9. decembra 2019

Možno ste len nedávno na sociálnej sieti LinkedIn alebo pri prehliadaní webov rôznych firiem narazili na skratky ako CEO, CFO či CMO. Pokiaľ ste sa zamýšľali nad tým, aká pracovná pozícia sa za týmito písmenami ukrýva, tak ste na správnom mieste – postupne ich totiž v sérii článkov vysvetlíme. A začneme zrejme tou najznámejšou skratkou, ktorá sa na Slovensku skloňuje pomerne často. V prvom článku sa dozviete, kto je CEO a na čom vlastne v rámci spoločnosti pracuje.  

Písmená CEO označujú post Chief Executive Officer, čo v preklade do slovenčiny znamená generálny riaditeľ. „Je to pozícia v najvyššom manažmente, ktorá priamo vedie top manažment firmy a nesie zodpovednosť za celkové obchodné výsledky,“ približuje Katarína Milová, psychologička a koučka zo vzdelávacej organizácie Topcoach. V 5 bodoch menuje, aký by mal byť ideálny CEO:  

  • schopný rozhodnúť sa, 
  • otvorený inováciám, 
  • nadšený pre poslanie firmy, 
  • dôverujúci ľuďom, 
  • schopný počúvať.

CEO? Žiadny mikromanažér

Túto pozíciu by nemal zastávať len tak hocikto, existujú totiž rôzne povahové črty, ktorými by mal CEO firmy disponovať. Podľa odborníčky by sa mal napríklad pozerať na veci s nadhľadom, vnímať širší kontext či nelipnúť na detailoch.

Kto je najuznávanejší CEO na svete?
Šéfovi Google klesla reputácia, vedú nováčikovia

Ako to vyzerá v praxi? „Dobrý CEO sa pozerá na veci strategicky a stráži ostatných, aby sa hýbali smerom k cieľu,“ opisuje Katarína Milová a dopĺňa, že človek na tejto pracovnej pozícii by sa nikdy nemal utiekať k mikromanažmentu. Skôr si ho možno predstaviť ako akúsi záchrannú brzdu, ktorú treba zatiahnuť v krízových situáciách.  

Reklama
O pracovnej pozícii CEO sme sa rozprávali s Katarínou Milovou (vľavo), Danielou Grečnerovou (v strede) a Martinom Blaškom (vpravo).
O pracovnej pozícii CEO sme sa rozprávali s Katarínou Milovou (vľavo), Danielou Grečnerovou (v strede) a Martinom Blaškom (vpravo). Foto: archív respondentov

Ako ideálneho kandidáta na túto vedúcu pozíciu opisujú ľudia, ktorí v slovenských firmách reálne zastávajú post CEO? Oslovili sme dvojicu respondentov, ktorí nám priblížili, aké predpoklady, zručnosti či vlastnosti by z ich pohľadu mali mať generálni riaditelia spoločností: 

Daniela Grečnerová, CEO digitálnej agentúry House of Ukulele: Veľmi organizovaný, empatický a zároveň asertívny. A to všetko v správnej chvíli. Mal by žiť svojou prácou a vedieť si vyhrnúť rukávy. Dôležité je, aby veril svojmu tímu, bol vizionárom, no zároveň nestrácal kontakt s realitou. Mal by vedieť nadchnúť, povzbudiť aj usmerniť.“

Martin Blaško, CEO digitálnej agentúry Zaraguza: Sú to najmä komunikačné zručnosti, schopnosť vedieť počúvať, empatia, ťah na bránku a schopnosť rýchlo sa prispôsobiť aktuálnej situácii. Nestačí naplánovať postup, ale treba ho aj vedieť realizovať v aktuálnej chvíli. Treba sa obklopiť šikovnými ľuďmi, v ideálnom prípade šikovnejšími, ako je on sám, a nájsť u každého z nich, v čom je výnimočný, a dať mu priestor.“ 

Zastávajú viacero pozícií

Na prvý pohľad sa môže zdať, že CEO chodí na mítingy, prezentuje a reční. Podľa Kataríny Milovej je táto pracovná pozícia nepochybne aj o reprezentovaní firmy pred obchodnými partnermi a klientmi. Avšak generálny riaditeľ plánuje tiež krátkodobé a dlhodobé stratégie, rozhoduje o ďalšom smerovaní, investovaní a raste spoločnosti. Martin Blaško o svojej práci v Zaraguze otvorene a s úsmevom konštatuje: „Sme stále malá firma a nemáme ani klasický sekretariát, čiže riešim všetko. Od pozície obchodného riaditeľa, HR manažéra často aj vykladača umývačky alebo čističa kávovaru.“ 

Čo je to firemná kultúra a ako ju začať budovať?
Ovplyvňuje každého od CEO po vrátnika

Daniela Grečnerová zase rieši akvizície nových klientov, accounting kľúčových klientov a aj PR komunikáciu. „Okrem toho zadeľujem prácu, kontrolujem výstupy, riešim problémy, vediem porady a fakturácie, nastavujem procesy a riešim strategické rozhodnutia. Exekutíva ma neobchádza, dokonca ju považujem za neoddeliteľnú súčasť mojej práce,“ menuje.  

Ako žena vo vedúcej pozícii, ktorá má 7-mesačné bábätko, rieši i veľkú výzvu. Snaží sa totiž zladiť prácu s materstvom. Do kancelárie chodí dvakrát až trikrát do týždňa, inak všetko vybavuje z domu cez emaily, telefón či aplikáciu Slack. A prečo sa vlastne snaží vybalansovať svoj osobný a pracovný život? „Podnikanie popri materstve mi dáva veľkú slobodu a naplnenie v mnohých oblastiach, aj keď je to náročné pre kolegov i rodinu, ďakujem im za to, že mi to umožňujú. Neustále však kontrolujem, či v tom vidím zmysel,“ dodáva otvorene.  

Pracovať musia na štýle vedenia

I keď generálny riaditeľ stojí na čele firmy, nikdy by sa nemal uspokojiť s tým, čo aktuálne vie alebo ovláda. „Práca s ľuďmi je extrémne náročná, no vlastne je to CEO, kto je zodpovedný za firmu a spokojnosť svojich ľudí. Neexistujú výhovorky, treba sa naučiť zvládať všetky situácie a nezaspať na vavrínoch,“ hovorí Martin Blaško. 

Preto sa treba zlepšovať v rôznych sférach. Katarína Milová v tejto súvislosti zdôrazňuje predovšetkým schopnosť viesť a rozvíjať ľudí. Je to veľmi dôležitý faktor, ktorý v konečnom dôsledku určuje úspech celej spoločnosti. Ľudia by sa mali pod rukami dobrého CEO rozvíjať. No odborníčka priznáva, že túto oblasť odsúvajú generálni riaditelia často bokom, pretože je príliš „mäkká“.  

„V rozhovore so psychologičkou, ktorá sa venuje rozvoju soft skills manažérov, som čítala, že ak CEO začne mať pocit, že je vo všetkom najlepší, má sa učiť nový jazyk alebo začať športovať. Vtedy veľmi rýchlo zažije, aké to je byť v niečom úplný nováčik,“ ozrejmuje Katarína Milová. Vysoké sebavedomie sa totižto spája so slabšou sebareflexiou.  

CEO by sa preto mal obklopovať ľuďmi, ktorým dôveruje a od ktorých príjme aj kritiku. Spätnú väzbu by mal vyžadovať na dennej báze, pretože tým jednak posilňuje vzťah s tímom a taktiež ide príkladom. Týmto spôsobom buduje firemnú kultúru plnú dôvery a otvorenosti. A kto by ju na pracovisku nechcel?  

Ako sa stali generálnymi riaditeľmi?

Daniela Grečnerová pomáhala zakladať digitálnu komunikačnú agentúru House of Ukulele a zároveň sa týmto stala jej CEO. Dnes v nej pracuje 6 interných zamestnancov. Kým spočiatku riešili klientov s prevažne kultúrnym zameraním, aktuálne je ich spektrum široké, od neziskových organizácií cez politický marketing až po korporátnych klientov. Špecializuje sa primárne na marketing, PR a online komunikáciu.  

Martin Blaško nastupoval do agentúry Zaraguza, keď tím tvorilo 18 ľudí, dnes ich je 35. Mal blízko k obchodu a oblasti client service. Jeho prvoradou úlohou bolo zabezpečiť agentúre stabilitu, stabilných klientov, ale tiež obmeniť zamestnancov. Zaraguza však musela ďalej fungovať, preto svoje úlohy riešil za chodu a krok po kroku – celkovým auditom i rozhovormi so zamestnancami.

Tento článok je prvou časťou série Forbes.sk o vedúcich pracovných pozíciách vo firmách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk