21. januára 2020

Vyhrnie si rukávy, pustí sa do práce a začne realizovať dohodnuté plány spoločnosti. Nie je to nikto iný, než COO, teda Chief Operating Officer. Slovenský ekvivalent tejto vedúcej pozície znie: prevádzkový riaditeľ. Človek na tomto poste sa stará o to, aby firma fungovala ako hodinky.

Jana Švarná, odborná konzultantka osobnostného rozvoja a kariérneho poradenstva vzdelávacej organizácie Topcoach túto rolu približuje slovami: „COO dohliada na každodenné operatívne, administratívne a prevádzkové funkcie firmy.“

Čo je to firemná kultúra a ako ju začať budovať? Ovplyvňuje každého od CEO po vrátnika

V praxi ide o to, že všetky informácie reportuje priamo svojmu CEO. Existuje niekoľko typov prevádzkových riaditeľov. Odborníčka menuje:  

 • COO, ktorý dopĺňa CEO. Je k nemu komplementárny. 
 • COO, ktorý je pravou rukou CEO. Je jeho podporou. 
 • Exekútor, ktorý dohliada na implementáciu firemných stratégií. 
 • Agent zmeny, ktorý vedie a implementuje nové iniciatívy. 
 • Mentor, ktorý je najatý, aby radil novým a mladším kolegom vo firme. 
 • COO dedič, ktorý sa učí od CEO, aby v konečnom dôsledku prevzal jeho úlohu. 
O pracovnej pozícii COO sme sa rozprávali s Janou Švarnou (vľavo), Danielom Durankom (v strede) a Petrom Fusekom (vpravo). Foto: archív respondentov

Človek na tejto vedúce pozícii taktiež riadi spoločnosť. „Je takzvane druhý vo velení,“ upresňuje odborníčka. Kým generálny riaditeľ plány pripravuje, ten prevádzkový ich realizuje. Preto musí podľa Jany Švarnej pracovať systémovo, procesne a sústredene. COO by mala byť blízka rovnako i kontrola, predvídanie rizík a prijímanie potrebných opatrení.

Nemusí byť najmúdrejším človekom v miestnosti

Prevádzkový riaditeľ má v rámci spoločnosti obyčajne na starosti viacero oddelení. Odborníčka preto hovorí, že by mal prirodzene disponovať silnými vodcovskými schopnosťami a byť pre zamestnancov vzorom. Čo sa vzdelávania týka, COO má obvykle minimálne bakalársky titul, no často vyštudovanú ekonomickú vysokú školu alebo je držiteľom MBA v odbore Business Administration 

Kto je najuznávanejší CEO na svete? Šéfovi Google klesla reputácia, vedú nováčikovia

Podľa odborníčky je veľmi prospešné, pokiaľ má človek na tejto vedúcej pozícii chladnú hlavu, nepodlieha panike, zachováva pokoj a dokáže nájsť riešenie aj v absolútne nepredvídateľných situáciách. Jana Švarná bližšie upresňuje, aká osobnosť sa na tejto post hodí:

 • organizačná, 
 • sebaistá, 
 • sebavedomá, 
 • schopná ovplyvniť ľudí,  
 • schopná vytvoriť si rešpekt a určiť limity. 

Ako sa však na ideálneho kandidáta na vedúcu pozíciu COO pozerajú ľudia, ktorí ju v spoločnostiach skutočne zastávajú? Oslovili sme dvojicu respondentov, ktorí nám k tejto téme povedali nasledovné:  

Daniel Duranka, COO spoločnosti Pixel Federation: Najdôležitejšie je podľa mňa mať akýsi feeling, že kde už treba zaprocesovať veci a kde ešte nie, kde už treba byť vážny a kde je živelnosť lepšia. A tak ako pri všetkých C-pozíciách, je super nebyť najmúdrejším, i keď k tomu majú ľudia na týchto postoch často sklon, počúvať a pozerať sa na veci z viacerých strán.“

Peter Fusek, COO spoločnosti Instarea: Nevyhnutný nie je iba multitasking a disciplína v rýchlom riešení či neodkladaní urgentných problémov, ktoré sa zvyknú nakopiť. Tento človek sa nezaobíde bez kvalitného task manažmentu a hlavne plánovania dňa. Inak vyrieši všetky problémy kolegov ale nie tie, ktoré mal za úlohu vyriešiť. Empatia a komunikácia s ľuďmi aj o bežných veciach stojí čas, ale inak nie je možné zdravo zvládať pestré spektrum agendy plnej neodkladných otázok s dobrou náladou a úsmevom.“

COO ako futbalový či hokejový rozhodca

Ako vyzerá bežný pracovný deň COO v spoločnosti? „Zameriava sa na vykonanie podnikateľských plánov podľa zavedeného obchodného modelu,“ ozrejmuje Jana Švarná. Jeho cieľom je realizovať a uvádzať do chodu plány, s ktorými prišiel CEO. Počas toho sa drží cieľov, ktoré si zadefinovali. Odborníčka upresňuje, že jeho pridaná hodnota spočíva v dohľade nad každodennými operáciami v spoločnosti. O nich informuje priamo generálneho riaditeľa. Zároveň sa zapája do operačných stratégií a politík, ktoré zase komunikuje so zamestnancami.  

Daniel Duranka približuje štruktúru spoločnosti Pixel Federation, ktorá sa delí na produkciu hier a support. Druhý spomínaný segment spoluzastrešuje ako COO. Na starosti má napríklad financie, starostlivosť o hráčov, testing, HR, IT office alebo tiež infraštruktúru. „Najväčšia výzva je, aby veci fungovali, ale zároveň čo najmenej stáli v ceste biznisu,“ vraví.  

Ihneď však pokračuje slovami: „Keď som nastupoval, hovoril som, že správny COO má byť ako futbalový alebo hokejový rozhodca. A stále si to myslím. Ak robí svoju robotu dobre, diváci by ho vôbec nemali vnímať.“ Všetci o ňom ale podľa Daniela Duranku vedia v prípade, že sa rozhodne pre zbytočne komplikované úkony.

Peter Fusek svoju pracovnú náplň približuje nasledovne: „Zabezpečujem každodenný chod firmy. Cash flow planning a controlling, hiring, motivovanie a odmeňovanie ľudí, compliance firmy a zmluvy.“ COO je podľa neho operatívna úloha, preto každé ráno v kancelárii rieši účtovníctvo, platby, kontrakty či kontakt s dodávateľmi a zákazníkmi. Taktiež sa venuje intranetu a sociálnym sieťam spoločnosti. Výzvami pre neho bola napríklad nová pobočka na Malte či interakcia so štátom v podobe zákazníka. 

Sem-tam zlyhať a pripustiť si omyl

Človek na vedúcej pozícii COO by sa mal zlepšovať a pracovať na sebe, aby sa nedostal do stereotypu či nezačal stagnovať. Jana Švarná odporúča sústrediť sa napríklad na leadership, projektové riadenie a nové trendy riadenia biznis procesov, automatizáciu procesov či riadenie na diaľku. Úlohou prevádzkového riaditeľa je jednoducho postarať sa o to, aby boli procesy v spoločnosti jednoduchšie a efektívnejšie.

Daniel Duranka odporúča získavať nové skúsenosti z externého prostredia, inšpirovať sa a v ideálnom prípade neopakovať chyby ostatných. „Treba skúšať nové nápady, sem-tam zlyhať a priznať si chybu,“ vysvetľuje otvorene. Podľa Petra Fuseka je COO osamelá rola, preto sa možno zamerať na sebavzdelávanie, online kurzy, sledovanie trendov o čo sa sám snaží. Ako? Napríklad cez Harvard Business Review či MIT Technology Review.

Ako sa stali prevádzkovými riaditeľmi?

Daniel Duranka strávil 8 rokov v management consultingu Accenture. Pracoval na 30 projektoch, pre 10 veľkých klientoch v troch odvetviach a 5 krajinách. Videl a skúsil si toho pomerne veľa, čo je podľa neho dobrý základ pre rôznorodú agendu COO v Pixel Federation. Nástup do tejto spoločnosti bola podľa neho zhoda náhod. Po ceste zo svadby, niekde okolo Liptovskej Mary, si povedal, že je čas na zmenu. Tak na zhrozenie okolia podal bez väčšieho rozmýšľania výpoveď. Nuž a práve v Pixel Federation vtedy hľadali človeka na pozíciu COO. Dnes priamo riadi a hodnotí 6 ľudí, pravidelné týždenné sedenia absolvuje s 10 zamestnancami. Organizačne pod neho spadá okolo 70 jednotlivcov.

Peter Fusek je spoluzakladateľom technologického scaleupu Instarea. Od začiatkov spoločnosti sedel na viacerých stoličkách. Od dievčaťa pre všetko mu po náraste firmy z troch na 40 ľudí pripadli netechnické oblasti. Vyštudoval finančný manažment a manažment ľudských zdrojov, preto to pre neho nebol problém. Väčšou výzvou bolo prejsť z bankového prostredia do podnikateľských vôd, v ktorých nič neplatí a nefunguje tak, ako škola či korporácie prezentujú a majú nastavené. Ako COO riadi office manažéra, externého účtovníka, daňového poradcu, mzdára, externého právnika, head of marketing, marketingového špecialistu a data scientistov 

Tento článok je šiestou časťou série Forbes.sk o vedúcich pracovných pozíciách vo firmách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk