10. novembra 2020

Marek Mach, zakladateľ projektu Mladí proti fašizmu, má po tohtoročnom zaradení do rebríčka Forbes 30 pod 30 na konte ďalší úspech. Od Nadácie Pontis získal v októbri cenu za udržateľný rozvoj v kategórii Líder do 30 rokov. 

Cenu mu udelili za výnimočné odhodlanie v boji proti extrémizmu vo verejnom priestore a za šírenie myšlienok slobody, rovnosti a právneho štátu. K projektu ho pôvodne priviedli výsledky volieb v roku 2016, keď sa do parlamentu dostali aj fašisti. Web, v ktorom rovesníkom pripomínal, koľko zla táto ideológia napáchala v minulosti, sa stal účinným protipólom fašistickej a konšpirátorskej propagandy v dôležitej skupine mladých ľudí. 

Čo radia mladým členovia 30pod30?
Buďte poctiví, pracujte tvrdo a myslite vlastnou hlavou

Súčasná vláda už dávno presiahla 100 dní vládnutia, ako sa k jej pôsobeniu staviate?

Teší ma, že do parlamentu sa dostali aj – z môjho pohľadu – poctiví ľudia, ktorých prácu si veľmi vážim a verím, že mandát využijú najlepšie, ako bude možné. Zároveň ma mrzí, že parlament ako taký je oveľa konzervatívnejší. V polovici októbra neprešla novela zákona Anny Záborskej, ktorá upravovala interrupcie. Hoci sa môže zdať, že sme nateraz vyhrali, v skutočnosti sme len získali pol roka navyše na to, aby sme vymysleli, akým spôsobom zabránime jeho schváleniu neskôr. Toto sú veci, ktoré ma mrzia. Čo sa vlády týka, nepatrím medzi jej najväčších fanúšikov, ale rovnako dôrazne musím podotknúť, že sú oblasti, v ktorých jej plne dôverujem.

Reklama

Naposledy sme sa rozprávali ešte pred prvou vlnou pandémie na Slovensku. Kotlebovci patria aktuálne k najvýraznejším „spochybňovačom“ opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19, aj o samotnom víruse tvrdia, že je to výmysel. Zamerala sa vaša osveta viac aj týmto smerom?  

Určite áno. Považujem za nesmierne dôležité informovať a zameriavať sa aj na tieto témy. Bohužiaľ, nastavenie v spoločnosti sa od marca výrazne zmenilo a z môjho pohľadu na tom majú kotlebovci nemalú zásluhu. Snažím sa preto v rozumnej miere venovať aj týmto témam a pripomínať, aké dôležité je, aby sme boli zodpovední a brali ohľad na starších či slabších.

Marián Kotleba bol odsúdený na štyri roky a štyri mesiace v kauze šekov s nacistickou symbolikou „1488“. Čo ste si pomysleli pri vynesení rozsudku? 

Ja osobne vnímam tento rozsudok veľmi pozitívne a verím, že v prípade Najvyššieho súdu zostane minimálne rovnaký. 

Covid-19 je len výmysel, klimatická zmena neexistuje?
Čo sa dá urobiť s toxickými popieračmi

Myslíte si, že jeho odsúdenie môže utlmiť niektoré prejavy fašistov u nás?  

Občas sa vynárajú tvrdenia, podľa ktorých nie je veľmi správne, ak dostávajú extrémisti také vysoké tresty, pretože by sa z nich mohli stať martýri a podobne. Osobne s tým nesúhlasím. Žijeme v štáte, v ktorom platia určité pravidlá a ak ich niekto poruší, musí za to niesť adekvátnu zodpovednosť bez rozdielu. Preto platí, ako som už povedal, že rozsudok súdu si veľmi vážim.

V marci ste nám rozprávali o svojich ďalších projektoch. Posunulo sa niečo vpred? 

V týchto dňoch máme v občianskom združení Mladí už plne rozbehnuté štyri iniciatívy a projekty. Okrem Mladí proti fašizmu ide aj o sociálnu sieť pre LGBT komunitu Dúhy.sk, ktorá má v tejto chvíli už viac ako 6-tisíc zaregistrovaných užívateľov. Ďalej je to iniciatíva Mladí za klímu s takmer 20-tisíc sledovateľmi a Správy Mladí s takmer 10-tisíc fanúšikmi. Nasledujúce aktivity budú smerovať predovšetkým do rozvoja týchto projektov a iniciatív. Pracujeme na ich rozšírení, pripravujeme podcasty, robíme na rôznych kampaniach.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?