodoch, zakladal s dvoma spoločníkmi v kotolni v rodnej obci s 900 obyvateľmi za odstupné, ktoré dostal po odchode z Tesly Orava. „Bolo to asi tisíc eur a z toho si žijem už 23 rokov,“ povedal minulý rok pre Forbes. Tento rok firma oslavuje už 25 rokov.

Názov MTS, ktorý znamenal v zásade „montážna technika a stroje“ si pre zábavu vysvetlil aj ako „možno to skrachuje“ či „manželka to spraví“. Vlani zamestnávala fabrika 455 ľudí a tržby presiahli 44 miliónov eur.

Najprv nápad, potom peniaze

Spočiatku MTS rástla bez pôžičiek či investícií. Neskôr si v jednej miestnosti spravil kanceláriu, potom vysťahoval spálňu aj s manželkou do podkrovia. „Mnoho ľudí má predstavu, že keď chcete podnikať, musíte mať veľa peňazí,“ povedal vlani Forbesu čerstvý podnikateľ roka 2019.

„Peniaze sú o zodpovednosti a nie peniaze produkujú peniaze, ale ľudia, ľudská aktivita. Najprv potrebujete mať nejaký nápad alebo myšlienku a potom prídu peniaze, nie naopak.“

Reklama

K dôležitému kontraktu s obrovskou firmou Bosch sa zakladateľ MTS dostal na seminári o automatizácii. Keď sa neskôr pýtal, ako je možné, že taká obrovská firma si za partnera vybrala takú malú, odpoveď znela, že Bosch nevedel nájsť partnerov, ktorí by vedeli po nemecky, všetci vedeli len po anglicky. „Tu som zužitkoval, že ma otec nútil učiť sa nemčinu.“

Prečkali aj pád ekonomiky 2008–2009

Firma získala zákazky pre výrobné závody Faurecia, Johnson Controls a Sony (dnešný Foxconn). Potom úspešne prečkali pád ekonomiky v rokoch 2008 a 2009.

Po kríze sa firma postupne priklonila čoraz viac k robotizácii, vybudovala výrobný areál a priebežne investuje zisk do technológií a nehnuteľného majetku. Zákazky mala firma už v Nemecku, Rakúsku, Španielsku, Rusku, Rumunsku, Litve, Turecku, Mexiku, Brazílii či Južnej Afrike. A v súčasnosti sa venuje prechodu na druhú manažérsku generáciu.

Juraj Habovštiak, spoluzakladateľ a konateľ MTS Krivá. Foto: Ondřej Pýcha

Noví zamestnanci aj počas koronakrízy

Prinášame vám krátky rozhovor, ktorý Juraj Habovštiak poskytol Forbesu pred tohtoročným vyhlásením výsledkov ankety EY Podnikateľ roka 2020, kde bol jedným z porotcov.

Ako sa vám darilo v pandémii?

Vo firme sú najdôležitejší všetci jej ľudia, moji spolupracovníci. Najmä teraz je vidieť, že zdravie firmy naozaj závisí na zdraví ľudí. Súčasne platí, že naši zákazníci sú akoby našimi najbližšími rodinnými príslušníkmi. Zdieľame s nimi tento náročný čas a držíme im palce, aby boli úspešní.

Počas minulého roka sme zistili, že vo firme vieme urobiť veľmi účinné opatrenia, aby sme predišli šíreniu vírusu. Naši ľudia sú zodpovední a v lete, keď boli opatrenia voľnejšie, sme aj „trénovali“. Chodili sme v rúškach po firme, izolovali sme sa a podobne.

Pre mňa ako konateľa je však dnes veľmi ťažké poslať niekoho mimo firmu na služobnú cestu. Sme totiž firma, ktorá vyrobí zariadenie „doma“ a potom ho musí ísť nainštalovať a oživiť von. Cestujeme nielen po Slovensku, ale aj po zahraničí.

Každý deň myslím na mojich ľudí, aby sa mi vrátili zdraví. Toto je pre mňa na celej pandémii najťažšie. Často premýšľam, či tá obeta za to všetko stojí. Ale musíme z niečoho žiť a ekonomika musí fungovať. Aj preto, aby sme mohli liečiť tých, ktorí to potrebujú najviac.

Je niečo, čo vám kríza vzala?

Počas minulého leta sme prijali štyridsať nových vysokokvalifikovaných spolupracovníkov do pobočky v Banskej Bystrici. Prešli k nám z firmy, ktorá končila podnikanie. Nemali prácu.

Najviac nám chýba, že im nemôžeme usporiadať firemný imatrikulačný ples, aby sme ich mohli vyobjímať, vystískať, potykať si s nimi a dozvedieť sa o nich čo najviac.

Nemôžeme ich ani zobrať na výlet k nám do Krivej na Oravu a opiecť spoločne s nimi v prírode aspoň nejakú slaninu. Neriešime to reptaním. Striedame sa s kolegami a chodíme ich povzbudzovať. Zlepšujeme im pracovné podmienky a vymieňame si skúsenosti. Vzájomne sa obohacujeme. Nielen to, ale snažíme sa im aj vždy dať pocítiť, že ich máme radi.

Aké sú vaše ďalšie plány?

Snažíme sa, aby naša firma bola dlhodobo udržateľná. Aby si udržala zamestnanosť. Najmä pre našich ľudí, ktorí sú vysokokvalifikovaní v takej špeciálnej oblasti, v akej pôsobíme. Preto pracujeme aj na nástupníctve vo firme. Budujeme nový výkonný manažment spomedzi našich spolupracovníkov vo veku okolo 40 rokov.

Som veľmi vďačný aj všetkým príslušníkom mojej vlastnej rodiny, ktorí sú vo firme. Zapájajú sa do jej riadenia a pomáhajú mi niesť túto zodpovednosť. V MTS sú však mojou rodinou všetci moji spolupracovníci. Nerobím v tom rozdiely. Dôležité je, aby sa každý našiel v tej práci, ktorú má najradšej.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže podnikateľov, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. Slávnostné vyhlásenie slovenských víťazov za rok 2020 sa konalo 7. apríla 2021.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?