12. apríla 2021

Spoluzaložil a dekádu viedol najúspešnejšiu a najväčšiu slovenskú hernú firmu Pixel Federation, ktorú priviedol k 50 miliónom eur v ročnom obrate.  Za rok 2018 sa stal 13. slovenským EY Podnikateľom roka a vlani v ankete PwC a Forbesu uskutočnenej medzi manažérmi slovenských firiem zas najrešpektovanejším CEO. Šimon Šicko sa síce prednedávnom rozhodol, že sa z vedúcej pozície vo firme stiahne a zameria sa na – z jeho pohľadu – kreatívnejšie činnosti, na výskum a vývoj nových hier, no zostáva výraznou slovenskou manažérskou postavou novej generácie.

Aký je jeho overený prístup k riadeniu ľudí? „Z manažérskeho hľadiska a z pohľadu spoluzakladateľa firmy sa mi osvedčilo byť konzistentný. V high-level biznisových strategických veciach, ale aj vo firemnej kultúre. Snažím sa byť transparentný a férový,“ vysvetľuje.

Týmto spôsobom sa mu podľa jeho slov podarilo získať do tímu špičkových ľudí, na ktorých mohol preniesť zodpovednosti a kompetencie.

Ani v pandémii nemusel vyťahovať krízové manažérske prístupy: koronakríza jeho odboru mimoriadne priala. Ľudia, ktorí boli (a čiastočne stále sú) zavretí doma, sa viac uchyľovali aj k hraniu videohier a boli za ne ochotní i zaplatiť.

Train Station 2 znamená pre Pixel Federation dobre rozbehnutý vlak. Ilustrácia: Pixel Federation

Vyjadrené v číslach, obrat im vlani stúpol o polovicu na 47,5 milióna eur (v marci 2021 už bol 12-mesačný obrat na 50 miliónoch), zisk EBITDA (pred daňami, odpismi a úrokmi) vyskočil vlani ešte výraznejšie – o 125 percent na 11 miliónov. Ťahúňom Pixelu boli hra Diggy’s Adventure a tiež druhá verzia dopravnej hry Train Station.

Reklama

Home office? Ok, ale…

Samozrejme, vo vnútri firmy sa pandémia prejavila presunom na prácu z domu, hoci Šicko nie je jej veľký priateľ. „Nepoviem nič nové, keď poviem, že pred koronakrízou som bol odporca práce z domu.“

Herná firma má však to šťastie, že ide o typ podnikania, ktorý môže bez veľkých problémov prejsť na prácu z vlastných obývačiek. Čo z toho zostane po skončení tejto situácie?

„Uvedomujem si, že v budúcnosti budeme musieť nastaviť firemné procesy a nástroje tak, aby sme vedeli ešte viac zefektívniť online prácu z domu. Verím, že v ‚pokoronových časoch‘ nás čaká hybridná kombinácia práce z domu a z firmy,“ očakáva dnes už šéf vývoja a líder grafického tímu Pixel Federation.

Šicko firmu spoluzaložil v roku 2007. Neskôr získali v Pixel Federation finančných investorov Petra Lukeša a Martina Blaškoviča. Súčasťou akcionárskych zmien spred vyše dvoch rokov bola participácia zamestnancov na výsledkoch firmy. Presadili ju Šicko a ďalší spoluzakladateľ Marián Fridrich, ktorí spolu vlastnia väčšinu. Vyplatili tiež investora Blaškoviča a spoluzakladateľa Filipa Fischera.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. 

Pozrite si aj predchádzajúce články o víťazoch súťaže a o tom, ako sa vysporiadali s pandémiou: 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?