25. júla 2021

Nemusíte chodiť len do Tatier, krásne túry a výhľady nájdete aj na západnom Slovensku. „Karpaty mám rád ako horstvo, najviac ma na nich fascinuje ich rozmanitosť. Najradšej mám miesta, ktoré sú, ako ich zvyknem označovať, na hraniciach svetov, čo je rozhranie Karpát a Panónskej nížiny,“ hovorí riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Peter Puchala. Ktoré lokality vám odporúča navštíviť?

Riaditeľ Správy CHKO Malé Karpaty Peter Puchala odporučil, kam sa môžete vybrať na výlet. Foto zdroj: Archív P. Puchalu

Miesta bez húfov ľudí

Zvyknem odporúčať miesta, ktoré nie sú veľmi známe a často aj menej navštevované. Osobne mám veľmi rád krajný východ Slovenska – národný park Poloniny s divočinou, ktorú už málokde na Slovensku nájdete. S prítomnosťou zubrov, medveďov, vlkov a mnohých druhov živočíchov a rastlín, ale najmä so zvyškami bukových pralesov.

Myslím si, že málo známa oblasť je aj Slovenské rudohorie, ktorého súčasťou je napríklad národný park Muránska planina, ale jedná sa o územie od Poľany až po Kojšovskú hoľu pri Košiciach.

Veľmi zaujímavá je oblasť národného parku Slovenský kras s jedinečnými planinami a množstvom sprístupnených jaskýň. Podobne
v Malých Karpatoch je viacero krasových území, ktoré patria medzi zaujímavé časti pohoria, predovšetkým je to oblasť Plaveckého krasu v okolí obcí Plavecké Podhradie a Plavecký Mikuláš či masív Zárub.

Syslia lúka na Muránskej planine určite nadchne aj najmenších výletníkov.

Turistika aj pre „neturistov“

Veľmi atraktívne sú rôzne kaňonovité doliny, vodopády, ktoré môžeme nájsť vo viacerých pohoriach Slovenska. Napríklad Malé Karpaty sú veľmi vhodné práve na takúto nenáročnú turistiku.

Reklama

Spomeniem Bratislavský lesopark, okolie Pezinskej Baby, Modry a Zochovej chaty, okolie Smoleníc, ktoré je veľmi atraktívne, či spomínané hrady a zámky na území Malých Karpát, napríklad Čachtický hrad sa stal po rekonštrukcii veľmi populárny.

Tipy pre zdatnejších

Odporúčam práve tie menej známe časti, ktoré som spomínal vyššie. Trasa už potom závisí na každom z nich. Práve oblasť Rudohoria a stredného Slovenska je ako stvorená na niekoľko dňové potulky s batohom a spaním v stane alebo „pod širákom“. Podobne sa dá dobre túlať v Malých Karpatoch, kde sa dá prejsť za niekoľko dní Štefánikova magistrála.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Rastislav Urbán (@rastourban)

Pre rodiny s deťmi

Ľudia často kombinujú návštevu prírody s návštevou historických miest. Práve v Malých Karpatoch sa dá nájsť veľa takýchto miest. Nachádzajú sa tu viaceré hrady, či už Červený Kameň alebo Plavecký hrad, hrad Korlátka alebo známy Čachtický hrad. Ale sú tu aj menej známe hradiská z dávnejších dôb ako Molpír nad Smolenicami alebo Zámčisko nad Modrou.

Myslím si, že sú celkom vhodné na rodinné výlety, pretože sa pri nich dá skombinovať viacero vecí. Z hľadiska envirovýchovného je vhodná návšteva náučných chodníkov, ktoré môžeme nájsť v každom kúte Slovenska.

Aj na území Malých Karpát je ich niekoľko, spomeniem napríklad náučný chodník Smolenický kras, ktorý sa dá spojiť s návštevou jaskyne Driny, ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku.

Čo nerobiť v chránených oblastiach

V chránenej krajinnej oblasti všeobecne platí druhý stupeň ochrany, ktorý zakazuje vjazd motorovým vozidlom, pokiaľ nemáme výnimku. Je tu však možný voľný pohyb. V treťom, štvrtom a piatom stupni ochrany, teda v prírodných a národných prírodných rezerváciách, sa musíme pohybovať po vyznačených turistických chodníkoch.

Samostatná kapitola je jazda bicyklom, ktorá je možná iba po ceste, miestnej komunikácii, účelovej komunikácii a vyznačenej cyklotrase. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť.

Kladenie ohňa  je možné iba na miestach na to vyhradených, tie by mali byť priamo v teréne aj označené. V praxi to znamená, že nestačí, že je niekde existujúce ohnisko, pokiaľ nie je označené, tak sa tam oheň klásť nemôže.

Aj stanovanie má svoje pravidlá

Vo všeobecnosti platí, že v druhom stupni ochrany stanovanie podľa zákona o ochrane prírody nie je zakázané. Zákaz je až od tretieho stupňa, v ktorom sa nachádzajú národné parky a vo vyšších stupňoch ochrany. Tam je to možné iba na vyhradených miestach.

Reklama

V prípade zistenia porušení môžu členovia stráže prírody na mieste udeliť aj pokutu. Väčšina zistených priestupkov sa však rieši dohovorom, čo aj ja osobne viac preferujem.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Najlepšie čítanie na leto: 8 kníh, pri ktorých sa deti zabavia aj sa z nich niečo naučia

Chystáte sa na opekačku? Tipy od šéfkuchára, ako ju povýšiť na novú úroveň

Vína na leto: ak ho správne zachladíte, osvieži vás aj červené

Ako zvládnuť beh alebo tréning v horúčavách? Radí bežecký tréner

Máte chuť na pizzu? 6 tipov na podniky v Bratislave, kde vám pizzu upečú Taliani

Nechce sa vám šoférovať? Zoberte sa a poďte na výlet zážitkovým vlakom

Kam na výlet? Týchto 6 netradičných múzeí na Slovensku si vás získa

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?