8. apríla 2019

Róbert Schochmann (30), člen tohtoročného Forbes rebríčka 30pod30, si pred dvoma rokmi povedal, že chce priniesť inováciu do tradičnej športovej streľby. Prišiel s nápadom, ako vytvoriť „smart“ interaktívny papierový terč, a na základe toho vlani založil startup Trainshot. Do dnešného dňa predal už 20-tisíc kusov takýchto terčov prevažne do Európy a v súčasnosti posiela ďalšiu zásielku 20-tisíc terčov do USA, kde otvára novú pobočku spoločnosti.

Čo to znamená, že vytvoril smart terč? Bežný papierový terč nemá žiadnu spätnú väzbu a interaktivitu, čo sú dva hlavné znaky, ktorými sa vyznačuje smart terč od Trainshotu. „K terču sa pripojí malá elektronická bluetooth jednotka, ktorá posiela informácie priamo do smartfónu. Vďaka tomu vidíte na svojom smartfóne zóny zásahu a rýchlosť reakcií v reálnom čase,“ opisuje Schochmann. Na technológiu má už podanú patentovú prihlášku.

Nie je to simulácia

Trainshot obsahuje aj viacero tréningových režimov, ktoré dávajú strelcovi interaktivitu. Aplikácia môže dávať strelcovi napríklad inštrukcie v náhodných časových intervaloch a merať rýchlosť jeho reakcií, prípadne jeho kognitívnych funkcií. „Trainshot ponúka aj možnosť zapojenia viacerých terčov, pomocou čoho sa dá vytvoriť strelecká trať,“ hovorí Schochmann.

Je to až gamifikácia streľby. Nejde však o nejakú „hračku“. Strieľa sa zo skutočnej zbrane s reálnymi nábojmi. „Je to výhoda, lebo veľa systémov na trhu sú iba ako simulačné výcvikové systémy. No simulácia nikdy nemá takú kvalitu výcviku ako výcvik s reálnou zbraňou, pri ktorej strelec vyskúša na vlastnej koži rôzne stresové faktory, ako sú hluk a spätný ráz zbrane, záblesky, prípadné poruchy,“ vysvetľuje Schochmann.

Reklama

Aké sú z pohľadu jeho tvorcu ďalšie výhody tohto riešenia? „Nemusím sa k terču stále vracať, prelepovať ho a vyhodnocovať každú jednu strelu, ale hneď na mieste vidím, ako sa mi darí. Mobilná aplikácia zároveň automaticky generuje históriu streľby, v reálnom čase vidím, ako sa zlepšujem a kde sú moje nedostatky,“ opisuje Schochmann.

Nielen športovci, ale aj zásahové jednotky

Kto sú ich klienti? „Nateraz predávame väčšinu produktov prevažne na trh športovej streľby, ale spolupracujeme aj s klientmi, ktorí náš systém používajú na výcvik zásahových jednotiek a ozbrojených síl,“ prezrádza Schochmann.

V súčasnosti spolupracujú s Le Complexe du Tir Sportif, ktorý je najväčším súkromným športovým streleckým komplexom vo Francúzsku s rozlohou 4000 štvorcových metrov, alebo aj so strelnicou v Českej republike, ktorá ich systém prenajíma na tréning českým ozbrojeným jednotkám. Majú však ešte väčšie plány. „Pripravujeme špeciálny softvér na kvalifikáciu ozbrojených zložiek, ako sú agenti FBI a SWAT,“ prezrádza.

Nový rebríček 30pod30 tvorí prvá generácia,
ktorá už nezažila socializmus

Ako to bude fungovať? Agenti týchto zložiek sa zaregistrujú, aplikácia ich bude sprevádzať kvalifikačným streleckým testom a následne automaticky vyhodnotí silné a slabé stránky ich streľby. Výcvikové centrá budú mať väčší prehľad o tom, ako je na tom ten ktorý strelec a čo by mal viac trénovať.

Pre predstavu: takto vyzerá použitie systému smart terča Trainshot v praxi. Na videu je vidieť, ako ho otestovali aj české ozbrojené sily. Zdroj: Trainshot

Pomôže to aj na súťažiach – kým kedysi vyhodnotenie športovej súťaže trvalo aj hodiny, dnes je známe meno výherného strelca prakticky hneď, ako odznie posledný výstrel. Prvú súťaž s použitím ich systému zorganizovali v novembri 2018 v Bratislave, zúčastnilo sa na nej celkom 60 strelcov.

Napriek tomu, že firma je relatívne mladá, už sa jej podarilo dostať sa na najväčšiu šou zbraní a streliva v Las Vegas „Shot show“. „Na liste čakalo pred nami 2000 firiem, no nám sa podarilo nájsť obchodného partnera Walkera Englisha, ktorý na nás poslal tip vedeniu šou. Ich to zaujalo natoľko, že nám okamžite našli miesto, aby sme mohli odprezentovať tento produkt,“ hovorí CEO startupu.

Podobne sa už stihli odprezentovať aj na ďalších svetových výstavách, ako sú IWA 2018, ktorá sa konala v Norimbergu, či NASGW (National Sporting Good Wholesalers) 2018 v Pittsburghu. Práve na nemeckej výstave po prvýkrát produkt predstavili a spustili prvé predaje. To bolo približne pred rokom. Za ten čas si firma získala stovky klientov.

Príchod na americký trh

V súčasnosti rozbiehajú v spojení s ich americkým partnerom Walkerom Englishom, ktorý je distribútorom a importérom zbraní, americkú pobočku Trainshotu. „Partner financuje vybudovanie skladu a otvára pobočku v Spojených štátoch, má na starosti export a delivery americkým klientom a tiež vybudovanie distribučnej siete a spustenie marketingu pre americký trh,“ dovysvetluje Schochmann. Spoločnosť bude mať zámorské sídlo v americkom štáte Tennessee.

Najnovšie prepravujú cez oceán kontajner s ďalšími 20-tisíc terčmi a 1800 streleckými systémami, ktoré ponúknu na americkom trhu. Cieľom je do budúceho roka predať celkom 100-tisíc terčov. Či sa im to však podarí dosiahnuť, bude záležať aj od toho, či dokážu zefektívniť výrobu, ktorá je v súčasnosti iba poloautomatizovaná. Na vývoji, výrobe a predaji smart terča v súčasnosti pracuje do desať ľudí.

30pod30: Vladimíra Ledecká je v tíme prezidenta Kisku.
V politike s ním ostáva

Výrobu a skladanie jednotlivých komponentov však ponechajú na Slovensku. „Samozrejme, dovážame komponenty z celého sveta, ako sú procesory alebo dosky plošných spojov. Tie nakupujeme v Číne, ale osadzovať ich dávame na Slovensku. Priamo v našej firme sa každá jedna jednotka skontroluje, zmontuje a zabalí,“ dopĺňa CEO startupu.

Na otázku, či by nechceli celú výrobu presunúť do Číny, pokrúti hlavou a vysvetľuje: „Pokiaľ neprodukujeme miliónové množstvá, tak sa to až tak neoplatí.“ Dodáva, že vďaka výrobe na Slovensku sú agilnejší a dokážu si lepšie odkontrolovať kvalitu.

Z čoho financujú vývoj startupu? Čiastočne z predaja prvých prototypov a napríklad pri účasti na svetových výstavách im finančne pomohla Slovak Business Agency (SBA). Na ďalšie financovanie vývoja však hľadajú aj prvého investora. „Produkt sa validoval dobre, je oň záujem. No na to, aby sme dosiahli zaujímavé čísla a eliminovali hrozby na trhu, tak zvažujeme aj investíciu, ktorá by nás vedela akcelerovať a rýchlejšie sa dostať na trh,“ hovorí Schochmann.

Na otázku, aké hrozby chcú eliminovať, po chvíli zamyslenia odpovedá: „To, že sme jedni z prvých, ktorí takéto niečo vôbec robia, je príležitosť, ale aj hrozba. Svet športovej streľby je konzervatívny a môže chvíľu trvať, kým príde na to, že chce smart technológie,“ uzatvára.

Prvý herný dron na svete

Schochmann je sám voľnočasovým strelcom, preto startup pôvodne vznikol v jeho voľnom čase na riešenie problému, ktorý sám mal. Ako sa k streľbe vlastne dostal? Spomína si, že už ako osemročný skúšal strieľať s kamarátmi zo vzduchovky. Na základnej škole bol členom streleckého krúžku a chodil aj na súťaže. Neskôr sám začal rekreačne strieľať z ostrých zbraní, ale len ako hobby. Párkrát do mesiaca.

Reklama

Schochmann má skúsenosti s podnikaním aj s technológiami. Tento absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite má už za sebou startup Drone n Base, ktorý vyvinul prvý herný dron na svete.

Tiež je spolumajiteľom firmy DronenGames, cez ktorú vyvíjajú hry pre drony, napríklad nedávno na mieru pre klienta zo Singapuru, a aj spoločnosti Anima Technika, prostredníctvom ktorej vyvíjajú hardvér a softvér na zákazku.

„Každým ďalším projektom máme nové skúsenosti a vidím, že z roka na rok sme schopnejší vytvoriť zložitejší produkt, keďže už vieme, ako na to,“ dopĺňa Schochmann na záver.

Viac o Róbertovi Schochmannovi aj ďalších mladých talentoch z rebríčka 30 pod 30 nájdete v aktuálnom printovom vydaní magazínu Forbes a na webe.

Hlavné foto: Ondřej Pýcha/Forbes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk