16. apríla 2021

Eva Stejskalová z bratislavskej firmy MicroStep, ktorá spolu s kolegom a ďalším spoluzakladateľom firmy Alexandrom Vargom získali za rok 2014 ocenenie EY Podnikateľ roka, pôsobí v tomto biznise už od 90. rokov. Jej návod na úspešné fungovanie v biznise obsahuje dve základné položky.

„Ak chcete vybudovať úspešný biznis, musíte mať odvahu a vytrvalosť. Niekto má odvážne ciele už na začiatku podnikania a niekoho si odvážne projekty nájdu. MicroStep je ten druhý prípad,“ hovorí Stejskalová. Ako univerzitný spin-off začali v MicroStepe pred 30 rokmi vývojom riadiacich systémov a postupne ich požiadavky zákazníkov posunuli až ku komplexným dodávkam rezacích a automatizačných technológií do rôznych odvetví priemyslu po celom svete.

„Odvahu sme potrebovali na to, aby sme sa pustili do projektov, ktoré boli na hranici našich možností. Vytrvalosť zase na to, aby sme tie projekty doviedli do úspešného konca, aj keď nešlo všetko vždy hladko. Ja sa však len veľmi nerada vzdávam,“ zdôrazňuje jediná ženská držiteľka ocenenia EY Podnikateľ roka za 15 rokov súťaže na Slovensku.

Rok neistoty a výpadkov

Obe spomínané ingrediencie úspešného biznisu v MicroStepe potrebovali aj počas uplynulého pandemického obdobia. Šéfka výskumu a inovácií vo firme pripomína, že aj počas bežných rokov musia byť vo výrobe CNC rezacích centier na zákazku flexibilní – prispôsobovať sa premenlivému dopytu aj neštandardným požiadavkám.

„Koronakríza však posunula mieru neistoty na úplne inú úroveň. To, čo naplánujete dnes, zajtra už neplatí. Ohrozujú nás výpadky pracovníkov z výroby, meškajúce dodávky komponentov či komplikácie pri práci z domu na výskumných a vývojových projektoch,“ vymenúva. V marci a apríli 2020 im klesli nové objednávky takmer na nulu, našťastie sa neskôr situácia zlepšila.

Reklama

Veľmi náročné sú podľa nej najmä inštalácie strojov v zahraničí, keďže opatrenia sa neustále menia nielen u nás, ale aj v ostatných krajinách. Zakontrahované dodávky však boli schopní naplniť. A pokročiť tiež v zmene procesov smerom k digitalizácii, čo je vo firme dôležitá investícia do budúcnosti.

Eva Stejskalová má v MicroStepe okrem iného na starosti inovácie. Foto: Miro Nôta

To, že minulý rok bol pre firmu ťažký, sa odzrkadlilo aj na hospodárskych výsledkoch. Výnosy poklesli o 23 percent (na 31,5 milióna eur), napriek tomu sa im vďaka úsporným opatreniam a podpore zamestnanosti zo strany štátu podarilo udržať sa v miernom zisku (561-tisíc eur pred zdanením, medziročne o stotisíc menej).

„Dosiahli sme však aj viaceré úspechy, napríklad sme uviedli do prevádzky veľkoformátovú CNC rezaciu linku s automatizovaným tokom materiálu v novovybudovanej lodenici v austrálskom Adelaide. Tiež sme významne posilnili pozíciu MicroStepu v Číne, kde výrazne narástol dopyt po inovatívnych výrobných riešeniach s vysokým stupňom automatizácie. A momentálne máme radosť z toho, že za ostatné tri mesiace dosiahli nové objednávky predkrízovú úroveň,“ dodáva Stejskalová, ktorá okrem inovácií má vo firme pod kontrolou aj finančné riadenie.

Z univerzity do 30-ročného biznisu

Firmu MicroStep založila začiatkom 90. rokov desiatka zamestnancov Katedry automatizácie a regulácie na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Firma sa venuje výskumu, vývoju a výrobe CNC centier na delenie materiálu plazmou, laserom, kyslíkom a vodným lúčom. Vďaka vlastným riadiacim systémom a softvérovému vybaveniu vie dodávať vysoko automatizované riešenia. Výrobnú bázu má v Hriňovej a v Partizánskom, vývoj v Bratislave. MicroStep exportuje 95 percent produkcie. Ťažký vlaňajšok sa prejavil aj na počte zamestnancov. Kým v roku 2019 ich mali 460, koncom roka 2020 ich bolo už len 375.

Momentálne má firma 33 spoločníkov, pôvodní zakladatelia pribrali medzi seba dlhoročných zamestnancov. Má troch konateľov, ktorí sú aj výkonnými riaditeľmi. Alexej Makuch má na starosti predaj, marketing a zákaznícke služby, Iren Brhlík má pod sebou výrobu a Eva Stejskalová zodpovedá za finančné riadenie a výskum a inovácie.

Tento článok je súčasťou minisérie o víťazoch 15 ročníkov súťaže EY Podnikateľ roka. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. 

Pozrite si aj predchádzajúce články o víťazoch súťaže a o tom, ako sa vysporiadali s pandémiou: 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?