10. decembra 2020

Aktuálne štvrtý najbohatší človek sveta Bill Gates pokračuje vo svojej tradícii a odporúča päť kníh, ktoré by ste si mali prečítať. Ako napísal na svojom osobnom blogu Gates Notes, rok 2020 bol „otrasný“, preto vybral aj také tituly, aby sme ho mohli ukončiť v dobrej nálade.

Tí z nás, ktorí radi čítajú, čítajú všetky možné typy kníh, napísal. V ťažkých časoch, ako tento rok, som v niektorých prípadoch mal pocit, že treba vybrať zložitejšie knihy o náročnejších témach, napríklad o nespravodlivosti, ktorá bola v pozadí tohtoročných protestov Black Lives Matter. V iných prípadoch som zase chcel zmeniť tému, vybrať niečo ľahšieho.

Beletriu by ste medzi miliardárovými tipmi hľadali márne, ide najmä o knihy o vede, o systémovom rasizme či o vzťahu histórie a budúcnosti na prahu roku 2021.

Na záver pridal publikáciu o histórii cystickej fibrózy, aj vďaka Gatesovmu príspevku sa podarilo vyvinúť tri účinné lieky na toto genetické ochorenie.

 

Foto: Amazon

Michelle Alexander

The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness

Rovnako, ako mnoho bielych ľudí, snažil som sa v posledných mesiacoch hlbšie pochopiť systematický rasizmus, píše Bill Gates a dodáva, že kniha od Michelle Alexander je nemilosrdnou analýzou cyklického a nerovného systému väzenstva v USA, doslova „otvára oči“. Napriek tomu, že kniha vyšla pred desiatimi rokmi, je stále relevantnejšia, keďže tento rok protesty po zabití Georgea Floyda a Breonny Taylor „dostali hnutie Black Lives Matter do centra diania“.

Čo hovorí na situáciu Gates? „Potrebujeme spravodlivejší prístup k vynášaniu rozsudkov a viac investícií do komunít s inou farbou pokožky.“

Foto: Amazon

David Epstein

Range: Why Generalists Triumph in a Specialized World
Epstein na základe svojej prednášky na TedExe v roku 2014 rozšíril svoj argument, že napriek zdanlivej preferencii, ktorej sa aktuálne tešia špecializovaní experti, v skutočnosti je viac ľudí, ktorí sú „generalistami“ a majú potrebnú „šírku rôznorodých skúseností“.

Gates poznamenáva, že čitatelia by si mohli myslieť, že Epstein je príliš kritický voči špecialistom. No zároveň odporúča: „Ak vás baví hyperšpecializovaná oblasť ako molekulárna biológia či kvantová fyzika, tak sa jej venujte“. Nechajte si však aj čas na to, aby ste sa venovali iným oblastiam.

Foto: Amazon

Erik Larson

The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz

Historická kniha o Anglicku v rokoch 1940 a 1941. Venuje sa Blitzkriegu, teda nočným bombardovacím náletom nacistického letectva na Londýn. Gates hovorí, že kniha je „relevantná“, hoci nie je o pandémii, a porovnáva situáciu Britov, ktorí sa v pivniciach ukrývali pred bombami, s izoláciou z roku 2020.

Larson zdôrazňuje, že to bolo líderstvo Winstona Churchilla a jeho príklad, čo pomohlo Britom dostať sa cez toto hrozné obdobie. Hovorí však tiež, že „je to príliš úzko zameraná kniha, ak by to mala byť vaša jediná o druhej svetovej vojne“.

Foto: Amazon

Ben Macintyre

The Spy and the Traitor: The Greatest Espionage Story of the Cold War
Pravdivé vyrozprávanie úteku dôstojníka KGB Olega Gordijevského, ktorý sa stal dvojitým agentom, keďže pracoval aj pre Veľkú Britániu. V roku 1983 pomohol zabrániť vstupu Sovietskeho zväzu do nukleárnej vojny s USA. Kniha je „rovnako vzrušujúca ako moje najobľúbenejšie špionážne romány,“ hovorí Gates.

Po dvoch rokoch činnosti Gordievského demaskoval pred sovietskymi zložkami agent CIA, preto musel utiecť. Gates to opisuje ako triler a dodáva, že dobrým kontextom pre Mcintyreovu knihu je „pochopenie profesionálnej kultúry, v ktorej vyrastal Vladimír Putin“.

Údajné Putinovo zasahovanie do prezidentských volieb v USA v roku 2016 porovnáva s podobnými krokmi vo voľbách vo Veľkej Británii za čias Margaret Thatcherovej

Foto: Amazon

Bijal P. Trivedi

Breath From Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine
Táto „naozaj povznášajúca“ história výskumu cystickej fibrózy predkladá príbeh inovácií a medicínskych objavov, ktoré sú prepojené aj s Gatesovou filantropickou činnosťou. Gates sa upriamil na investovanie do vývoja nového typu liekov po tom, ako sa v roku 1999 dozvedel, že deti jeho kolegu z Microsoftu majú túto smrteľnú chorobu.

Miliardár dal do projektu 20 miliónov dolárov a pomohol tak vyvinúť tri vysoko efektívne lieky. Kniha má pre neho „mimoriadny zmysel, keďže poznám rodiny, ktorým liek pomohol“.

Staršie odporúčania Billa Gatesa

Článok bol publikovaný na webe Forbes.com, autorkou je Lisette Voytko, ktorá píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?