27. septembra 2020

Sheldon Lavin, 88-ročný majiteľ firmy, ktorá zásobuje mäsom veľkú časť reťazcov rýchleho občerstvenia po celom svete, je novým členom rebríčka 400 najbohatších Američanov. Forbes odhaduje jeho majetok na 3 miliardy amerických dolárov, pričom jeho firma prevádzkuje 65 závodov v 17 krajinách sveta.

Denne sa v McDonaldoch po celom svete predajú milióny Big Macov, kuracích tortíl či Whopperov v Burger Kingoch. Veľká časť mäsa, ktorými sa plnia žemle a tortily v prevádzkach rýchleho občerstvenia, ako sú McDonald´s, Burger King, Pizza Hut či KFC, pochádza pritom od dodávateľa OSI Group.

Hlavne potichu

OSI Group je jedným z najväčích a najstarších dodávateľov mäsa pre McDonald´s a jeho franšízy. Spoločnosť so sídlom v meste Aurora v štáte Illinois potichu produkuje mäso pre tento reťazec rýchleho občerstvenia už vyše polstoročie. Dnes tak robí v 17 krajinách sveta na piatich kontinentoch.

Miliardár, ktorý chcel zomrieť chudobný, splnil svoj cieľ.
Dostal sa na mizinu a hovorí, že je šťastný

Prevažnú väčšinu firmy kontroluje 88-ročný tajnostkársky miliardár Sheldon Lavin, ktorého mäsový biznis má na základe vlaňajších tržieb hodnotu minimálne 6,3 miliardy amerických dolárov.

Reklama

Majetok samotného Lavina odhaduje Forbes na 3 miliardy dolárov, vďaka čomu sa podnikateľ ocitol tento rok po prvý raz v rebríčku 400 najbohatších Američanov.

Na fotografii z roku 2014 je miliardár Sheldon Lavin, CEO OSI Group so sídlom v americkom štáte Illinois, ktorá dodáva mäso do fast-foodových reťazcov po celom svete. Práve v tomto čase však v Číne čelil škandálu obrovských rozmerov. Foto: SITA/AP

Sheldon Lavin hovorí s novinármi iba zriedkavo. Aj preto je ideálnym dodávateľom spoločností, ktoré sú pod drobnohľadom verejnosti, či už ide o Kraft Heinz a jeho hot-dogovú podznačku Oscar Mayer, Whole Foods alebo Chipotle.

Iba poslednému menovanému dodáva ročne vyše 20 miliónov kíl steakov, predpripraveného barbecue, fazule či rôznych korenín, sáls a napríklad aj aromatického sofritas, jedla, ktoré vzniká kombináciou tofu a pálivých papričiek.

Minulý rok si na konto pripísal nového zákazníka, skupinu Impossible Foods, ktorá stojí za sójovými náhradami mäsa. Tie používa do svojich burgerov Impossible Whoppers napríklad aj Burger King a do vegetariánskej verzie raňajkových sendvičov aj Starbucks.

Spor miliardárskej rodiny, ktorá vlastní reťazec Aldi, ide na súd.
Syn žaluje matku za spreneveru

Napriek týmto vyberaným zákazníkom vie o Sheldonovi Lavinovi a o jeho prosperujúcom biznise iba málokto. „To bolo vždy jeho mottom — hlavne zostať potichu,“ hovorí niekdajší prezident spoločnosti Doug Gullang, ktorý po Lavinovom boku pracoval 30 rokov.

Viac o svojom niekdajšom zamestnávateľovi odmietol prezradiť. „Sheldon si vždy starostlivo strážil svoje súkromie. A keďže je jeho firma súkromnou spoločnosťou, nemal ani žiaden dôvod na to, aby vzbudzoval záujem verejnosti.“

Hoci to platí aj dnes, na sklonku života si Lavin predsa len dovolí trocha sa pochváliť. I keď mnohé naše žiadosti, aby sa vyjadril do tohto článku odmietol, predsa nedávno na svojom blogu prezdieľal starší rozhovor, v ktorom povedal: „Mám nadanie na budovanie firiem. Jednoducho milujem, keď kúsky skladačky do seba časom zapadnú.“

Otto a synovia

Lavin prepojil osud svojho podnikania so značkou McDonald´s už v úplných počiatkoch. Na začiatku bolo mäsiarstvo, ktoré v roku 1909 založil nemecký imigrant Otto Kolschowsky na predmestí Chicaga. Nič sa však nepohlo, kým si Kolschowského synovia a franšízový agent McDonaldu Ray Kroc nepodali v roku 1955 ruky.

V tom čase Kroc ešte len dozeral na otvorenie prvej reštaurácie McDonald´s v meste Des Plaines v štáte Illinois. Prvým dodávateľom mäsa pre tento reťazec rýchleho občerstvenia sa stala firma Otto & Sons. McDonald´s postupne expandoval naprieč Spojenými štátmi, a jeho dodávatelia ho nasledovali.

Do desiatich rokov bolo až 150 dodávateľov, ktorí denne expedovali čerstvé mäso pre McDonald´s. No keď koncom 60. rokov prišla na trh možnosť rýchleho zmrazenia mäsa, Kroc počet dodávateľov dramaticky okresal.

Prípad Bosarge. Takto boháči skrývajú miliardy pred exmanželkami,
veriteľmi či partnermi v biznise

Vo výsledku zostali iba piati a jedným z nich boli Otto & Sons. Rodina však potrebovala ďalší kapitál, pokiaľ mala pokrývať neustále narastajúci dopyt, a tak sa vydala hľadať investora do továrne na spracovanie a rýchle mrazenie mäsa, ktorú plánovala postaviť.

Písali sa 70. roky a na scénu sa dostáva 38-ročný bankár Sheldon Lavin. Mäsiarom zohnal pôžičku (aj keď sumu nikdy nezverejnil), čo ohúrilo ešte aj zamestnanca banky natoľko, že mu navrhol, aby do tejto firmy investoval. Lavin však v tom čase odmietol.

O ďalšiu dekádu neskôr, keď pôvodný zakladateľ mäsiarstva Otto odchádza do dôchodku, sa však už Lavin pridáva k jeho synom a uchmatne si pre seba hneď tretinový podiel vo firme. Netrvá dho a stáva sa šéfom celej spoločnosti Otto & Sons, ktorú neskôr premenuje na OSI Group.

Rozmach impéria

Keď sa o desať rokov neskôr rozhodol jeden z Ottových synov predať svoj podiel vo firme, Lavin neváhal a odkúpil ho od neho. Stal sa tak polovičným majiteľom firmy. Neskôr kúpil aj zvyšný podiel od posledného Ottovho syna.

„Keď som v 80. rokoch prevzal kontrolu nad spoločnosťou, povedal som si, že nemám dôvod pokračovať, ak z nej nevybudujem niečo naozaj veľké,“ povedal Lavin v roku 2013 pri príležitosti jeho uvedenia do Mäsovej siene slávy. „Ak sa mi to nepodarí, môžem sa rovno vrátiť k finančníctvu,“ dodal.

Reklama

Ako dovolenkujú boháči?
Miliardár Jay-Z s Beyoncé si v Chorvátsku prenajali luxusnú superjachtu

Bol to práve Lavin, kto dotlačil firmu k tomu, aby nasledovala McDonald´s pri jeho expanzii do zahraničia. Prvé fabriky na spracovanie mäsa postavil v Nemecku a Španielsku, neskôr sa posunul do Latinskej Ameriky a po páde Železnej opony prišiel aj do východnej Európy.

Sheldon Lavin prepojil osud svojej firmy OSI Group spolu s McDonald´s a oplatilo sa. Foto: SITA/AP

Pokúšal sa predpovedať, kde najbližšie sieť McDonald´s expanduje a zakaždým sa tam usídlil spolu s ním. Doslova lietal po celom svete a stretával sa s lokálnymi výrobcami mäsa, aby ich pripravil na svoj príchod.

„Zakaždým, keď McDonald´s išiel do novej krajiny, naštartoval celú lokomotívu a dodávatelia ho ako vagóny nasledovali,“ povedal Lavin Harvard Business Review v roku 2011. „Pokúšali sme sa ísť všade tam, kde McDonald´s a vyťažiť z tohto spojenectva čo najviac. Dokonca vo firme hovoríme, že sme ‘McDonalizovaní’, keďže sa snažíme pochopiť jeho ciele, poznáme, ako funguje, čo potrebuje a ako s ním jednať,“ dodal.

Miliardár zisťoval, vďaka čomu uspeli kolegovia.
Toto sa od Bezosa, Gatesa či Oprah dozvedel

Lavin sa skutočne snaží svojmu najvernejšiemu zákazníkovi ulahodiť. Dokonca začal kvôli nemu pestovať v Číne hlávkový šalát a pre McDonald´s dokonca vytvoril prvé kuracie nugetky a kruhovú slaninku do burgrov.

Približne desatina všetkého, čo minul McDonald´s na suroviny po celom svete, skončilo vo vreckách Sheldona Lavina a jeho firmy OSI, uvádza Harvard Business Review.

Škandál v Číne

Lavinova stratégia si vyžadovala obrovské kopy peňazí, ale napokon, na zháňanie kapitálu mal vždy ako bankár talent. „Vedel, kde hľadať a ako rozvíjať peniaze. Mal o tom lepší prehľad, ako ktokoľvek iný v mäsiarskom biznise,“ hovorí Chuck Jolley, spoluzakladateľ Mäsiarskej siene slávy. „Bol dosť múdry na to, aby sa pozeral na desaťročie dopredu, a to v biznise, ktorý si sotva dovidí pred nos,“ dodáva.

To však znamenalo nespoliehať sa donekonečna na zakázky od McDonald´s. Okolo roku 1992 sa Lavin sústredil na to, aby pridal do svojho portfólia aj ďalších zákazníkov. Počas ôsmich rokov už pochádzalo 15 percent zo 650-miliónových tržieb, ktoré vtedy spoločnosť vykázala, od ďalších fast-foodových hráčov – KFC, Pizza Hut, ale aj od Tesca či Nestlé.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Chloe Sorvino, ktorá píše o gastronómii. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?