15. mája 2020

Investičná platforma Crowdberry pôsobiaca na Slovensku a v Česku umožňuje súkromným investorom investovať do firiem výmenou za vlastnícky podiel. Daniel Gašpar, jeden z partnerov spoločnosti, pre Forbes spísal, ako firmy z ich portfólia zápasia s koronakrízou a ako vidí trendy v podnikaní, ktoré tu s nami zostanú dlhší čas ako samotný Covid-19.

Podľa Gašpara predstavujú istú perspektívu v neistej budúcnosti tri veci: lokálnosť, udržateľnosť a fokus na online.

Utlmenie ekonomickej aktivity a takzvaný „lockdown“ naprieč Európou a USA vyúsťuje do tektonických zmien spotrebiteľského správania. Aktívna časť populácie preberá návyky donedávna charakteristické pre generáciu mileniálov. Presun na internet, zvýšený záujem o technológie a komunikačné platformy nútia zároveň spoločnosti rozširovať svoju vizibilitu a fungovanie online.

„Digitálne biznis modely obľúbené u mladšej generácie dnes výrazne akcelerujú,“ dopĺňa Gašpar. „Perspektívne sa teda ukazujú riešenia, ktoré budú vedieť fungovať v akomkoľvek nastavení, efektívne prepájať svet online s kamenným predajom, správne cieliť a pokrývať potreby zákazníkov. Priority dnes balansujú medzi motiváciou nedostať sa mimo biznisu, potrebou zostať zdravý a zmenami smerujúcimi k udržateľnému životnému štýlu.“

Šéf Tatra banky: Nič zásadné nám táto situácia neberie,
skôr má potenciál nás niečomu naučiť

Reklama

Práve tento prístup považuje momentálne za kľúčový aj z pohľadu budúceho vývoja rastového kapitálu. Týka sa to nových investičných príležitostí, ako aj existujúcich firiem v rámci portfólia Crowdberry, ktoré sa rýchlo adaptovali na novú situáciu. Doplnenie kapitálu je navyše pre nich príležitosťou na ďalší rast.

Ako teda pohľadom Daniela Gašpara zvládajú koronadobu slovenské firmy z platformy Crowdberry?

MultiplexDX

Firma úspešného slovenského vedca Pavla Čekana zhmotnila význam alokácie kapitálu do lokálneho potenciálu a podpory inovatívnych firiem. Bez súkromných investorov schopných v MultiplexDX akceptovať vyššiu mieru rizika by dnes Slovensko neurobilo také významné kroky v oblasti diagnostiky rakoviny aj zabezpečenia sebestačnosti testovania na vírus SARS CoV-2. Tím vedcov pod vedením Pavla Čekana v spolupráci s vedcami z Biomedicínskeho centra SAV vyvinul diagnostický test na nový koronavírus a aj vďaka podpore investorov Crowdberry je dnes táto významná biotechnologická firma na Slovensku, kde pokračuje vo svojom vývoji testu na diagnostiku rakoviny.

Prekonanie strachu, ale aj peniaze do marketingu.
Čo pomohlo počas korona krízy gastrobiznisu?

Isadore Apparel

Firma s lokálnou výrobou v Púchove ponúka prémiové cyklistické oblečenie. Strategickými krokmi dokázala spoločnosť vedená bývalými profesionálnymi cyklistami bratmi Velitsovcami zareagovať na situáciu nápaditou kampaňou a zamerať sa na cieľové trhy v nemecky hovoriacich krajinách. Online predaj predstavuje pre značku Isadore gro aktivít a rasty dosahované v posledných týždňoch prekročili všetky očakávania. Marketingové aktivity na cyklistických podujatiach v Európe museli nateraz odložiť a získať pozornosť v online priestore im okrem iného pomohla ponuka rúšok pre svojich klientov, ktoré vyrábajú v spolupráci s Makytou Púchov.

GymBeam

Fitness e-shop s doplnkami výživy pre športovcov sa vďaka svojim fungujúcim online modelom, expanzívnou politikou predaja a sortimentom propagujúcim zdravý životný štýl zaradila k lídrom v tom, ako zvládať aktuálnu situáciu – a má aj výborné vyhliadky do budúcnosti. Firma, ktorú založil Dalibor Cicman (v roku 2018 bol aj členom rebríčka Forbes 30pod30), nedávno v Maďarsku získala ocenenie Obchod roku 2019 a z Košíc sa jej podarilo vytvoriť významnú obchodnú križovatku pre celú strednú Európu.

Malý gazda

Rodinná firma, ktorá vyrába jogurty či tvarohové dezerty, môže vyťažiť zo súčasných obmedzení zahraničného obchodu. Vďaka vlastnej výrobe a spolupráci s lokálnymi dodávateľmi má prešovská mliečna manufaktúra manželov Ševcovcov príležitosť posilniť svoje postavenie na trhu. Napriek komplikovaným rokovaniam s reťazcami a neustálym cenovým tlakom už zaznamenali medziročný nárast obratu o 133 percent. Výraznými ťahúňmi sú pritom online predaje cez nových partnerov, no najmä vernosť spokojných zákazníkov, bez ktorých nemajú domáce rodinné firmy oproti zahraničným molochom väčšinou žiadnu šancu.

Ecocapsule

Spratný mobilný mikrodom oblých tvarov, plný ekologických a nápaditých riešení počas pandémie zažíva druhý boom objednávok. Firma napríklad podpísala zmluvu na dodávku kapsúl až do konca roku 2021 pre významného európskeho zákazníka. Rovnako sa po zaslaní energeticky sebestačného domu populárnej hollywoodskej herečke Susan Sarandon postupne pripravuje spustenie výroby flotily kapsúl na prenájom do hotelových rezortov po celom svete.

Sensoneo

Na základe ich monitorujúcich senzorov majú mestá po celom svete možnosť rozhodovať o manažovaní odpadu podľa reálnych dát, nakoľko sú kontajnery naplnené. Rýchlou reakciou na vzniknutú situáciu dokázala spoločnosť minimalizovať náklady a zabezpečiť svoj chod. Sensoneo má aktuálne rozpracovaných niekoľko projektov, ktoré majú potenciál uplatniť sa nielen na lokálnom, ale aj medzinárodných trhoch, kde eviduje nové objednávky na softvérové aj hardvérové riešenia v oblasti smart managementu odpadového hospodárstva – či už zo strany zvozových firiem, alebo miestnych samospráv.

Boataround.com

Nenápadná slovenská firma, ktorá sa počas dvoch kôl investícií s Crowdberry vypracovala na európsku trojku a firmu s najväčším vlastným katalógom lodí na svete. Boataround, ktorý sa venuje prenájmu lodí, plachetníc a jácht, zažil zásadný prepad rezervácií už počas februára a marca. Na pomoc však prišli existujúci investori spolu s fondom rizikového kapitálu Miton, ktorý začiatkom roka oznámil vstup poskytnutím rastového kapitálu. Profesionalita tímu spolu s množstvom lojálnych zákazníkov z celého sveta však potvrdila dôležitosť komunity v kritických časoch. Firma opäť vidí známky oživenia a ich flexibilná nákladová báza im dáva silnú konkurenčnú výhodu.

Budúcnosť v lokálnom investovaní

„Každá kríza má svojich víťazov a história hovorí, že práve z najťažších období vzišli ikonické firmy, ktoré menili svoje prostredie,“ poukazuje Daniel Gašpar. V investičnej platforme vidí niekoľko záchytných bodov.

Daniel Gašpar, partner investičnej platformy. Foto: archív Crowdberry

Tu je 5 trendov, ktoré podľa partnera Crowdberry s nami zostanú dlhšie obdobie ako samotný koronavírus.

Návrat domácej produkcie. A nielen zo solidarity k lokálnym firmám, ale najmä pre obmedzenia produktov z dovozu a pre komplikácie v dodávateľských reťazcoch.

Presun predajných kanálov do sveta online. Víťazi svetovej pandémie sú digitálne obchodné modely a e-commerce platformy, ktoré fungujú v online priestore. Ich flexibilita, nákladová báza aj nepotrebnosť osobného kontaktu sa ukazujú byť zásadnými výhodami oproti kamenným predajniam. Digitalizácia a e-commerce naberú ešte rýchlejší spád.

Automatizácia a robotizácia procesov. Nedostatok kvalitnej ľudskej pracovne sily a jej výpadok pri krízových scenároch je ďalším trendom, ktorý momentálna kríza posilňuje. Kontinuálna výroba a flexibilita pri riadení jej objemu (pri raste alebo prepade dopytu) sa stanú základnou konkurenčnou výhodou.

Posilnenie kapitálu. Flexibilné financovanie s menšou závislosťou od bánk a nečakaných šokov s priamym vzťahom s poskytovateľmi kapitálu sa stane nutnou súčasťou pri budovaní firiem a ich odolnosti voči externým šokom. A tiež nevyhnutnosťou pri znižovaní závislosti od automobilového a výrobného odvetvia v ekonomike.

Reklama

Nulové úrokové sadzby. „Lower for longer“ sa pre rapídne zvyšovanie zadlženia štátov zmení na „lower forever“. Kapitálové investície prinášajúce rast a dividendy budú jedným z mála prístavov pre kapitál hľadajúci výnos – a ochranu proti potenciálnej inflačnej vlne. A to najmä v sektoroch, ktoré profitujú zo štrukturálnych zmien usporiadania sveta. Ochladenie v rezidenčných nehnuteľnostiach a výpadky príjmov z prenájmu (Airbnb, mobilita pracovníkov, nezamestnanosť) budú tento trend ďalej akcelerovať.

Gašpar ďalej dopĺňa, že lokálne kolektívne financovanie a investovanie do malých a stredných firiem má zásadný dopad na domácu ekonomiku a zlepšuje alokáciu kapitálových zdrojov. Externé šoky sa pritom môžu prejaviť pozitívne a katalyzovať inovácie obchodných modelov a podnikania. Podobnú situáciu pozorujú aj pri niektorých firmách z Crowdberry, ako napríklad GymBeam či Isadore Apparel.

„V neposlednom rade, alokácia domáceho kapitálu do lokálnych firiem takisto pomáha slovenskej ekonomike a udržuje zdravé pracovné miesta,“ dokresľuje Gašpar. „Z lokálneho investovania sa tak stáva aj priama podpora zmeny štruktúry hospodárstva smerom k odvetviam s vyššou pridanou hodnotou.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?