14. apríla 2021

Šéfuje technologickej skupine s tisíckami zamestnancov na rôznorodých trhoch. CEO a predseda predstavenstva Asseco Central Europe Jozef Klein, ktorý pred vyše štyrmi rokmi získal na Slovensku titul EY Podnikateľ roka 2016, však nepatrí medzi manažérov, ktorí by sa spoliehali iba na čísla a dáta – hoci pôsobí v biznise, ktorý na nich stojí.

Ako sám hovorí, osobne sa mu pri zásadných rozhodnutiach osvedčilo počúvať svoju intuíciu. A samozrejme, do každého projektu vkladať množstvo energie a nasadenia. „Na druhej strane musíte mať v sebe pokoru, pretože nie je nič horšie, ako keď ju v podnikaní stratíte. Keď to všetko spolu správne ‚namiešate‘, máte veľkú šancu na úspech,“ hovorí Klein.

Menej automatizácie

Skupina Asseco pôsobí v rôznych segmentoch a má v portfóliu rozličné spoločnosti. Každej z nich sa situácia s pandémiou dotkla iným spôsobom. „Množstvo činností sme vedeli riešiť z prostredia ‚home office‘, pri niektorých – najmä v oblasti Industry 4.0 (automatizácia v priemysle), však boli naše možnosti limitované. Výzvou bol v tomto období aj rozvoj biznisu,“ vysvetľuje šéf skupiny.

Rozvíjanie nového biznisu si pri nových klientoch totiž vyžaduje osobné stretnutia, ktoré pre pandémiu z veľkej časti neboli možné.

Ako sa prejavilo pandémiou často nútené urýchlenie digitalizácie vo firmách na biznise Asseco? Klein hovorí, že získali nové projekty najmä pre medzinárodných klientov.

Reklama

Nové projekty rozbehli v sférach ERP (Enterprise Resource Planning), bankovníctva, poisťovníctva či zdravotníctva. „Medzi ‚highlighty‘ patrí kontrakt s lichtenštajnskou poisťovňou Youplus. Nasledujúce štyri roky budeme pokrývať komplexné softvérové riešenie pre front-end a back-office požiadavky poisťovne,“ spomenie Klein.

Súčasťou riešenia je aj ich nový produkt IooX – Insurance out of the Box, ktorý podporuje bezpapierové spracovanie a digitálne poisťovníctvo. Zahŕňa napríklad elektronický medicínsky underwriting či vektorový podpis.

„Napriek mimoriadne náročnému obdobiu výnosy aj EBIT (zisk pred úrokmi a zdanením) Asseco Group na celom svete naďalej rástli aj v roku 2020. Ale sú krajiny a segmenty, v ktorých sme zaznamenali pokles v porovnaní s rokom 2019,“ dopĺňa Klein.

Ide napríklad o pokles projektov v digitalizácii na Slovensku vo všetkých oblastiach privátneho a verejného sektora.

Život v IT

Klein, ktorý študoval teoretickú kybernetiku a samočinné počítače na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského, sa celý profesionálny život venuje IT. Pred vyše tromi dekádami začal v Ústave technickej kybernetiky v laboratóriu pre umelú inteligenciu, začiatkom 90. rokov prešiel do súkromnej sféry a neskôr sa stal šéfom firmy Asset Soft, ktorá sa v roku 2004 spojila s poľskou IT spoločnosťou a vytvorili základ skupiny Asseco.

V súčasnosti vedie ako CEO a predseda predstavenstva Asseco Central Europe, ktorá v siedmich krajinách zamestnáva vyše 3-tisíc ľudí. Za rok 2020 jej obrat po rekordnom roku 2019 medziročne klesol o štyri percentá na 298 miliónov eur, zisk zostal prakticky nezmenený na úrovni 37 miliónov eur.

Po zmenách vnútornej štruktúry celej skupiny v roku 2017 sa Klein tiež stal CEO Asseco International, ktorá združuje všetky firmy skupiny okrem jej významných súčastí v Poľsku a v Izraeli. Celá Asseco Group je na 60 trhoch sveta a má 28-tisíc zamestnancov. Za rok 2020 jej obrat prekonal 2,7 miliardy eur.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. 

Pozrite si aj predchádzajúce články o víťazoch súťaže a o tom, ako sa vysporiadali s pandémiou: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?