23. septembra 2020

Majetok spoluzakladateľa diskontného reťazca Aldi Thea Albrechta bude predmetom súdneho sporu, ktorý sa odohrá v Nemecku. Jeho vnuk Nicolay Albrecht totiž obvinil svoju matku Babette Albrecht a svoje tri sestry z toho, že vzali peniaze z rodinného trustu, uviedli to viaceré médiá.

Nemecký denník Süddeutsche Zeitung minulý štvrtok napísal, že Nicolay Albrecht, vnuk spoluzakladateľa reťazca Thea Albrechta, svoju matku a sestry viní z toho, že spreneverili peniaze a vytiahli milióny eur z trustu, ktorý spravuje rodinné bohatstvo. O týchto udalostiach tiež informovali britské denníky The Guardian a The Times.

Únos skryl pred svetom kráľov diskontu.
Kto sú tajomní nemeckí miliardári stojaci za Lidlom a Aldi?

Nicolay údajne podal trestné oznámenie v auguste. Namieta v ňom porušenie dôvery v jednom zo známych komplexných rodinných trustov, kde sa nachádzajú zdedené podiely skupiny Aldi Nord. Nicolayova matka Babette je vdovou Bertholda Albrechta. Bertholdov otec Theo Albrecht zomrel v roku 2010 a svojim synom Theovi juniorovi a Bertholdovi po sebe zanechal majetok v odhadovanej hodnote 16,7 miliardy dolárov. Berthold však o dva roky neskôr zomrel tiež. Majetok, ktorý má teraz na starosti Theo Albrecht junior, odvtedy podľa odhadov Forbesu narástol na 21,2 miliardy dolárov.

Niekoľkoročný konflikt

Babette má päť detí, z toho štyri – syn a tri dcéry – sa jej narodili ako štvorčatá a dnes majú 30 rokov. Ich mladšia sestra má mať 28 rokov. Syn Nicolay tvrdí, že jeho matka a sestry využili svoju prevahu hlasov v truste na to, aby z neho vytiahli hotovosť v hodnote niekoľkých miliónov.

Reklama
Rodinným mottom Albrechtovcov, ktorí reťazec Aldi zakladali, bola skromnosť a odriekanie. Foto: aldipresscenter.co.uk

Tento konflikt už napísal veľa kapitol a stavia proti sebe šetrnejšiu staršiu generáciu, ktorá reťazec Aldi vybudovala, proti mladšej generácii Albrechtovcov, ktorí majetok zdedili.

V máji 2016 šokoval Nemecko rozhovor v magazíne Stern, v ktorom Theo Albrecht junior obvinil Babette, manželku svojho brata, a aj jej deti, že si z majetku vytiahli zdroje, ako uviedol denník The Times. Pôvodný rozhovor však nie je na webe dostupný.

„Som veľmi smutný, že Babette s deťmi nechcú akceptovať testament a štatút nadácie a bojujú proti nim,“ povedal Theo junior. Stern uviedol, že údajne malo byť v rokoch 2013, 2014 a 2015 z nadácie vytiahnutých 75 miliónov eur.

Prípad Bosarge. Takto boháči skrývajú miliardy
pred expamželkami, veriteľmi či partnermi v biznise

Advokát Albrechtovcov na otázky ohľadom prípadu neodpovedal. V roku 2019 vo vyjadrení pre britský Guardian rodina poprela, že by spáchala niečo zlé.

Kontroverzie okolo rodinného trustu sa vystupňovali v roku 2018, keď zomrela Cäcilie Albrecht, manželka Thea seniora. Jej posledná vôľa bola vyvrcholením rokov nevraživosti a Cäcilie v nej svojich dedičov obvinila (detaily z poslednej vôle boli verejne oznámené na súde v Essene vo februári 2019), že žijú príliš luxusným životným štýlom namiesto toho, aby žili v súlade s myšlienkou šetrnosti, ktorou bola rodina Albrechtovcov známa. Cäcilie údajne zakázala Bertholdovým potomkom a svojej neveste Babette, aby v budúcnosti zastávali akékoľvek pozície vo firme.

Podľa správy denníka Guardian z apríla 2019 v poslednej vôli napísala slávnu vetu: „Týmto dokumentom chcem zaistiť, aby sa zachovala naša rodinná filozofia, ktorou je slúžiť konzorciu Aldi Nord, posilňovať ho a zároveň odhodiť nabok všetky súkromné záujmy a žiť v skromnosti a odriekaní.“

Keď poslednú vôľu prečítali, Babette a jej rodina popreli, že by sa správali nevhodne. V roku 2019 Andreas Urban, právnik Babette a jej detí, Guardianu povedal: „Pieta a slušnosť nám diktujú, že táto vôľa by sa nemala hodnotiť verejne.“ Ako dodal, „dediči Bertholda Albrechta sa vždy starali (…) o dobro konzorcia Aldi Nord.“

Rodinné bohatstvo

Aldi je známy diskontný reťazec s viac ako 10-tisíc obchodmi v 20 krajinách sveta. V USA je podobným konceptom s nízkymi cenami reťazec Trader Joe’s. Rodinou stojacou za reťazcami Aldi a Trader Joe’s sú Albrechtovci, jedna z najbohatších európskych rodín.

V roku 2018 obchody Aldi vykázali v Nemecku tržby viac ako 30 miliárd dolárov a v Spojenom kráľovstve to bolo 12 miliárd dolárov. Rodinné bohatstvo vybudoval Theo spoločne so starším bratom Karlom potom, ako ich prepustili z vojnového zajatia. V Theovom nekrológu v Guardiane z roku 2010 sa uvádzalo, že spoločne s bratom narukovali do boja v Severnej Afrike, ktorý viedol generál Erwin Rommel, a následne ich v roku 1945 zajali talianski vojaci.

Ich otec pracoval v uhoľnej bani a ich matka mala malé potraviny, kde jej bratia ešte ako deti pred vojnou vždy po škole vypomáhali.

Keď sa bratia vrátili domov do Essenu v západnom Nemecku, matkin obchodík našli nepoškodený. A tak sa začala cesta za úspechom a rastom dynastie Albrechtovcov. Jedlo v obchodoch Aldi sa predávalo priamo z veľkých krabíc nastavaných na seba, bez marketingu a za nízke ceny, kým ich konkurenti predávali čerstvé produkty. Meno reťazca „Aldi“ je kombináciou ich rodinného mena – Albrecht – a slovka „diskont“ a toto posolstvo v ich predajniach pretrváva až dodnes.

V júni 2019 Aldi otvoril dva obchody v Číne, uviedol denník The Financial Times v Šanghaji s tým, že pred obchodom sa vytvoril niekoľko sto metrov dlhý rad ľudí, ktorí sa chceli dostať dovnútra. Zhou Youhua, lekár na dôchodku, pre denník vtedy uviedol, že tak ako mnohí zákazníci Aldi po celom svete „prišli sme si sem nakúpiť nemecké výrobky a lacné pivo.“

Autorom článku je David Dawkins. Pre Forbes US píše o biznise, filantropii a miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?