9. januára 2018

Členka rebríčka Forbes 30pod30 2017 fotografka Mária Švarbová získala ocenenie v kategórii Art a dostala sa tak do výnimočnej spoločnosti Hasselblad Masters.

Cenu udeľuje švédsky výrobca fotoaparátov Hasselblad raz za dva roky. Laureáti v jedenástich kategóriách (okrem umenia napríklad architektúra či portréty) sú pre toto obdobie ambasádormi značky, získajú fotoaparát na fotenie stredného formátu a stanú sa súčasťou publikácie Hasselblad Masters, pre ktorú do konca mája nafotia samostatné projekty podľa zadanej témy. Spoločne ju pokrstia v nemeckom Kolíne nad Rýnom v septembri počas slávnostného odovzdávania ocenenia.

V súťaži Hasselblad Masters zvíťazila Mária Švarbová s týmito tromi fotografiami:

Viac o Márii Švarbovej a jej tvorbe: Slovenské plavárne v Ríme

Fotografka pre Forbes.sk v krátkosti zhodnotila rok 2017 a načrtla najbližšie plány:

Čo sa mi minulý rok podarilo… Rok 2017 bol šialený. Ubehol veľmi rýchlo a môžem povedať, že highlightov bolo veľmi veľa. Ale! Najvýznamnejšími momentami boli tie, ktoré sa budú ďalej prelínať aj v roku 2018. A to moja kniha Swimming pool a spolupráca so španielskou módnou značkou Delpozo.

Mária Švarbová. Foto: Marek Wurfl

Tento rok sa teším… Na moju sólovú výstavu na troch poschodiach v Expo pavilóne, ktorá sa začala pripravovať už minulý rok v novembri. Kde konkrétne, kedy a ako? To ešte nemôžem prezradiť.

Charizmatická herečka Táňa Pauhofová v kampani pre hru Hedda Gablerová, ktorá bude mať v Slovenskom národnom divadle premiéru vo februári. Foto: Mária Švarbová

Moje predsavzatie pre tento rok… Posledné roky mám stále to isté predsavzatie: Nech je každý nový rok úspešnejší ako ten pred ním.

Titulná fotka: Mária Švarbová