12. novembra 2019

Redaktori a editori z redakcie Forbes odporúčajú knihy, ktoré môžete tento rok podarovať svojim blízkym na Vianoce. Vo výbere toho najzaujímavejšieho, čo sme v poslednom čase čítali, nájdete psychologickú literatúru, krimi triler aj tipy pre cestovateľov.

Toto sú naše tipy na knihy pod vianočný stromček:

Juraj Porubský (šéfredaktor)

Anders Hansen: Dobehni svoj mozog

dobehni svoj mozog - anders hansen
Foto: Forbes

Prečo mozgu prospieva behanie viac ako lúštenie krížoviek? Ako môžete cvičením omladiť váš mozog? Vďaka čomu môže byť pohyb rovnako účinný na liečbu depresie ako tabletky? Aj na tieto otázky odpovedá kniha švédskeho psychiatra a „brain bloggera“ Andersa Hansena. Len v domovskej krajine autora sa jej predalo 450-tisíc výtlačkov a táto kniha zdvihla veľa ľudí zo stoličky.

Čo čítajú slovenskí milionári?
Populárno-náučné knihy o kvantovej fyzike či detektívky

Ak beháte, tieto knihy vám pridajú extra dobrý pocit, lebo zistíte, ako a prečo pomáhate svojmu mozgu. A ak nebeháte, dostanete extra dávku motivácie začať. Odporúčam ja (aj Forbes), zhltnete ju za víkend a veľa vecí vo vašom živote dostane nový zmysel.

Reklama

Martina Jurinová (redaktorka)

Juli Zeh: Prázdne srdcia

Prázdne srdcia - Juli Zeh
Foto: books.apple.com

Neuveriteľný a na prvý pohľad poburujúci biznis, ktorý založila Britta Söldnerová a jej obchodný partner Babak Hamwi, nie je len cynický obchod so smrťou. Tento politický a psychologický triler sa odohráva v blízkej budúcnosti a s príchodom novej konkurencie na trh sa pre Brittu a Babaka zvrtne na zápas o prežitie. Ale aj na boj o pomaly, ale isto zomierajúcu demokraciu. Jedna z najvýraznejších súčasných nemeckých autoriek vás donúti premýšľať nad spoločnosťou, v ktorej v práve žijeme.

Lucia Okšová (redaktorka)

Arianna Huffington: Spánková revolúcia

Medzi tipmi na knihy sa nachádza aj český preklad knihy Arianna Huffington: Spánková revolúcia
Foto: martinus.sk

Pokiaľ budete knihu čítať pred spaním, môže sa vám – tak ako mne – stať, že ju radšej odložíte a pôjdete spať. Nie preto, že by bola nudná. Skôr vás vydesia fakty a štatistiky o tom, aké nebezpečné je dlhodobo podceňovať nedostatok spánku a neustále z neho „odkrajovať“ na úkor práce či potešenia. Kto to vie lepšie ako zakladateľka portálu Huffington Post, ktorá pred niekoľkými rokmi od dlhodobého vyčerpania skolabovala za pracovným stolom a zobudila sa v kaluži krvi a so zlomenou lícnou kosťou?

Všade s ním cestuje vrece plné kníh. Čo číta miliardár Bill Gates tento rok?

Nemusíme ísť však až do takých extrémov, aby sme pochopili, že žijeme v dobe, ktorá priam volá po spánkovej deprivácii. Nedostatok spánku z nás pritom robí neproduktívnych zombieov, podráždených šéfov, zamestnancov a kolegov, nepríjemných spoločníkov, ale najmä znižuje naše motorické a kognitívne funkcie na úroveň človeka so zvyškovým promile alkoholu v krvi. No a to rozhodne nie je dobré, najmä ak každé ráno sadáte za volant. Publikácia je napísaná pútavo a jasne, škodí jej len výber písma a zalomenia textu v českom preklade knihy, takže odporúčam pôvodnú anglickú verziu, prípadne radšej siahnite po e-knihe.

Simona Gulisová (redaktorka)

Thomas Erikson: Obklopený idiotmi

Medzi knihy, ktoré sme vybrali, sme zaradili aj titul obklopený idiotmi - thomas erikson
Foto: martinus.sk

Aj keď z názvu sa môže zdať, že kniha je určená pre nevyliečiteľných mizantropov, opak je pravdou. Švédsky spisovateľ vám podrobne, no na druhej strane vtipne vysvetlí, prečo s niektorými ľuďmi vychádzate bez problémov a iní sú vo vašich očiach nenapraviteľní babráci. Ak ste si teda doteraz mysleli, že ste naozaj „obklopený idiotmi“, dostanete do ruky návod, ako sa dostať z tohto začarovaného kruhu von. Začnete od seba.

Milan Čupka (editor)

Peter Pomerantsev: This Is Not Propaganda

Peter Pomerantsev: This is Not Propaganda
Foto: amazon.com

V knihe s podtitulom „Dobrodružstvá vo vojne proti realite“ vás autor, britský novinár s ukrajinským pôvodom, povodí svetom spin doctorov (majstri v manipulácií názorov), trollov a dirigentov moderných informačných vojen. Cenné je, že si nevyberá žiadne béčka, ale hviezdy, ktoré dostali k moci cynického filipínskeho prezidenta Rodriga Duterta, asistovali pri zvolení Donalda Trumpa, nebojácne zosmiešňovali na sociálnych sieťach drogové kartely v Mexiku, zvrhli srbského autokrata Slobodana Miloševića či pomohli odhaliť praktiky ruských fariem s trollmi v Petrohrade.

Po stopách syndrómu vyhorenia.
Je dôležité o tom hovoriť, a preto redaktorky Forbesu napísali knihu

Pomerantsev porovnávaním príbehu súčasného sveta s realitou jeho rodičov, sovietskych disidentov, v čierno-bielej ére studenej vojny, ukazuje, ako radikálne sa zmenil pohľad na dobro a zlo. A že spin doctori tieto kategórie bravúrne zamieňajú. Jeden príklad za všetky – autor kampane za brexit hovorí, ako dobre fungovali inzeráty zacielené na milovníkov zvierat s posolstvom, že Európska únia toleruje a dokonca vnucuje krutosti na zvieratách. Mimochodom – kampaň za brexit voličov v Británii rozdelila na 70 rôznych skupín (Pravica verzus ľavica? To je retro!). Vďaka knihe lepšie porozumiete dnešnému svetu, v ktorom sa mnohí snažia uzurpovať si moc práve vďaka téze, že svet sa nedá pochopiť a spoľahnúť sa dá len na hrubú silu.

Veronika Šoltinská (editorka)

Lonely Planet´s Atlas of Adventure

Lonely Planet´s Atlas of Adventure
Foto: shop.lonelyplanet.com

Určite odporúčam jednu z obrazových publikácií vydavateľa turistických sprievodcov Lonely Planet. Napríklad Atlas of Adventure, ktorý opisuje, aké šialené dobrodružstvá vedia ľudia vyskúšať v rôznych krajinách sveta. Ide o encyklopédiu tipov od tradičnejších vecí ako surfing a potápanie sa v Indonézii cez jazdu na koni v Mongolsku po zimné safari na Sibíri či lyžovačku v Antarktíde.

Zuzana Matuščáková (redaktorka)

Tara Westover: Vzdelaná

Tara Westover: Vzdelaná
Foto: martinus.sk

Kniha, ktorú minulý rok odporučil Bill Gates vo svojom pravidelnom hodnotení, vyšla konečne aj v slovenskom preklade. Autorka v nej vyrozprávala svoj pútavý životný príbeh a svoju cestu za vzdelaním. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorá sa v horách pripravovala na koniec sveta a bola odrezaná od bežného života. Zažívala liečenie zlomenín pomocou byliniek, konflikty s rodičmi aj násilie zo strany brata, ktoré ju neskôr poznačilo. Jej rodičia odsudzovali modernú medicínu aj vzdelávací systém, a tak sa Tara dostala do školy až v 17 rokoch. Napriek prekážkam však dokázala vďaka samoštúdiu zvládnuť univerzitu a túžba po vedomostiach ju priviedla až na Harvard a Cambridgeskú univerzitu.

Tip na záver: Nevyhorení

Knihy Nevyhorení
Foto: Forbes

Redaktorky magazínu Forbes Zuzana Matuščáková a Lucia Okša napísali knihu, v ktorej zozbierali 21 príbehov o syndróme vyhorenia. Okrem samotných skúseností ľudí, ktorí si ním prešli, sa v knihe dočítate, ako sa táto diagnóza prejavuje v pomáhajúcich profesiách, ako sú učitelia či zdravotnícky personál, do akej miery na ňu vplývajú organizačné faktory, teda fungovanie firiem či korporácií, a rozoberá aj to, prečo duševné problémy postihujú v oveľa väčšej miere zakladateľov firiem.

Reklama

Ponúka tiež odpoveď na to, čo je dôvodom vyhorenia umelcov a kreatívcov, či už sú to známi ľudia z televíznych obrazoviek alebo marketéri, kedy nastáva vyhorenie u profesionálnych športovcov a rozoberá aj to, prečo diskusiu o vyhorení vedú často mileniáli. V závere knihy sa nachádza hĺbkový rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom, ktorý zodpovie mnohé odborné aj praktické otázky o syndróme vyhorenia. Možno aj tie, ktoré si budete sami klásť po prečítaní skutočných príbehov. V závere každého príbehu je praktické cvičenie, ktoré vám umožní popremýšľať o svojom živote.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk