22. septembra 2020

Trvalo to niekoľko dekád, ale Chuck Feeney, niekdajší miliardár a zakladateľ retailového reťazca Duty Free Shoppers, konečne rozdal všetky svoje peniaze na charitu. Nezostalo mu nič navyše a ako hovorí, nemohol by byť šťastnejší.

Charles „Chuck“ Feeney, 89-ročný filantrop, ktorý v 60. rokoch spolu s Robertom Millerom založil reťazec letiskových duty free obchodov, nahromadil počas svojho života miliardy dolárov. Neviedol však okázalý život. Naopak, žil priam so skromnosťou mnícha.

Najväčší filantrop

Bol jedným z prvých boháčov, ktorí nabádali ďalších, aby už počas života rozdali väčšinu majetku, radšej než by ho až po smrti odkázali charite.

Ako hovorieva, keďže peniaze si do hrobu nikto nezoberie, prečo ich rovno nerozdať počas života? Iba tak možno odkontrolovať, kam peniaze pôjdu a ešte sa aj na vlastné oči môžete potešiť z toho, čo ste vďaka nim dokázali.

„Som veľmi spokojný. Možno by som niektoré veci urobil inak, ale cítim sa skvelo, že sa to celé podarilo ešte pod mojím dohľadom,“ hovorí Feeney Forbesu a ako je mu vlastné, povzbudzuje ďalších, aby podobne ako on, rozdali všetky svoje peniaze. „Vyskúšajte to, zapáči sa vám to,“ hovorí sprisahanecky.

Reklama

Počas posledných štyroch dekád Feeney rozdal na charitu viac ako 8 miliárd amerických dolárov. Prevažná väčšina z týchto peňazí išla univerzitám, charitám a zbierkam po celom svete, a to pod hlavičkou jeho charitatívnej nadácie The Atlantic Philanthropies.

Keď sme sa prvýkrát stretli v roku 2012, Chuck Feeney odhadol, že si ponechal na dôchodok pre seba a svoju ženu asi 2 milióny dolárov. Počas života tak rozdal až o 376-tisíc percent viac peňazí, než koľkými dnes disponuje.

A všetko to rozdal pod rúškom anonymity. Kým mnohí zámožní filantropi majú zástupy publicistov, ktorí roztrubujú do sveta, na čo všetko venovali peniaze, Chuck Feeney nie je jedným z nich.

Naopak, dlho sa usiloval o to, aby väčšina jeho darov zostala v tajnosti. Práve pre jeho dlhotrvajúce úsilie utajiť svoju dobročinnosť ho Forbes nazval „Jamesom Bondom filantropie“.

Chuck Feeney položil základy prvej siete duty free obchodov už v 60. rokoch 20. storočia. Peniaze z tohto kolosu používa na financovanie charít po celom svete. Foto: DFS

Feeney nie je ani zďaleka typickým miliardárom. Muž, ktorý nahromadil obrovský majetok tým, že predáva luxusný tovar miliónom turistov po celom svete a neskôr založil aj súkromnú investičnú spoločnosť General Atlantic, ktorá mu tiež výborne vynáša, žije v malom byte v San Franciscu.

Ten je zariadený rovnako úsporne ako študentské internáty. Keď som ho pred pár rokmi navštívil, na stene mal povešané fotografie rodiny a priateľov a pod nimi obyčajný drevený stôl. Na stole bola položená drobná plaketa, na ktorej stálo: „Gratulujeme Chuckovi Feeneymu za to, že na filantropiu rozdal 8 miliárd dolárov.“

Warren Buffett dáva na charitu ďalšie 2,9 miliardy.
Peniaze smerujú aj do Gatesovej nadácie

Práve to najlepšie vystihuje Feeneyho štýl. Nenápadný profil, obrovský dopad. Nie je žiadnym tajomstvom, že jeho extrémna štedrosť inšpirovala mnohých dnes už vplyvných podnikateľov a ďalších filantropov.

Napríklad jeho vyberaný vkus na investície a jeho neochvejná štedrosť inšpirovali Billa Gatesa a Warrena Buffetta v roku 2010 pri založení výzvy Giving Pledge, ktorá nabáda najbohatších ľudí sveta, aby sa počas života vzdali aspoň polovice majetku.

„Chuck bol pre našu výzvu absolútne základnou inšpiráciou,“ potvrdzuje Warren Buffett a dodáva, „je ukážkou toho, ako by sme sa mali všetci správať. Mne bude ešte 12 rokov po smrti trvať, kým zanechám po sebe taký dopad, aký on dosiahol už počas života.“

Podobne si na neho spomína aj Bill Gates. „S Chuckom sme sa stretli skôr, ako sme spustili výzvu The Giving Pledge. Povedal mi, že by sme mali nabádať bohatých, aby darovali nie 50 percent majetku, ale tak veľa, ako počas života rozdať dokážu,“ hovorí Gates. Dodáva, že Chuck bol pre neho aj pre mnohých ďalších tou najväčšou inšpiráciou na ich vlastnej filantropickej ceste.

Finančník Sandy Weill to zhrnul pár vetami: „Chuck dotiahol darcovstvo do nového extrému. Poznám mnoho bohatých ľudí, ale žiaden z nich nelieta ekonomickou triedou, ako to robil Chuck. Nikdy nemíňal peniaze na seba, radšej všetko rozdal. Mnoho ľudí vrátane mňa práve vďaka nemu pochopilo, aké dôležité je počas života osobne dohliadať na to, kde svoje peniaze darujú. Ale ekonomickou triedou teda nelietam!“ povedal s obdivom.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Steven Bertoni, ktorý píše o investíciách, technológiách a o lídroch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?