15. apríla 2021

Patrick Hessel zvíťazil v súťaži EY Podnikateľ roka 2015, kedy bol šéfom a majiteľom dunajskostredského výrobcu karbónových dielov c2i. Odvtedy svoju pozornosť, peniaze i majiteľský a riadiaci vzťah presunul k projektu lietajúceho auta AeroMobil.

Ambiciózny podnikateľ nemecko-slovenského pôvodu v roku 2017 najskôr predal časť c2i (50,1 percenta) kórejskému koncernu LG Hausys, koncom roka 2019 nasledoval predaj ďalšej časti firmy. Momentálne má v c2i už iba 10 percent.

„Dodatočný predaj podielu bol súčasťou pôvodnej dohody z roku 2017,“ potvrdil pre Forbes Hessel pred dvoma mesiacmi. Predajom prestal tiež v c2i, firme, ktorú budoval od roku 2005, aktívne pôsobiť.

Zem-vzduch

Dnes už sa plne koncentruje na udržanie AeroMobilu nad vodou či – v tomto prípade príhodnejšie povedané – vo vzduchu. Startup, do ktorého prišiel pred troma rokmi s trojmiliónovou investíciou, potrebuje posunúť z vývojovej a konštrukčnej fázy do fázy úspešnej certifikácie a predaja lietajúcich áut. Tie chce začať dodávať od roku 2023. O dva roky neskôr má na trh prísť štvormiestna verzia.

Minulý mesiac firma po prvýkrát ukázala zábery z testovacích letov, ktoré uskutočnili v druhej polovici roka 2020. Tie sú súčasťou požiadaviek European Aviation Safety Agency (EASA) v rámci certifikačného procesu. „Keď príde na trh v roku 2023, bude to najcoolovejšia vec na štyroch kolesách, ktorá bola kedy komercionalizovaná, poskytujúca neobmedzenú slobodu cestovania,“ cituje Hessla oficiálna stránka projektu. 

Reklama

Hessel má v AeroMobile majoritu, no bude potrebovať ďalších investorov. Firma preto pripravuje nové medzinárodné investičné kolo, potvrdil nedávno šéf AeroMobilu. Doterajší investori spolu s ním do projektu vložili zhruba 24 miliónov eur. Medzi nimi je napríklad slovenský štátny fond SIH, najbohatší Slovák Ivan Chrenko cez investičnú firmu LRJ Capital, fondy IPM, švédsky investor Haflo, izraelský Focus Capital či čínsky Weilong.

39-ročný Hessel študoval do svojich 16 rokov v Nemecku. Neskôr odišiel študovať strojárstvo, výrobné systémy a biznis do San Francisca, Cambridga, Londýna či Paríža. Už počas štúdia navštívil vyše 50 výrobných fabrík a rozhodol sa pustiť do podnikania s uhlíkovými komponentmi pre automobilový a letecký priemysel. Miesto pre biznis našiel na Slovensku, odkiaľ pochádza jeho mama.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. 

Pozrite si aj predchádzajúce články o víťazoch súťaže a o tom, ako sa vysporiadali s pandémiou: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?