12. apríla 2019

Počas uplynulých piatich rokov sme rozdali prestížne ocenenie Forbes 30pod30 desiatkam šikovných mladých ľudí. Tí však neprestávajú žať nové úspechy. Pozrite si, čo najlepšie sa im za posledný rok podarilo.

Jakub Jurových

Jakub Jurových, člen minuloročného rebríčka 30pod30, na fotení v telocvični.
Jurových je minuloročný člen rebríčka Forbes 30pod30 a tvár z obálky Forbesu z apríla 2018. Foto: Jiří Turek

Spoluzakladateľ startupu Operam, ktorý na základe umelej inteligencie pomáha hollywoodskym štúdiám získať Oscara – ako to bolo v prípade filmov Moonlight a Tvár vody – sa rozhodol posunúť ďalej. Podiely v oscarovej mašinérii si ponechal, ale stiahol sa z pozície CTO a pustil sa do nového projektu Deepnote.

30pod30: Vyvíja startup pre nadšencov streľby.
Chce, aby ho používala aj FBI

Prostredníctvom neho chce priniesť strojové učenie a umelú inteligenciu do firiem či dokonca do štátnych inštitúcií. A to aj bez špecialistov.

Zuzana Gombošová

Zuzana Gombošová študovala v Liberci, Istanbule aj v Londýne. Do rebríčka 30pod30 sme ju zaradili vlani.
Mladá Slovenka študovala v Liberci, Istanbule aj v Londýne. Do rebríčka 30pod30 sme ju zaradili vlani. Foto: Zuzana Gombošová (archív)

Táto Slovenka vyvíja v Indii „malai“ – hmotu budúcnosti, ktorá má potenciál nahradiť kožu. „Vynašli sme spôsob, akým sa dá bakteriálna celulóza transformovať na komerčne použiteľný materiál. Pri jeho výrobe sa však nepoužívajú žiadne škodlivé chemikálie a je rozložiteľný v prírode,“ vysvetlila Gombošová.

Najnovšie získala za svoj objav ocenenie Elle Deco International Design Awards v kategórii Talent roka 2019. Taktiež získala druhé miesto v kategórii Objav roka na Czech Grand Design Award 2018.

Ján Volko

Ján Volko Ján Volko si zlepšil rekord na dvestovke na 20,24 s. Foto: archív

Taktiež minuloročný člen rebríčka 30pod30 a najlepší slovenský šprintér si naposledy na konto úspechov pripísal zlato z halového európskeho šampionátu v škótskom Glasgowe, kde vyhral v behu na 60 metrov.

30pod30: Nedajte vždy na prvý dojem.
7 rád, ako byť lepší od Jána Volka

Je prvým Slovákom v histórii, ktorému sa podarilo získať individuálne zlato v tejto disciplíne na európskej úrovni. Na stovke si vlani zlepšil vlastný a slovenský rekord už na 10,13 s, na dvestovke na 20,24 s.

Petra Vlhová

petra vlhová
Vlhová má za sebou výbornú sezónu. Foto: SITA/AP

Druhá najlepšia svetová lyžiarka tejto sezóny, hneď za Mikaelou Shiffrinovou, má za sebou životnú sezónu aj životný triumf. Víťazstvo v obrovskom slalome žien na majstrovstvách sveta v Aare z marca tohto roka, prvé slovenské zlato z MS vôbec. Forbes ju zaradil do rebríčka mladých talentov ako 20-ročnú v roku 2016.

30pod30: Robinhoodovskí právnici?
Nerobíme to nezištne, vraví Slovák, ktorý objavil dieru na trhu

Milan Škriniar

milan škriniar Taktiež vlaňajší člen rebríčka 30pod30 a náš najcennejší futbalista Milan Škriniar. Foto: Ondřej Pýcha

Na titulnej strane Forbesu sa objavil minulý rok v júli spolu so Stanislavom Lobotkom. V tom istom roku sme ho zaradili aj do rebríčka 30pod30. Trhová hodnota obrancu Interu Miláno je aktuálne odhadom 60 miliónov eur, je tak najcennejším slovenským futbalistom. Záujem majú mať aj FC Barcelona a Real Madrid.

Mária Švarbová

mária švarbová Mária  Švarbová získala titul Forbes 30pod30 v roku 2017. Foto: Forbes (archív)

Minulý rok získala prestížny titul Hasselblad Masters 2018, čím sa zaradila medzi svetovú fotografickú špičku. Talentovanú fotografku si všimol aj Instagram, keď začiatkom februára vyzdieľal jednu z jej „bazénových“ fotografií na svojej oficiálnej stránke. Dosiahla viac ako 760-tisíc lajkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Weekend Hashtag Project: #WHPcolorwheel This weekend the challenge is to make colorful photos and videos that brighten up your mood, like photographer Mária Švarbová (@maria.svarbova) did with this synchronized swimming shot. Here are some tips to get started: Mix and match. Create unexpected patterns or bursts of color. Think of creative ways to incorporate primary colors, complementary colors, color blocking and artificial colors into your creations. Convey a mood. Colors can go together in harmony, or clash very, very loudly. Use a color palette that conveys a mood or emotion, whether it’s calming pastels, cool-and-collected hues or exciting rainbows that give you all the feels. Focus on one color. Fire-engine red. Supervillain black. Millennial pink. Some colors just grab us. Focus your image around a single color by bathing the set in light, flooding the image with a filter or putting on a monochromatic outfit. PROJECT RULES: Please add the #WHPcolorwheel hashtag only to photos and videos shared over this weekend and only submit your own visuals to the project. By adding the #WHPcolorwheel hashtag, you consent to and grant Instagram all rights to repost your photo or video. If you include music in your video submissions, please only use music to which you own the rights. Any tagged photo or video shared over the weekend with the #WHPcolorwheel hashtag is eligible for the project and, if selected, to be featured next week. Featured photo by @maria.svarbova

Príspevok, ktorý zdieľa Instagram (@instagram),

Dávid Dobrík

dávid dobrík Minuloročný člen slovenského rebríčka 30pod30 Dávid Dobrík pokračuje v triumfoch v USA. Foto: Dávid Dobrík (archív)

Pôvodom slovenský youtuber, ktorý však žije od svojich šiestich rokoch v USA, získal koncom marca ocenenie Najobľúbenejšia hviezda na sociálnych sieťach na Kid´s Choice Awards, ktoré organizuje televízia Nickelodeon.

Pravidelne sa pritom zúčastňuje ďalších galavečerov, ktoré navštevuje hollywoodska smotánka. Napríklad vlani sa zúčastnil aj na odovzdávaní MTV Video Music Awards, ktoré sa konali v Radio City Music Hall v New Yorku.

Povolanie youtuber.
Slováka Dávida Dobríka poznajú najmä v USA

Vlogera slovenského pôvodu najnovšie sleduje iba na na YouTube 11,6 milióna ľudí, čo je takmer dvojnásobok oproti vlaňajšku. Celkom má na sociálnych sieťach 22,5 milióna fanúšikov.

Hlavné foto: Forbes (koláž)

Celý článok o úspechoch členov predchádzajúcich rebríčkov si prečítate v aprílovom čísle Forbesu. Kúpiť si ho môžete tu

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk