Trvalo to takmer 40 rokov, kým sa miliardárovi Chuckovi Feeneymu, zakladateľovi retailového reťazca Duty Free Shoppers, podarilo dostať takmer na mizinu. Nie, neskrachoval, všetky svoje peniaze rozdal na charitu. V roku 2020 si ako rentu nechal pre seba a pre manželku dva milióny dolárov a povedal, že by nemohol byť šťastnejší. V pondelok 9. októbra 2023 nás však jeden z najväčších filantropov navždy opustil.
Chlapec z írsko-americkej rodiny, ktorý sa narodil 23. apríla 1931, slúžil ako rádiooperátor Air Force v kórejskej vojne, za odmenu sa po jej skončení mohol prihlásiť na univerzitu. Po promócii na Cornellowej univerzite odcestoval na juh Európy, kde náhodou prišiel k prvému veľkému biznisu – začal predávať alkohol posádkam amerických vojnových lodí. Biznismodel sa osvedčil, len účtovníctvo, ako neskôr priznal v dokumente RTÉ Factual, malo značné medzery, takže s podnikaním na istý čas prestal.
V 60. rokoch založil Charles „Chuck“ Feeney spolu s Robertom Millerom v Spojených štátoch reťazec letiskových duty free obchodov. Vďaka tomuto nápadu nahromadil počas svojho života miliardy dolárov. Neviedol však okázalý život. Naopak, žil priam so skromnosťou mnícha.
Rozdával v utajení
Bol jedným z prvých boháčov, ktorí nabádali ďalších, aby už počas života rozdali väčšinu majetku. Ako hovorieva, keďže peniaze si do hrobu nikto nezoberie, prečo ich nerozdať počas života? Iba tak možno kontrolovať, kam peniaze pôjdu a ešte sa aj na vlastné oči môžete potešiť z toho, čo ste vďaka nim dokázali.
„Som veľmi spokojný. Možno by som niektoré veci urobil inak, ale cítim sa skvelo, že sa to celé podarilo ešte pod mojím dohľadom,“ povedal Feeney Forbesu krátko po tom, ako sa zbavil svojho majetku. „Vyskúšajte to, zapáči sa vám to,“ dodal sprisahanecky.
S rozdávaním začal v roku 1984 a počas posledných štyroch dekád Feeney poslal na charitu viac ako 8 miliárd amerických dolárov. Prevažná väčšina z týchto peňazí išla univerzitám a zbierkam po celom svete pod hlavičkou jeho charitatívnej nadácie The Atlantic Philanthropies. Všetko robil pod rúškom anonymity, bez prítomnosti médií a bez tabuliek s jeho menom na budovách inštitúcií, ktorým daroval peniaze. Aktuálne sa Feeneyho majetok odhaduje na necelé dva milióny dolárov, počas života rozdal až o 376-tisíc percent viac peňazí.
Práve pre jeho dlhotrvajúce úsilie utajiť svoju dobročinnosť ho Forbes nazval „Jamesom Bondom filantropie“. „Musel som presvedčiť správnu radu, že to bolo čisté, že tu nie je nič spochybniteľné a nejde o peniaze mafie,“ hovorí Frank Rhodes, bývalý prezident Cornell University, ktorý však pod prísahou nesmel zverejniť zdroj štedrých darov.
Jeho tajomstvo prasklo až v roku 1997, keď svoj podiel v DFS predal francúzskemu impériu LVHM miliardára Bernarda Arnaulta. Oficiálne zinkasoval 1,6 miliardy dolárov, no peniaze už neboli jeho – patrili nadácii.
Miliardár s igelitkou
Muž, ktorý nahromadil obrovský majetok tým, že predával parfémy či luxusný alkohol miliónom turistov po celom svete, lietal zásadne v turistickej triede. Tvrdil: prečo platiť viac, keď ma prvá trieda nedopraví do cieľa rýchlejšie? Nosil hodinky Casio s gumovým remienkom, „lebo ukazujú rovnaký čas ako rolexky“, bežne cestoval vlakom, v ruke neodmysliteľná igelitka s novinami a dokumentmi.
Nevlastnil žiadne auto, v podnikoch si objednával „druhé najlacnejšie biele víno“ a hamburger. S druhou manželkou Helgou (svojou bývalou asistentkou) žije v malom byte v San Franciscu. Ten je zariadený úsporne ako študentské internáty. Jeho prvá manželka a päť detí si rozdelili majetok DFS v hodnote 140 miliónov dolárov.
Feeneyho vzťah k peniazom ukazuje aj ďalší detail. Agresívne sa snažil vyhnúť daniam v každej etape svojej kariéry – svoju prvú firmu založil v Lichtenštajnsku, holding zaregistroval na Bermudách pod menom svojej vtedajšej manželky a francúzskej občianky Danielle. Napriek tomu v neskorších rokoch za to nezískal žiadnu osobnú výhodu.
Inšpiroval Gatesa aj Buffetta
Práve to najlepšie vystihuje Feeneyho štýl. Nenápadný profil, obrovský dopad. Nie je žiadnym tajomstvom, že jeho extrémna štedrosť inšpirovala mnohých dnes už vplyvných podnikateľov a ďalších filantropov.
Napríklad jeho vyberaný vkus na investície a jeho neochvejná štedrosť inšpirovali Billa Gatesa a Warrena Buffetta v roku 2010 pri založení výzvy Giving Pledge, ktorá nabáda najbohatších ľudí sveta, aby sa počas života vzdali aspoň polovice majetku.
„Chuck bol pre našu výzvu absolútne základnou inšpiráciou,“ potvrdzuje Warren Buffett a dodáva, „je ukážkou toho, ako by sme sa mali všetci správať. Mne bude ešte 12 rokov po smrti trvať, kým zanechám po sebe taký dopad, aký on dosiahol už počas života.“
Neodkladaj to, čo môžeš urobiť teraz
Feeney dával veľké peniaze na riešenie veľkých problémov. Či už ide o mierové rokovania v Severnom Írsku, o modernizáciu zdravotníckeho systému vo Vietname alebo na premenu zanedbaného Rooseveltovho ostrova v New Yorku na technologický hub.
Nečakal až do smrti, aby rozdal svoj majetok. Rovnako nevypisoval šeky na malé sumy, nadnesene povedané na desaťdolárové problémy. Naopak, celý život sa usiloval podať pomocnú ruku (a milióny) tam, kde je to najviac potrebné a kde to bude mať najväčší význam.
„Nevidím dôvod, aby som odkladal to, kedy darujem svoje peniaze. Najmä keď vidím, že práve teraz sa hodí podporiť toľko dobrých nápadov. Navyše, je omnoho väčšia zábava rozdávať majetok počas života, ako keď ležíte v zemi.“
Sám priznával, že je je hráč a biznismen. „Som súťaživý typ človeka, či už ide o basketbal alebo o obchodnícke hry. Nedá sa povedať, že by som nemal rád peniaze, ale koľko sa ich už dá len použiť?“
Misia splnená
V septembri 2020 sa mu podarilo rozdať väčšinu majetku, takže ukončil činnosť svojej nadácie Atlantic Philanthropies.
Spolu daroval 3,7 miliardy dolárov na vzdelávanie, pričom takmer miliardu venoval svojej alma mater, Cornellovej univerzite. Ďalších 870 miliónov dolárov vyčlenil na projekty, ktoré sa zaoberajú dodržiavaním ľudských práv a sociálnou zmenou.
Napríklad, až 62 miliónov dolárov investoval do snáh o zakázanie trestu smrti v USA a ďalších 76 miliónov dal na podporu základného poistenia pre všetkých Američanov, ktorému prischol nelichotivý názov Obamacare. Viac ako 700 miliónov dolárov investoval do rozvoja zdravotníctva v rôznych krajinách. Štedrý bol aj k univerzitám a iným inštitúciám v Írsku, kde má korene.
Finančník Sandy Weill to zhrnul pár vetami: „Chuck dotiahol darcovstvo do nového extrému. Poznám mnoho bohatých ľudí, ale žiaden z nich nelieta ekonomickou triedou, ako to robil Chuck. Nikdy nemíňal peniaze na seba, radšej všetko rozdal. Mnoho ľudí, vrátane mňa, práve vďaka nemu pochopilo, aké dôležité je počas života osobne dohliadať na to, kde svoje peniaze darujú. Ale ekonomickou triedou teda nelietam!“ povedal s obdivom.
Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Steven Bertoni, ktorý píše o investíciách, technológiách a o lídroch. Doplnené o informácie z ďalšieho textu od rovnakého autora, s prispením redakcie Forbes Slovensko.