5. októbra 2020

Ocenenie najrešpektovanejšieho CEO za rok 2020 si v pondelok prevzal Šimon Šicko z Pixel Federation. O víťazovi rozhodli generálni riaditelia slovenských firiem v hlasovaní, ktoré je súčasťou každoročného prieskumu spoločnosti PwC a magazínu Forbes. Jeho výsledky nájdete v októbrovom vydaní magazínu Forbes aj na webe PwC.

Šéfovia slovenských firiem si aj tento rok zvolili CEO, ktorého najviac rešpektujú. Po troch rokoch prvenstiev generálneho riaditeľa Esetu Richarda Marka vystriedal doterajšieho víťaza spoluzakladateľ herného štúdia Pixel Federation Šimon Šicko.

Šicko tento rok spoluzaložil platformu Kto pomôže Slovensku, ktorá počas prvej vlny pandémie zbierala peniaze na vybavenie nemocníc, pre zdravotníkov či skupiny ohrozených koronavírusom. Podarilo sa im získať viac ako 1,35 milióna eur. „Ako súkromné aj právnické osoby sme chceli našej spoločnosti pomôcť lepšie zvládnuť pandemickú situáciu,“ povedal Šicko v pondelok 5. októbra.

Najrešpektovanejším CEO je Richard Marko z Esetu.
Reagoval aj na útoky politikov

Na online podujatí organizovanom magazínom Forbes diskutoval spolu s trojnásobným držiteľom ocenenia Richardom Markom. Keďže aj pracovný trh sužuje situácia spojená so šírením nového koronavírusu, na mieste bola otázka, ako sa momentálne pracuje v ich firmách. Zamestnanci Pixel Federation sú od 12. marca na home office a Šicko predpokladá, že to tak bude do polovice budúceho roka. Do kancelárií momentálne striedavo chodí približne 40 z 240 ľudí, pričom tí sa dávajú pravidelne testovať.

Reklama
Víťaz Šimon Šicko (vľavo) a Richard Marko v diskusii so zástupkyňou šéfredaktora Forbes Táňou Vavrovou. Foto: Marek Mucha

„Vo firme sme museli ‚pritvrdiť‘ v oblasti psychologických tém. Veľa ľudí je doma samo, potrebuje sa socializovať, a tak sme naštartovali v rámci firemného priestoru také aktivity, aby sme ľudí neohrozili, ale zároveň im v tejto sfére pomohli, poskytli im nejaký benefit,“ hovorí Šicko, ktorý sa netají tým, že vo všeobecnosti nie je fanúšikom práce z domu.

Myslí si, že tým trpí firemná kultúra. „V budúcnosti som ochotný vytvoriť ľuďom také podmienky, aby do kancelárií chodili. Budem rád, keď sa práca z domu a práca z kancelárie nejako vyváži,“ uviedol.

Dôležitá integrita

V rámci Esetu chodí do kancelárií 20 % zamestnancov. Marko uviedol, že po zhoršení situácie po lete zvažovali, či ich nezavrieť úplne. „Priklonili sme sa však k tomu, že ich necháme otvorené, ľudia sú momentálne roztrúsení po priestore a pokiaľ dodržiavajú pravidlá, tak je to prijateľné,“ povedal.

Čísla sú dobré, naše prognózy sa zlepšili, tvrdili bankári na podujatí CEO fórum

A ako ich poznačila kríza? Eset podľa Marka zaznamenal v tých najhorších mesiacoch pandémie výpadok príjmov. Rast bol totiž nižší, ako očakávali. „Nebolo to tak, že by sme klesali, no rástli sme pomalšie. Posledné mesiace to vyzerá, že dobiehame tie predošlé,“ povedal trojnásobný víťaz ocenenia najrešpektovanejší CEO.

Podľa neho mala zatiaľ koronakríza na Eset neutrálny efekt a čo bude ďalej, je podľa neho veľmi ťažké predpovedať. „Vidíme, že ľudia sa veľmi rýchlo vracajú k svojim zvyklostiam z minulosti, a nie som si istý, že dopad pandémie na fungovanie spoločnosti bude taký zásadný, ako sa nám dnes na prvý pohľad môže zdať,“ hovorí.

Zoznam najrešpektovanejších CEO a spoločností, v ktorých v tom čase pôsobili:

2013 Vladimír Soták, Železiarne Podbrezová

2014 Igor Vida, Tatra banka

2015 Richard Marko, Eset

2016 Tomáš Drucker, Slovenská pošta

2017 Štefan Rosina, Matador Group

2018 Richard Marko, Eset

2019 Richard Marko, Eset

2020 Šimon Šicko, Pixel Federation

Obaja CEOs sa v diskusii zhodli na tom, že sú potrebné zmeny vo vzdelávaní, aby na Slovensku vznikali firmy podobné Esetu a Pixel Federation. „Len tak u nás budú rásť firmy, ktoré budú konkurencieschopné,“ uviedol Šicko. A aká je najdôležitejšia vlastnosť, ktorú by podľa neho mal mať CEO?

„Neviem, či by som vypichol len jednu, ale extrémne dôležitá je podľa mňa autenticita. CEO musí mať nejakú integritu, ľudia by mu mali veriť,“ vraví Šicko a dodáva, že aj on sám sa tým riadi, a teda ľuďom rozpráva to, čo si myslí. Súhlasí s ním aj Marko. „Integrita je vlastnosť, ktorá keď u CEO nie je prítomná, všetko ostatné je znegované,“ uviedol na záver.

Reklama

O víťazovi

Vyštudovaný architekt Šicko založil Pixel Federation v roku 2007 spolu s Mariánom Fridrichom, Filipom Fischerom a manželkou Luciou Šickovou. Neskôr k nim do majiteľskej štruktúry pribudli investori Martin Blaškovič (HTC Investment) a Peter Lukeš (Immocap Group), ktorí vo firme získali väčšinu. Po zmenách koncom roka 2018 sa však majorita opäť vrátila pôvodným zakladateľom, hoci už len v zložení Šicko a Fridrich (majú po 25,5 percenta). Ďalších desať percent odčlenili do zamestnaneckej akciovej spoločnosti. Z investorov vo firme zostal iba Lukeš, Blaškoviča vyplatili.

Pixel Federation, ktorý tvorí na Slovensku zhruba 80 percent herného sektora, dosiahol za rok 2019 tržby takmer 32 miliónov eur a zisk na úrovni vyše 2,3 milióna. Firma sa preslávila v roku 2010 hrou TrainStation, po ktorej nasledovala podobne úspešná Diggy’s Adventure. Tá sa postarala o väčšinu príjmov firmy.

Ľudia zo spoločnosti sa silno angažujú aj v IT vzdelávaní a budovaní komunity vývojárov, napríklad ako partner v projekte Butterfly Effect.

O ocenení

Cenu za najrešpektovanejšieho CEO odovzdáva každý rok spoločnosť PwC spoločne s magazínom Forbes a toto vyhodnotenie je súčasťou prieskumu slovenských CEOs. Jeho výsledky sú každoročne prezentované na podujatí CEO Fórum. Na prieskume sa zúčastnila viac ako stovka generálnych riaditeľov firiem z rôznych odvetví pôsobiacich na Slovensku.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?