24. novembra 2021

Vianoce už klopú na dvere a práve s nástupom zimného obdobia a dní plných oddychu zverejnil miliardár a zakladateľ Microsoftu Bill Gates – ako súčasť každoročnej tradície – svoje odporúčania na najlepšie knihy roku 2021.

Gates bol odmalička nenásytným čitateľom. Jeho čitateľská vášeň bola pre jeho rodičov v jednom momente príliš veľká. „Čítal toľko, že sme s Billovou matkou museli zaviesť pravidlo: žiadne knihy pri jedálenskom stole,“ povedal Gatesov (dnes už zosnulý) otec Bill Gates starší pre Forbes v roku 2016. Gates odhalil svoj najnovší výber v príspevku na jeho osobnom blogu Gates Notes.

Ako aj po iné roky, štvrtý najbohatší človek sveta podľa rebríčka Forbes hovorí, že jeho „prázdninové čítanie“ sa riadilo osobitným žánrom, ktorý ho uchvátil ako dieťa: sci-fi.  „Keď som bol malý, bol som posadnutý sci-fi,“ spomína Gates. „Na týchto príbehoch bolo pre mňa niečo také vzrušujúce, čo posúvalo hranice toho, čo bolo možné.“

Tipy na čítanie od Billa Gatesa:

Koncoročný zoznam na rok 2021 obsahuje dve knihy sci-fi a ďalšie dve, ktoré sú zamerané na vedu. Jeho posledným odporúčaním je román o jednom z najslávnejších dramatikov všetkých čias.

A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence

Jeff Hawkins

Reklama

Táto kniha od spoluvynálezcu PalmPilot – ktorú Gates opísal ako „jedného z priekopníkov mobilných počítačov“ – predkladá novú teóriu inteligencie zameranú na pomoc pri rozvoji takzvanej „všeobecnej inteligencie“ v strojoch. Gates chváli knihu za jej osviežujúci prístup, „vhodný pre laikov“,  k téme, o ktorej tvrdí, že nám nakoniec „pomôže riešiť skutočne zložité, mnohostranné výzvy, ako je zlepšenie medicíny“.

Je tu aj osobné prepojenie. Gates si spomína, ako bezmocne sledoval, keď jeho otec ochorel na Alzheimerovu chorobou, čo je podľa jeho slov skúsenosť, pri ktorej si veľmi dobre uvedomil, koľko toho o ľudskom mozgu ešte nevie.

The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race

Walter Isaacson

Najnovšia kniha od váženého životopisca, ktorý písal o kapacitách ako Steve Jobs, Albert Einstein a Benjamin Franklin, je podľa Gatesa oveľa viac než len biografia o vedkyni ocenenej Nobelovou cenou, ktorá pomohla objaviť úpravu génov CRISPR. Je to hlboký a podnetný pohľad na technológiu, ktorá vedcom uľahčuje zmenu ľudských a iných genómov. Rozoberá najdôležitejšie etické otázky, ktoré vyvstávajú z revolúcie CRISPR.

Zakladateľ Microsoftu hovorí, že jeho osobné nadšenie z CRISPR v posledných rokoch veľmi vzrástlo, ale zdôrazňuje, že verejnosť by sa mala „angažovať pri kreslení etických línií“ toho, ako by sa mal používať.

Klara and The Sun

Kazuo Ishiguro

Fiktívny príbeh o robotovi, ktorý robí spoločnosť chorému dievčaťu. Gates hovorí, že ho táto kniha zaujala kvôli jej jedinečnému opisu „budúcnosti, kde roboty zlepšujú naše životy“. Príbeh Klara and The Sun sa odohráva v dystopickej spoločnosti, kde sú deti geneticky pozmenené, aby boli múdrejšie a nakoniec žili v prevažne izolovanej existencii. Sústreďuje sa okolo mladého dievčaťa Josie, ktoré pre riskantnú procedúru ochorie.

Útechu nachádza v „umelom priateľovi“, ktorý často stiera hranice medzi robotom a človekom. „Keď som čítal knihu, nemohol som si pomôcť, ale premýšľal som o tom, ktoré jej časti vykresľujú obraz našej pravdepodobnej budúcnosti,“ hovorí Gates a dodáva, že „jedného dňa budeme mať v robotoch sprievodcov aj pomocníkov“.

Hamnet

Maggie O’Farrell

(kniha preložená aj do Slovenčiny pod rovnakým názvom)

Ďalšie fiktívne dielo, aj keď je voľne spojené s udalosťami zo skutočného života. Táto kniha predstavuje život Hamneta, syna Williama Shakespeara, a ako jeho tragická smrť vo veku 11 rokov ovplyvnila jednu z jeho najslávnejších hier. Známa hra Hamlet bola napísaná len dva roky po smrti mladého chlapca.

Spisovateľka O’Farrell sa chopila témy, aby ponúkla svetu „dojímavé vysvetlenie toho, ako Shakespeare nasmeroval svoj smútok a vinu do písania“. Gates, ktorý je veľkým Shakespearovým fanúšikom, hovorí, že vždy rád skúma povestne tajomný osobný život dramatika – aj keď ide len o špekulácie.

Project Hail Mary

Andy Weir

 (kniha preložená aj do Slovenčin0y pod názvom Spasiteľ)

Nový titul od autora knihy Marťan rozpráva príbeh stredoškolského učiteľa prírodných vied, ktorý sa spojí s priateľským mimozemšťanom, aby zachránil slnečnú sústavu pred mikroorganizmom požierajúcim slnko. Hoci to nie je úplne vedecké, Gates pripúšťa, „že pravdepodobnosť, že v relatívne blízkom okolí existuje ďalší vnímavý druh, je zrejme nízka“.

Miliardár hovorí, že je podľa neho „vzrušujúce premýšľať o tom, aký iný život by tam vonku mohol byť“. Túto fiktívnu rozprávku odporúča pre „každého, kto má náladu na zábavné rozptýlenie“ a poznamenáva, že on sám ju prečítal za jeden víkend.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom článku je Jemima McEvoy. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?