17. februára 2021

Podnikateľ s nemecko-slovenskými koreňmi Patrick Hessel predal ďalší podiel vo výrobcovi karbónových dielov c2i, ktorého pred rokmi rozbehol. Stal sa väčšinovým akcionárom vo vysoko ambicióznom a podobne riskantnom startupe AeroMobil, ktorý vedie ako jeho generálny riaditeľ.

Keď Patrick Hessel pred štyrmi rokmi predal tesnú väčšinu vo výrobcovi karbónových dielov v Dunajskej Strede c2i, správa sa objavila vo všetkých relevantných médiách. Nečudo, na jednom konci transakcie bol mladý inovátor, ktorý fabriku vybudoval takmer z nuly, na druhom kórejský gigant LG. A suma za predaj bola neoficiálne v desiatkach miliónov.

O dva roky neskôr, koncom roka 2019, sa Hessel rozlúčil s ďalším podielom vo firme, no to už sa udialo potichu. Vo firme, ktorú budoval od roku 2005, tak už vlastní len desatinu.

„Dodatočný predaj podielu bol súčasťou pôvodnej dohody z roku 2017,“ hovorí teraz pre Forbes Hessel o dohode s kórejským investorom LG Hausys. S ďalším predajom prišiel v c2i aj o pozíciu CEO. „V c2i už aktívne nepôsobím,“ potvrdzuje 39-ročný podnikateľ.

Pri pôvodnom predaji 50,1 percenta sa hovorilo o sume 40 miliónov eur, Hessel ju vtedy pre Forbes nepriamo potvrdil. „Môžem potvrdiť iba toľko, že 40 miliónov sa skutočne v tejto sume nachádza. Ale nebudem konkretizovať, aký objem financií bol zaplatený hneď a aký bol alebo bude vyplatený postupne,“ vysvetlil.

Reklama

Teraz v odpovedi na otázku, aká bola suma za ďalší predaný podiel (39,9 percenta) a či súvisí s pôvodným predajom hovorí, že táto informácia je neverejná.

Prišli ťažké časy

Firmu c2i opustil (okrem udržania si minoritného podielu) krátko predtým, ako ju výrazne zasiahla koronakríza. Dodávateľ karbónových dielov pre renomované automobilové i letecké značky, ktorý medzi klientov počítal značky ako Porsche, BMW, Bentley, Jaguar, Boeing či Airbus, touto situáciou silno utrpel. Ukazuje to správa c2i z polovice vlaňajška.

Manažment firmy za ťažkou situáciou videl fakt, že „v oblasti automobilového a leteckého priemyslu a súvisiacich služieb došlo k zníženiu obratu a poklesu počtu vyrobených a predaných vozidiel a lietadiel, a teda aj k poklesu obratu s tým súvisiacich služieb“.

Ako sa to prejavilo konkrétne? Za prvý polrok 2020 tržby firmy medziročne klesli o viac ako 50 percent a za celý rok 2020 čakala obrat (v čase vydania správy) len 15 miliónov eur a stratu do 7 miliónov.

Za rok 2019 pritom ešte firma poriadne rástla, čistý obrat stúpol medziročne o polovicu z 22 miliónov na 33 miliónov eur. No stále bola v značnej strate (3,9 mil. eur).

Pre krízu tiež významne znížila počet ľudí – vlastných i agentúrnych zamestnancov. Ich počet klesol k augustu pod 300. Koncom roka 2019 ich ešte mala 465.

Ak by aj celosvetová pandémia nenastala a neovplyvnila ekonomiky i firmy naprieč odvetviami, c2i by len ťažko dosiahla cieľ, o ktorom Hessel hovoril v roku 2017 – dostať sa s ňou do troch rokov (teda do 2020) na 100-miliónové tržby a zamestnávať tisíc ľudí.

Od karbónu k lietajúcim autám

Vedenie karbónového scale-upu, ktoré Hesselovi ešte v roku 2015 prinieslo titul slovenského EY Podnikateľa roka či ocenenie za inovatívnosť od Forbesu a Enterprise Investors, je minulosť. Čím žije Hessel teraz?

Vrhol sa do ďalšieho náročného projektu. Medzičasom už „jeho“ AeroMobil, zrejme svetovo najznámejší slovenský startup, má nemalé ambície vo výrobe prelomového lietajúceho auta.

Má ich už dlho. AeroMobil sa o priazeň zákazníkov – a ich objednávky – snaží roky. V roku 2017 napríklad predstavil na veľtrhu luxusu v Monaku Top Marques novú 4.0 verziu stroja.

„Ak ho chcete mať, pripravte si minimálne 1,3 milióna dolárov a trpezlivosť – firma začne lietajúci stroj dodávať až v roku 2020,“ napísali sme vtedy. Nové lietajúce auto malo byť k dispozícii v ambicióznom počte 500 kusov.

CEO AeroMobilu a aktuálna verzia 4.0, ktorá by sa najnovšie k zákazníkom mala dostať v roku 2023. Foto: AeroMobil

Už v tom čase bolo jasné, že vo vnútri firmy sa dejú veľké zmeny. Krátko predtým z nej odišiel autor myšlienky a prvých prototypov, konštruktér a dizajnér Štefan Klein. (Vzápätí začal pracovať na novom nezávislom koncepte AirCar.)

A do firmy prišiel s trojmiliónovou investíciou, ktorú mu umožnila transakcia s LG, Patrick Hessel.

„Nezabudnuteľný pocit čistého potešenia.“

Neskôr sa pridali ďalší minoritní investori. Hessel zatiaľ svoj podiel vybudoval ďalej i na úkor ďalšieho z pôvodných zakladateľov AeroMobilu Juraja Vaculíka. Na začiatku roka 2020 od neho Hessel prebral i stoličku CEO a vo firme má medzičasom vyše 70 percent.

Uplynulý rok už pod jeho vedením bol v startupe venovaný hlavne ďalšiemu vývoju a testovaniu verzie 4.0. (Hessel však musel riešiť aj finančné problémy a nesplatené záväzky voči viacerým bývalým zamestnancom, ako koncom roka potvrdil Trendu.)

Ostré letecké testy v septembri dopadli úspešne, pochválil sa Hessel v nedávnom bilancovaní roka. Až tak, že „náš testovací pilot sa mi zdôveril, že lietanie s AeroMobilom je jednoduché a zábavné a vzlietnutie na tomto vozidle je nezabudnuteľný pocit čistého potešenia.“

Tento nadšený odkaz môže byť smerovaný viac k budúcim investorom, než k zákazníkom. Čerstvý prísun financií bude firma nevyhnutne potrebovať, aby sa z vývojovej a konštrukčnej fázy dostala až k predajom.

Reklama

Nové kolo, nový termín – 2023

Najbližšie dva roky chce firma dokončovať kľúčové komponenty a systémy, certifikovať a (opäť) rozbiehať predaj. Nový termín dodávok? 2023.

Doterajšie zdroje (zhruba 24 miliónov eur) AeroMobilu poskytli zakladateľ Vaculík, Hessel i ďalší investori. Medzi nimi je napríklad slovenský štátny fond SIH, najbohatší Slovák Ivan Chrenko cez investičnú firmu LRJ Capital, fondy IPM, švédsky investor Haflo, izraelský Focus Capital či čínsky Weilong.

Všetci, okrem Hessela, majú podiely v jednotkách percent. „Zatiaľ nás financujú existujúci investori, pripravujeme však nové medzinárodné investičné kolo. Vstupujeme do zaujímavej novej fázy,“ odkazuje Hessel.

V čase, keď Hessel do AeroMobilu prichádzal, spolupracovala so startupom aj jeho pôvodná firma c2i. Dnes to tak nie je, hovorí Hessel.

„No s prichádzajúcou sériovou výrobou v nasledujúcich rokoch je možné, že AeroMobil bude s c2i spolupracovať,“ nevylučuje ex-šéf c2i a súčasný šéf AeroMobilu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?