14. januára 2020

Čo všetko radia slovenskí startupisti nádejným podnikateľom do ďalšej dekády? Napríklad si starostlivo vyberať tím a investora, ale aj nebáť sa pustiť sa do nového biznisu. Nová dekáda praje pripraveným.

Rozbehnutie biznisu je beh na dlhú trať a navyše sa dnes čoraz častejšie skloňuje slovo kríza. Napriek tomu označujú mladí podnikatelia vstup do novej dekády za pozitívny moment s množstvom nových príležitostí.

Marek Zámečník

CEO startupu Vestberry a spoluzakladateľ 0100 Ventures

Marek Zámečník, co-founder skupiny 0100 Ventures. Foto: Marek Zámečník (archív)

Vstup do novej dekády považuje Marek za najlepší rok pre založenie startupu. Dôvodov je hneď niekoľko: vyvinutá infraštruktúra co-workingov, silnejúca tradícia mentoringu, desiatky miliónov vo fondoch, ktoré čakajú na prerozdelenie či dostupnejšie technológie.

Veľký štátno-súkromný fond rozdelí 73 miliónov na životné prostredie. Riadi ho IPM Group

„Moje osobné odporúčanie je zamerať sa na korporátnych klientov, keďže každá známejšia firma začína vytvárať inovačné oddelenia,” hovorí. Svoje o tom vedia aj v skupine 0100 Ventures, taktiež vytvorili inovačnú odnož Naytrolabs v spolupráci s elektrodomom NAY.

Mária Virčíková

spoluzakladateľka a Chief Innovation Officer startupu Matsuko

Podľa Márie Virčíkovej sa v novej dekáde posilňuje aj miesto žien v startupoch. Foto: Ivan Fleischer pre Forbes

Deep tech startupy, umelá inteligencia, investorské príležitosti, ženy na vedúcich pozíciách, environmentálny a sociálny impakt. Týmito heslami definovala nastupujúcu dekádu spoluzakladateľka startupu Matsuko. Keďže sa sama pohybuje v technologickej sfére, o prichádzajúcich inováciách hovorí ako o vzrušujúcich.

Matsuko získalo investíciu takmer milión eur.
Košický startup chce preraziť aj v USA

„Obrovské príležitosti vidím v zavádzaní napríklad 5G. Zaznamenávame explóziu takzvaných deep tech startupov, ktoré v minulosti bojovali s tým, že získanie investície nebolo jednoduché, pretože nemali dokončený produkt a potrebovali financie na vývoj komplexnej technológie,“ vysvetľuje.

REBRÍČEK: Toto je top 10 startupistiek Slovenska.
V investíciách majú milióny

Ako dodáva, v tomto roku sa očakáva zvýšený záujem o investovanie do tech startupov a to nielen zo strany súkromných firiem, ale aj prostredníctvom grantov.

Martin Zahuranec

spoluzakladateľ a CEO startupu eyerim

Martin Zahuranec radí staviť na nekonvenčnosť. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Dekáda technológií a inovácií. V tom vidí príležitosti spoluzakladateľ startupu eyerim. A ako sa dá podľa Martina Zahuranca v tomto nekonečnom mori šancí uspieť?

„Mysli nekonvenčne, snaž sa o svete, jeho komplexnosti, potrebách a prekážkach naučiť čo najviac, no nielen na škole alebo cez motivačné knižky,” hovorí s tým, že jednou z dobrých možností je cestovanie.

Najväčšie investície do startupov:
milióny získala dátová analytika či medicína

Okrem toho je podľa neho takisto dôležité mať odvahu. V prípade, že sa rozhodnete ísť do startupu, mali by ste tak urobiť hneď, pretože niečo ako „správny čas” podľa Martina neexistuje.

Andrej Greguš

spoluzakladateľ startupu Nettle

Súčasťou tímu startupu Nettle je (zľava) Marek Košta, Peter Galiovský a Andrej Greguš.
Členmi startupu Nettle sú (zľava) Marek Košta, Peter Galiovský a Andrej Greguš. Foto: Nettle

Tento rok bude viac ako kedykoľvek predtým potrebné sledovať trendy. Dôvod je jednoduchý: konkurencia je veľká.

Andrej však napriek tomu radí, aby sa mladí startupisti naučili povedať aj „nie”. Je to dôležité v prípade, ak nemáte z klienta dobrý pocit. Zlá spolupráca môže podľa neho pokaziť celý biznis.

Slovenský VR startup získal polmiliónovú investíciu
a nový projekt v New Yorku

V neposlednom rade je však podľa neho dôležité byť trpezlivý. „Predajný cyklus môže niekedy trvať dlhšie ako bol váš najviac pesimistický odhad,” upozorňuje. 

Katarína Čabáková

co-CEO Ecocapsule

Katarína Čabáková hovorí aj o väčšom konkurenčnom prostredí. Foto: Ecocapsule

Podľa Kataríny je aj v tomto roku, ako v každom inom, kľúčové mať dobrý nápad či produkt. K tomu je potrebné pridať mix šikovných, spoľahlivých ľudí a dobrého investora.

Podľa jej slov sú investori dnes odvážnejší ako v minulosti, keďže aj na Slovensku je už  dostatok pozitívnych príbehov podnikateľov, ktorí sa z garáže vypracovali na vrchol.

Ecocapsule sa predstavili americkému trhu.
Ľudia sa pýtali aj na nepriestrelnú či zlatú verziu

„Na druhej strane, toto všetko spôsobuje, že vznikajú nové a nové biznisy, ktoré sa uchádzajú o nie tak veľký investorský koláč peňazí – pokiaľ sa bavíme o slovenskom trhu,“ hovorí s tým, že aj napriek tomu je rozbeh startupu dnes jednoduchší ako v minulosti.

Richard Lipovský

bývalý šéf predaja startupu Minit

Richard Lipovský takisto začína s vlastným projektom. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Startup Minit, ktorý vytvára softvér odhaľujúci chyby vo firemných procesoch, bol v poradí už tretím projektom, v ktorom Richard pôsobil. Po tom, ako z neho začiatkom tohto roka odišiel, sa však chce sústrediť na vlastné nápady.

Startup Minit získal investíciu 7 miliónov,
plánuje expanziu do USA

Rozhodol sa zaradiť k podnikateľom, ktorí v novej dekáde vstúpia na trh s novým projektom. „Momentálne je stále veľký pretlak peňazí na trhu, takže investorov, ktorí by podporili zaujímavý projekt, je viac než dosť. To je dobrý základ,” vysvetľuje Lipovský, ktorý predtým spoluzakladal aj startupy Orderlord a InnoSense.

Na druhej strane však dodáva, že hľadanie investora je zdĺhavý proces, ktorý by začínajúci podnikatelia nemali podceniť. „Osobne by som dal na úvod prednosť anjelským investorom, ktorí možno nie sú takí viditeľní, no vedia pomôcť nielen s kapitálom, ale aj pri budovaní biznisu,” dodáva Richard.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk