19. júna 2021

Hoci je zaneprázdnený rozvodom s manželkou Melindou a problémami spôsobenými jeho priateľstvom s Jeffreym Epsteinom, zakladateľ Microsoftu, miliardár a filantrop Bill Gates si napriek tomu nájde čas na čítanie.

Na svojom blogu GatesNotes zverejnil svoj každoročný letný čitateľský zoznam. „V poslednom období siaham po knihách o komplikovanom vzťahu medzi ľudstvom a prírodou,“ napísal, teoretizujúc, že jeho výber bol zrejme ovplyvnený pandémiou Covid-19 a jeho aktivitami na spomalenie klimatických zmien.

„Nech už sú dôvody akékoľvek, väčšina kníh z môjho letného zoznamu sa týka toho, čo sa stane, keď sa ľudia dostanú do konfliktu so svetom, ktorý ich obklopuje.“

Na rozdiel od vlaňajšieho čitateľského zoznamu, ktorý obsahoval len literatúru faktu, do toho aktuálneho miliardár zaradil aj jeden román, v nádeji, že „aspoň jedna z týchto kníh vzbudí toto leto váš záujem.“

Thomas Gryta: Lights Out. Pride, Delusion, and the Fall of General Electric

Foto: Amazon

Táto kniha ponúka pohľad na pád spoločnosti General Electric. Zobrazuje „chyby a prešľapy“, ktoré spravilo niekdajšie vedenie spoločnosti. „Lights out mi dalo mnohé odpovede na to, ako mohla taká veľká a úspešná spoločnosť ako GE zlyhať,“ píše Gates. Odporúča ju ľuďom vo vedúcich pozíciách, aby sa z nej niečo naučili.

Reklama

Elizabeth Kolbert: Under a White Sky. The Nature of the Future

Foto: Megaknihy

Gates označil túto knihu od Kolbertovej – dlhoročnej redaktorky magazínu The New Yorker – ako „najpriamejší“ príklad vzťahu medzi človekom a prírodou. Podrobne rozpisuje rôzne metódy, vrátane genetického inžinierstva a geoinžinierstva (veľké snahy manipulovať klimatické systémy v snahe zabrániť klimatickým zmenám), v ktorých ľudia priamo zasahujú do vonkajšieho prostredia. „Tak, ako všetky jej knihy, je to príjemné čítanie,“ hovorí Gates.

Barack Obama: A Promised Land

Foto: Amazon

Prvý z dvoch memoárov 44. prezidenta Spojených štátov je „neobyčajne úprimný“, čo sa týka jeho skúseností z Bieleho domu, vrátane toho, „aký izolovaný sa môže cítiť človek, ktorý musí robiť konečné rozhodnutia“, píše Gates. A Promised Land zahŕňa aj Obamovo pôsobenie počas misie v roku 2011, kedy bol zabitý Usáma Bin Ládin, čo Gates nazýva „fascinujúcim pohľadom“ na to, ako dokázal prezident riadiť krajinu a zároveň svoju rodinu v ťažkých časoch.

Richard Powers: The Overstory

Foto: Amazon

Jediný román, ktorý sa dostal do Gatesovho letného zoznamu, opisuje životné príbehy deviatich ľudí a ich prepojenie so stromami. Gates ho označil za „jeden z najnezvyčajnejších“, aké čítal za mnohé roky. „Napriek tomu, že táto kniha ukazuje dosť extrémny pohľad“ na potrebu ochrany lesov, Gates hovorí, že „ho očarila vášeň každej z postáv, s akou bojovali za svoje ciele a keď dočítal, mal chuť dozvedieť sa viac“.

Matt Richtel:  An Elegant Defense. The Extraordinary New Science of the Immune System

Foto: Amazon

Táto predpandemická prehliadka ľudského imunitného systému je „hodnotným čítaním, ktoré vám pomôže pochopiť, čo je potrebné na zastavenie Covidu-19,“ píše Gates. Richtel, redaktor New York Times, píše o štyroch ľuďoch, ktorí sú nútení riadiť svoj imunitný systém rôznymi spôsobmi, čo robí túto tému „prístupnou“, no napriek tomu „veľmi zaujímavou“.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?