20. mája 2020

Vstupenky na podujatie zakúpite tu. 

Bill Gates vydal zoznam piatich kníh, ktoré sa oplatí prečítať dúfajúc, že niektoré z jeho najobľúbenejších ľuďom pomôžu vyrovnať sa s pandémiou. Svoje tipy pravidelne zverejňuje na svojom blogu Gates Notes a nevynechal ani tohtoročné letné čítanie.

„Väčšina mojich rozhovoroch a stretnutí v týchto dňoch sa venuje COVID-19 a tomu, ako túto vlnu zastaviť,“ píše na svojej stránke Gates, ktorý zo svojej nadácie vyhradil 300 miliónov dolárov na boj proti novému koronavírusu. A pokračuje: „Ľudia sa ma tiež často pýtajú, čo čítam a pozerám.“ Pre miliardára a knihomoľa, ktorý prečíta jednu knihu týždenne, je práve táto aktivita najväčším potešením.

Čo budete čítať cez sviatky?
Bill Gates odporúča najlepšie knihy roku 2019

Na jeho najnovší zoznam sa dostali dve monografie: jedna je od preživšej holokaustu a psychologičky Edith Evy Eger, druhú napísal bývalý CEO spoločnosti Disney Bob Iger, ktorý spomína na svoje roky v zábavnom priemysle. Tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o pandémii, zase zaujme Gatesovo odporúčanie na knihu od Johna M. Barryho z roku 2004 o pandémii chrípky z roku 1918, ktorá sa počas aktuálnej situácie dostala na zoznam bestsellerov.

Letné čítanie podľa Billa Gatesa.
Týchto 5 kníh odporúča zobrať na dovolenku 2019

Gates tiež po prvýkrát s čitateľmi zdieľal svoje tipy na seriály či dokumenty. Obľúbil si napríklad dokumentárnu sériu z Netflixu Pandemic: How to Prevent an Outbreak a pravidelne v tomto období sleduje seriály Million Little Things, This Is Us a Ozark.

Aké knihy Gates odporúča čítať toto leto?

The Choice

Dr. Edith Eva Eger

Foto: Amazon

Edith Eger mala len 16 rokov, keď ju spolu s rodinou poslali z ich domu v Maďarsku do Osvienčimu. Koncentračný tábor napokon prežila a presťahovala sa do USA, kde sa stala terapeutkou. Vo svojej knihe píše o vlastnom uzdravovaní sa po neopísateľnej traume, akú zažila, a tiež o vyrovnávaní sa s trápeniami rôzneho druhu. „Keď s niečím zápasíte, je to skutočné. Aj vtedy, keď sa vám zdá, že vaša skúsenosť je triviálna v porovnaní s niekým, kto prežil Osvienčim alebo koho dieťa zápasí s ťažkou chorobou,“ píše Gates. „Myslím, že je veľmi dôležité mať to na pamäti najmä dnes, keď máme v súvislosti s koronakrízou rozdielne skúsenosti.“

Cloud Atlas

David Mitchell

Mitchellov román sleduje šesť rôznych postáv vrátane editora v Londýne v roku 2000 a mladého hudobníka v tridsiatych rokoch minulého storočia v Belgicku, a snaží sa nájsť spoločné črty medzi ľuďmi v rozličnom čase a priestore. „To, čo majú ich príbehy spoločné, je rovnako dôležité ako to, čo ich odlišuje,“ píše Gates. „Je to príbeh o ľudskej povahe a ľudských hodnotách — o veciach, ktoré sa menia, a o tých, ktoré zostávajú rovnaké stovky alebo tisíce rokov.“ V rovnomennom filme z roku 2012, ktorého predlohou bola táto kniha, hrajú Tom Hanks a Halle Berry.

The Ride of a Lifetime

Bob Iger

Foto: Amazon

Gates tvrdí, že nečíta veľa kníh o tom, ako podnikať, ale Igerova kniha je výnimkou a miliardár ju dokonca odporučil CEO Microsoftu Satymu Nadellovi. Autor vedie svojich čitateľov svojou cestou, ktorú prešiel ako líder Disney od roku 2006 až po začiatok roku 2020, čo bolo pre spoločnosť transformačné obdobie. Patrili doň nákup komiksového fenoménu Marvel za 4,2 miliardy dolárov či 4,1-miliardová kúpa spoločnosti Lucasfilm, ktorá vlastní franšízu Star Wars. „Myslím si, že túto knihu si užije hocikto, či už hľadá obchodné postrehy, alebo si len chce prečítať príbeh skromného človeka, ktorý sa úspešne vyšplhal po firemnom rebríčku, aby nakoniec viedol jednu z najväčších spoločností na svete,“ píše Gates.

The Great Influenza

John M. Barry

Foto: Amazon

Tento bestseller New York Times z roku 2004 je Gatesovým odporúčaním pre tých, ktorí chcú porozumieť COVID-19 cez pohľad na pandémiu chrípky z roku 1918 a nabrať nejaké lekcie vo vedení ľudí. „Tentokrát máme k dispozícii oveľa viac nástrojov na vytvorenie účinných vakcín a liečby. Ale veda je stále pomalšia, ako by chcel ktokoľvek z nás, a ukončenie tejto pandémie si bude vyžadovať viac ako len veľkú vedu,“ píše Gates. Podľa neho si bude súčasná kríza vyžadovať aj veľa politickej vôle, najmä pri komunikovaní témy spoločenského odstupu a zabezpečenia, aby sa vedecké zázraky šírili rovnako rýchlo ako samotný vírus.

Good Economics for Hard Times

Abhijit V. Banerjee and Esther Duflo

Foto: Amazon

Držitelia Nobelovej ceny za ekonómiu vo svojej knihe z roku 2019 uskutočňujú politické debaty, ktoré sa vedú v bohatých krajinách vrátane Spojených štátov. Manžel a manželka riešia otázky, ako napríklad prisťahovalectvo, nerovnosť aj obchod z ekonomického hľadiska, o ktorom Gates píše, že je v knihe pochopiteľný aj pre čitateľov, ktorí nemajú detailné vedomosti o tejto oblasti. „Banerjee a Duflo používajú rozsiahle údaje a ukazujú nám širší pohľad na ľudskú dynamiku. Ich výskum nie je tvrdá veda ako chémia či fyzika, ale ja to považujem za užitočné a presvedčivé,“ hovorí Gates.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?