14. februára 2020

Košický startup Matsuko uzatvoril investičné obdobie. Ešte v októbri oznámila firma , ktorá vyvíja 3D holografické prepojenia, že sa jej podarilo získať takmer milión eur. Teraz sa k týmto peniazom pridružilo ďalších približne 300-tisíc. Výsledkom bude, že už čoskoro sa technológia dostane k prvým zákazníkom. 

Celkový balík peňazí, ktorý investori naliali v tomto kole do technologického startupu, sa vyšplhal na 1,2 milióna eur. Aj v tomto prípade bol vedúci investor britsko-slovenský fond IPM, ktorý sa zameriava na inovatívne spoločnosti. Ako pre Forbes uviedol partner fondu Adrian Vyčítal, Matsuko si vybrali z troch dôvodov: vytvorili technológiu na celosvetovej úrovni, sú to tvrdopracujúci ľudia a v neposlednom rade majú obrovský trhový potenciál.

Matsuko získalo investíciu takmer milión eur.
Košický startup chce preraziť aj v USA

Okrem IPM investoval v tomto kole do startupu aj fond Oktogon Ventures, ktorého partnermi sú Gyula Fehér, zakladateľ najúspešnejšieho maďarského startupu Ustream, a Veronika Pistyur. „Matsuko disponuje všetkým potrebným na čele so skvelými talentami, vzrušujúcou a disruptívnou technológiou, medzinárodnou sieťou kontaktov, a veríme, že aj správnym načasovaním. V podstate sme sa pri rozhodovaní o podpore takéhoto skvelého celku nemali o čom baviť,“ vysvetľuje Pistyur ich motiváciu.

Takto by mohli vyzerať holografickí ľudia od startupu Matsuko. Foto: archív Matsuko

Prví dostanú technológiu o niekoľko týždňov

K fondom sa v tomto kole pripojili aj súkromní investori. Firmu opäť podporili aj podnikatelia Peter Kulloi a Ľuboš Pahuli, rovnako tak aj Barbara Schreinerová, členka predstavenstva Bator Tabor Foundation a majiteľka eventovej agentúry Bubble production house, taktiež podnikateľka Margriet Koldijk z Holandska. Dokopy od začiatku svojej existencie získala firma podľa portálu Crunchbase investície vo výške 2,5 milióna eur.

Reklama

Štát naleje do startupov 33 miliónov.
Do správy ich dal súkromným fondom

Na ťahu je preto teraz košický startup. V pláne majú podľa vlastných slov predstaviť technológiu prvým zákazníkom už tento rok. „Produkt prinesieme zopár vybraným premium zákazníkom na jar, respektíve v druhom kvartáli 2020, ako takzvaný soft launch. Na jeseň, v septembri až novembri 2020, plánujeme spustenie produktu s viacerými partnermi, súčasne s otvorením medzinárodného investičného kola Series A,“ vysvetľuje pre Forbes spoluzakladateľka Matsuko Mária Virčíková.

Princípom technológie, ktorú Košičania vyvíjajú, je modelovanie skutočných ľudí prostredníctvom algoritmu do troch rozmerov a ich prenášanie do reálneho priestoru v reálnom čase. Naživo si ju budú môcť pozrieť účastníci podujatia organizovaného magazínom Forbes 30 pod 30 v apríli.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk