29. mája 2020

Slovenská e-commerce platforma GymBeam patrí medzi malé percento firiem, ktorým táto kríza neškodí, ale skôr pomáha. Tento týždeň navyše získala rastový kapitál v celkovej výške 6 miliónov eur, najväčšiu e-commerce investíciu na Slovensku.

Do GymBeamu, ktorý je najrýchlejšie rastúcou značkou pre aktívny a zdravý životný štýl v regióne strednej a východnej Európy, naliali 4 milióny eur súkromní investori z platformy Crowdberry a zvyšné dva milióny doplnil štátny investičný fond Slovak Investment Holding (SIH) patriaci pod Slovenskú záručnú a rozvojovú banku. SIH doteraz investoval napríklad do firmy vyvíjajúcej plazmovú vŕtaciu technológiu GA Drilling, do tvorcu lietajúcich áut Aeromobil či do Boataround, rezervačného portálu na prenájom jácht.

„Regionálna e-commerce stratégia GymBeamu nemá v našom priestore obdobu. Do odvetvia, ktorému desiatky rokov vládli veľkí offline hráči, prináša digitálnu revolúciu,“ vysvetlil Dano Gašpar z Crowdberry. Dodal, že firma využíva trendy z dátovej analýzy a prináša interaktívny spôsob marketingu a produktové inovácie – podporované lokalizovaným zákazníckym servisom.

Slovenský fitness eshop GymBeam rastie a expanduje. Ich výrobky si ľudia kupujú aj v Nemecku

Gymbeam vyvíja, predáva a distribuuje fitness výživové doplnky, funkčné potraviny a vybavenie pre aktívny životný štýl do 13 krajín strednej a východnej Európy. Jeho ambíciou je stať sa vedúcou značkou na všetkých trhoch strednej a východnej Európy. Najnovšiu investíciu využije na vybudovanie nového vývojového centra pre vlastné produkty, pričom už otvorili odberné a reprezentačné miesta v Budapešti a v Prahe.

Reklama

Zmeny v čase korony

„S firmou sme o investícii začali rokovať ešte v roku 2019, teda dávno pred tým, než svet ochromila pandémia. Nie je veľa sektorov hospodárstva, ktoré z koronakrízy môžu vyjsť posilnené, ale práve e-commerce takou oblasťou je,“ hovorí Ivan Lesay, generálny riaditeľ SIH. Jeho slová potvrdzujú aj aktuálne čísla firmy. Zatiaľ čo pôvodným plánom pre 2020 bol medziročný rast na úrovni 70 percent, GymBeam aktuálne rastie o vyše 100 percent.

Ešte predtým ako na Slovensku zaviedli úrady karanténne opatrenia, v GymBeame zásadne zmenili nákup tovaru, podľa zmien dopytu v Taliansku. „Nakupovali sme do skladov vitamíny, veci na domáci tréning a zaradili sme aj trvanlivé potraviny,“ hovorí pre Forbes CEO Dalibor Cicman. Celkovo im pribudlo 30 nových značiek a stovky nových produktov.

Každá kríza má svojich víťazov. Ktoré trendy v podnikaní s nami zostanú dlhšie ako koronavírus?

V tomto období zriadili tiež špeciálnu „task force“ skupinu zamestnancov, ktorá sa starala o všetky zmeny a vynútené projekty súvisiace s koronakrízou.

Cieľ: 100 miliónov

Aké zmeny v nákupnom správaní pozorovali v krajinách, kde pôsobia? Najmenší dosad koronavírusu videli podľa Cicmana v Česku, Poľsku, Maďarsku a na Ukrajine, naopak najextrémnejší v Chorvátsku a Slovinsku. „V týchto krajinách malo viacero našich konkurentov výraznejšie problémy, hlavne v logistike, čo nám ešte viac akcelerovalo rast,“ hovorí.

Vlastné značky GymBeam tvoria 60 percent z celkovej hodnoty predaja produktov. Foto: GymBeam

GymBeam dnes vyexpeduje štyritisíc balíčkov denne a pôsobí v 13 krajinách strednej a východnej Európy. Cieľom firmy je podľa CEO dosiahnuť obrat viac ako 100 miliónov eur do roku 2024. Po vzniku rástol GymBeam v trojciferných percentách, čo sa postupne spomaľovalo. V roku 2018 to bolo pod 50 percent. Teraz je spať v trojciferných hodnotách.

Od začiatku roka najali približne 50 nových pracovníkov. „Naša firemná kultúra je veľmi rastovo orientovaná, čiže nábor beží neustále. Z obáv pred spomalením ekonomiky sme spomalili aj nábor kancelárskych pozícií a naberáme hlavne do logistiky,“ vraví Cicman.

O GymBeam

Spoločnosť GymBeam vznikla v roku 2013 a patrí k najrýchlejšie rastúcim e-commerce platformám v strednej a východnej Európe. Zaoberá sa vývojom, predajom a distribúciou výživových doplnkov, funkčných potravín a vybavením pre aktívny životný štýl do 13 krajín. V roku 2019 dosiahla obrat 24 miliónov eur, pričom vlastné značky tvoria 60 percent tržieb. Spoločnosť GymBeam v súčasnosti zamestnáva viac ako 150 zamestnancov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?