4. januára 2021

Jednotkou rebríčka najlepšie platených youtuberov sveta podľa amerického Forbesu je len deväťročné dieťa, ktoré zoznamu kraľovalo aj doteraz. No dobieha ho nováčik vyzbrojený vysokozdvižným vozíkom, vybuchujúcou Toyotou a neskutočne drahou pyrotechnikou.  

Štvrtý júl 2020 musel vo väčšine USA pre pandémiu stíchnuť. To však neplatilo na YouTube, kde Jimmy Donaldson, digitálna celebrita známa ako MrBeast, publikoval prázdninový špeciál, v ktorom bolo vidieť ohňostroj za 600-tisíc dolárov. Video dlhé 11 minút malo odvtedy viac ako 62 miliónov zhliadnutí, a v podstate ho vystrelilo do rebríčka najlepšie zarábajúcich youtuberov. 

„Jeho nápady sú stále šialenejšie a chystá sa vraziť ešte viac peňazí do kvalitnej produkcie,“ sľubuje Reed Duchscher, Donaldsonov manažér. (MrBeast má rád digitálny obsah, ale zdá sa, že je ostýchavý, keďže sa pre americký Forbes nechcel vyjadriť.) „Na Twitter napísal, že má nápady za 10 miliónov dolárov. A nemýli sa. Má ich,“ dodal.

Čoskoro bude mať možnosť tieto peniaze minúť: biznis na YouTube totiž stále vzrastá. Donaldson a ďalší najlepšie platení youtuberi odhadom zarobili 211 miliónov dolárov (od júna 2019 do júna 2020), čo predstavuje skok o 30 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Na rozdiel od ostatných mediálnych platforiem, ktoré pandémiou trpia, YouTube bol na veľkom vzostupe, ktorý poháňal najmä lockdown po celom svete. 

Reklama

Toto je 10 najlepšie zarábajúcich ľudí na YouTube:

10. Jeffree Star 

Zárobky: 15 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 600 miliónov
Odberatelia: 16,9 milióna 

Celebrita v oblasti skrášľovania, ktorej sa kontroverzie nevyhýbajú. Rasistické poznámky a obvinenia zo sexuálneho násilia, rovnako ako niekoľkoročný nenávistný boj s kolegom youtuberom Jamesom Charlesom spôsobili komplikácie v jeho biznise. Značka kozmetiky Morphe napríklad zo svojich pultov stiahla produkty od youtubera známeho ako Jeffree Star. Napriek tomu majú jeho videá za rok viac ako polmiliardy prehratí.

Lukratívne sú však najmä jeho make-up produkty, ktoré predáva priamo zákazníkom. Palety očných tieňov za 52 dolárov či balzamy na pery za 18 dolárov sú len špičkou ľadovca. Za prvú polhodinu od spustenia predaja jeho populárnej palety očných tieňov z rady Conspiracy Collection sa jej predalo jeden milión kusov.

9. David Dobrik 

Zárobky: 15,5 milióna
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 3,5 miliardy
Odberatelia: 18 miliónov

Za posledných pár rokov 24-ročný Dobrik, pôvodom Košičan žijúci v USA, urobil nejeden krok k tomu, aby svoje publikum rozosmial. Prešiel kabrioletom cez autoumyváreň, známemu oholil celé telo, svojho najlepšieho kamaráta prekvapil, keď si vzal jeho matku a následne sa po mesiaci s ňou rozviedol. Žartíky neskôr preniesol na populárnu platformu medzi mladými TikTok. Stali sa hitom a naakumuloval 24,7 milióna followerov.

Značky majú Dobrikov humor radi. Získal sponzorstvo od mien ako SeatGeek, Bumble, EA a ďalších. Jeho oddané publikum šalie aj za jeho značkou oblečenia, ktorú pomenoval príhodne – Clickbait. 

8. Blippi (Stevin John) 

Zárobky: 17 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 8,2 miliardy
Odberatelia: 27,4 milióna

Jediný dospelý v tohtoročnom rebríčku, ktorý robí obsah pre deti, je 32-ročný Stevin. Svoj kanál na YouTube založil v roku 2014,  svoje videá okrem toho ponúka na Hulu alebo Amazone. Vo videách máva oblečený žiarivý kostým a snaží sa deti vzdelávať. Spolu s veľkými reťazcami sa pustil do predaja svojich ikonických kúskov, medzi ktoré patria obrovské oranžové okuliare či baretky.  

7. Nastya (Anastasia Radzinskaya) 

Zárobky: 18,5 milióna
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 39 miliárd
Odberatelia: 190,6 milióna

Šesťročná ruská youtuberka Nastya na svojom kanáli vysvetľuje deťom napríklad podstatu vírusov, ale hrá sa aj s otcom či robí domáce práce. Videá sú plné farieb, nepoužíva sa v nich zložitý jazyk a sú perfektné pre jej globálne detské publikum. S jej minuloročným debutom prišla expanzia, stala sa populárnou na TikToku a čoskoro sa očakáva aj jej prvý program. 

6. Preston Arsement 

Zárobky: 19 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 3,3 miliardy
Odberatelia: 33,4 milióna

Pixelový svet Minecraftu je pre 26-ročného Arsementa zlatou baňou. Slávu na YouTube získal vďaka objavovaniu animovaného kozmosu viacerých videohier. Raz hrá Roblox, inokedy vojenskú Call of Duty. Arsement má okrem toho prístup do viacerých serverov Minecraftu, kde ďalší hráči platia za to, aby si mohli zahrať v prostredí, ktoré vytvoril. 

Reklama

5. Markiplier (Mark Fischbach) 

Zárobky: 19,5 milióna
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 3,1 miliardy
Odberatelia: 27,8 milióna

Markiplier je na YouTube osem rokov, popularitu nazbieral vďaka uverejňovaniu chýb vo videohrách. Priniesli mu 28 miliónov odberateľov. V poslednom roku sa snažil svoj obsah zmeniť a spolu s hráčskym kolegom Ethanom Nestorom (aka CrankGameplays) založil nový kanál, Unus Annus, na ktorom sa venujú vtipným vlogom. V jednom z videí si skúšali kostýmy Grincha, v ďalšom sa sprejovali slzným sprejom.

Základnou myšlienkou celého kanála bolo pridať jedno video každý deň počas celého roka a následne celý kanál zničiť vymazaním všetkého obsahu. Unus Annus bol však populárny, priniesol im 4,5 milióna odberateľov a takmer miliardu prehratí. Keď nastal čas, aby sa počas livestreamu rozlúčili, pripojilo sa asi 1,5 milióna divákov. Zhruba toľko, koľko si pozrie počas hlavného vysielania nedeľný zápas baseballu v televízii. 

4. Rhett and Link 

Zárobky: 20 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 1,9 miliardy
Odberatelia: 41,8 milióna

Patria medzi najdlhšie slúžiace hviezdy na YouTube, svoju show Good Mythical Morning odštartovali ešte v roku 2012. Rhett (43-ročný Rhett James McLaughlin) a Link (42-ročný Charles Lincoln III) v posledných mesiacoch do svojho obsahu pridali aj čosi nové. Vo februári 2019 zaplatili za odkúpenie SMOSH, skečovej komédie na YouTube, 10 miliónov dolárov. Tento obchod priniesol ich spoločnosti Mythical Entertainment so stovkou zamestnancov 11 miliónov dolárov len z reklamy na YouTube.

Kanál má okrem toho oddaný klub fanúšikov, ktorí sú ochotní platiť od 10 do 20 dolárov za exkluzívny obsah.  

3. Dude Perfect 

Zárobky: 23 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 2,77 miliardy
Odberatelia: 57,5 milióna

Piati kamoši (Coby Cotton, Cory Cotton, Garret Hilbert, Cody Jones a Tyler Toney) sa hraním so svetelnými mečmi a zbraňami na paintball zabávajú zrejme viac ako iní dospelí. Ich zábava sa pretavila dokonca do národnej súťaže, ktorá vyniesla 6 miliónov dolárov a vznikol vďaka nej dokument Backstage Pass. V marci, keď prišiel koronavírus a zastavili sa všetky profesionálne ligy, skupinka vytvorila kanál Quarantine Classic, v ktorom oproti sebe jednotliví členovia zápasili. Video séria vyzbierala 160-tisíc dolárov pre Červený kríž a organizáciu Feeding America. 

2. Mr. Beast (Jimmy Donaldson) 

Zárobky: 24 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 3 miliardy
Odberatelia: 47,8 milióna

Donaldson je najväčšia nová hviezda na YouTube, ktorá získala 50 miliónov odberateľov a tri miliardy zhliadnutí za posledný rok. Jeho videá sú mixom výstrelkov a humoru. Za posledný rok sa nechal zamraziť do ľadu, postavil najvyššiu lego vežu a podobne. Kanál mu okrem toho pomáha predávať vlastnú značku. Obľúbeným sa stal aj u sponzorov ako Microsoft, Electronic Arts či Honey. 

1. Ryan Kaji 

Zárobky: 29,5 miliónov
Prehratia (od júna 2019 do júna 2020): 12,2 miliardy
Odberatelia: 41,7 milióna

Sláva deväťročného youtubera stúpa raketovo nahor. V novembri sa stal prvým youtuberom, ktorý dostal vlastný balón počas typickej slávnosti Dňa vďakyvzdania v New Yorku. Aj keď to bol pre jeho detských fanúšikov vzrušujúci okamih, išlo o marketingový ťah, keďže mal pritiahnuť divákov ku Kajiovým novým videám vedeckých experimentov a recenzií hračiek. Bol to iba začiatok: časť jeho biznisu tvoria zárobky z vlastných produktov, počnúc dekoráciami do izieb, akčnými figúrkami či maskami. 

Metodológia

Všetky zárobky sa odhadujú od 1. júna 2019 do 1. júna 2020. Zárobky sa uvádzajú pred zdanením, nezahrňujú poplatky za agentov, manažérov či právnikov. Založené sú na dátach zo spoločností Captiv8, SocialBlade a Pollstar a na rozhovoroch s ľuďmi z biznisu. Pre potreby rebríčka Forbes zadefinoval hviezdu YouTube ako niekoho, koho digitálne zárobky primárne plynú z tejto platformy. 

Rebríček bol uverejnený na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?