12. januára 2021

Rok 2020 bol pre mnohých náročný, no priniesol aj veľký priestor pre pokrok a inovácie. Ako sa darilo bývalým členom našich rebríčkov Forbes 30 pod 30? Vybrali sme 10 mladých ľudí (nielen) z biznisu, ktorí minulý rok bodovali.

Jakub Jurových

Do rebríčka Forbes 30 pod 30 sa dostal v roku 2018 ako spoluzakladateľ a CTO technologickej firmy Operam, o rok neskôr začal budovať vlastný startup Deepnote. Ten poskytuje platformu na prácu s dátami a na budovanie umelej inteligencie, pričom hneď na začiatku prešiel prestížnym akcelerátorom Y Combinator a nepozorovane doň investoval český fond Credo Ventures.

Jakub Jurových. Foto: Forbes Česko

Rok 2020 bol pre startup kľúčový. Nielen, že získal v ranom investičnom kole 3,8 milióna amerických dolárov od investičného fondu Index Ventures a od amerického fondu Accel, ale zároveň spustil aj betaverziu svojho produktu, pričom odozva bola podľa Jurovýcha skvelá. „Keď vidím, z akých firemných e-mailových adries nám chodia žiadosti o beta verziu, je to pre mňa dôkaz, že sme sa dobre trafili,“ povedal vo februári.

David Dobrik

24-ročný Dobrik, pôvodom Košičan žijúci v USA, sa stal deviatym najlepšie zarábajúcim youtuberom.  Od júna 2019 do júna 2020 zarobil 5,5 milióna, pričom jeho videá získali 3,5 miliardy prehraní. Minulý rok však bol pre známeho influencera významný aj tým, že sa stal spomedzi celebrít historicky jedným z najväčších „ťahúňov“ v amerických voľbách.

Dobrík poskytol v apríli 2018 rozhovor pre Forbes. Foto: archív Forbes

Dobrík sa spojil s neziskovou organizáciou Headcount, ktorej cieľom je zvýšiť účasť v amerických prezidentských voľbách, a na svojom účte na Instagrame potom oznámil, že fanúšikom rozdá päť novučičkých Tesiel 3, ak ich to presvedčí, aby sa zaregistrovali a išli voliť. Práve tým, že nasmeroval svojich fanúšikov na stránku organizácie Headcount, sa iba vďaka jeho príspevku na Instagrame zaregistrovalo 120-tisíc nových voličov.

Reklama

Mária Virčíková

CEO Matsuko Mária Virčíková. Foto: archív Forbes

Počas podujatia London Tech Week ocenilo britské Ministerstvo pre medzinárodný obchod cenou European Tech Women Awards dve Slovenky, ktoré posúvajú oblasť informačných technológií. Jednou z ocenených bola aj Mária Virčíková, CEO košického startupu Matsuko, ktorá si odniesla cenu One to Watch Award. Jej firma, ktorá vyvíja technológiu umožňujúcu 3D holografické prepojenie v rozšírenej realite, taktiež v roku 2020 uzatvorila investičné obdobie. Ešte v októbri 2019 oznámili investíciu vo výške milión eur, ku ktorej sa im minulý rok podarilo pridružiť ďalších približne 300-tisíc.

Martin Hudák

Bar Martina Hudáka je vo svete 11. najlepším. Foto: archív respondenta

Bar Martina Hudák, člena nášho minuloročného rebríčka 30 pod 30, sa dostal do rebríčka najlepších barov sveta. Jeho Maybe Sammy sa nachádza v austrálskom Sydney. V prestížnom zozname barov obsadil 11. miesto. Bar sa doň dostal už v roku 2019,  keď ho vyhlásili za najlepší novootvorený bar na svete. Tento rok sa mu ušlo aj ocenenie najlepší bar v Australázii či cena Michter’s Art of Hospitality Awards.

Katarína Šimková

Firma Katky Šimkovej Deal Factory sa zaoberá „prenajmom““ obchodníkov a školením. Foto: archív respondentky

Spoluzakladateľka Staffino a bývalá dvojnásobná členka rebríčka Forbes 30 pod 30 zareagovala pred rokmi na problém v obchode a založila spoločnosť Deal Factory, ktorá firmám prenajíma obchodníkov, alebo vyškolí priamo ich zamestnancov. Koncom roka 2020 sa jej pritom podarilo dosiahnuť ďalší úspech a otvorila svoju prvú zahraničnú pobočku, ktorá bola reakciou na záujem spoločností o obchodovanie v zahraničí. Pobočka sa nachádza v Helsinkách, odkiaľ budú „servisovať“ všetky severské krajiny.

Dalibor Cicman

CEO GymBeam Dalibor Cicman. Foto: archív GymBeam

V máji 2020 získala e-commerce platforma GymBeam, za ktorou stojí člen rebríčka 30 pod 30 z roku 2018 Dalibor Cicman, rastový kapitál v celkovej výške 6 miliónov eur. Išlo o doposiaľ najväčšiu e-commerce investíciu na Slovensku. GymBeam sa minulý rok zaradilo medzi malé percento firiem, ktorým kríza neuškodila, ale skôr pomohla. A zatiaľ čo pôvodným plánom pre rok 2020 bol medziročný rast na úrovni 70 percent, firma napokon rástla o vyše 100 percent.

Tomáš Brngál

Tomáš Brngál vyštudoval medicínu, dnes riadi startup Virtual Medicine. Foto: archív Forbes

Tomáš Brngál, CEO firmy Virtual Medicine, ktorá pomáha prostredníctvom aplikácie vysokoškolákom a stredoškolákom so štúdiom anatómie, sa v čase koronakrízy rozhodol pomáhať aj v prvej línii. Ako lekár sa zapojil do celoplošného testovania a spoločne s ďalšími slovenskými „startupistami“ vyvíjal technické riešenia pre lepšie zvládnutie pandémie. Stojí za platformou Hackvirus, ktorá prepájala nemocnice s dobrovoľníkmi a priniesla viacero užitočných riešení, vrátane mobilnej aplikácie umožňujúcej požiadať o registráciu na vyšetrenie Covid-19.

Bohumil Pokštefl

CEO startupu Kontentino Bohumil Pokštefl. Foto: archív Pokštefl

Slovenskému startupu Kontentino, ktorý vedie člen rebríčka 30 pod 30 z roku 2019 Bohumil Pokštefl, sa minulý rok darilo. V januári sa zaradil do zoznamu najrýchlejšie rastúcich SaaS firiem a v novembri získal 10. priečku v prestížnom rebríčku Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Podarilo sa mu to vďaka priemernému tempu rastu 1 536 % za obdobie 2016 až 2019, pričom v roku 2019 dosiahol startup tržby vo výške viac ako 800-tisíc eur.

Jaroslav Chrapko

Jaroslav Chrapko, zakladateľ e-shopu Dedoles.
Jaroslav Chrapko, zakladateľ e-shopu Dedoles. Foto: Miro Nôta

Eshop Jaroslava Chrapka Dedoles, ktorý v roku 2019 dosiahol tržby 14,6 milióna eur a vykázal zisk 573-tisíc eur, má za sebou ďalší extrémne úspešný rok. Ešte pred pandémiou predpokladali rast na úrovni 120 percent, čo sa splnilo za január a február 2020. Od marca však podľa Chrapka zaznamenávali medziročný rast o 232 percent. Svoj potenciálny rast museli dokonca brzdiť, aby boli schopní vybaviť všetky objednávky.

Marek Mach

Marek Mach má iba 18 rokov. Foto: Ondřej Pýcha

Zakladateľ projektu Mladí proti fašizmu a člen minuloročného rebríčka Forbes 30 pod 30 Marek Mach získal okrem ocenenia Forbesu aj cenu Nadácie Pontis.  Tá ho v októbri 2020 ocenila za udržateľný rozvoj v kategórii Líder do 30 rokov za jeho výnimočné odhodlanie v boji proti extrémizmu vo verejnom priestore a za šírenie myšlienok slobody, rovnosti a právneho štátu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?