11. októbra 2019

Ak radi čítate a chceli by ste sa inšpirovať tým, čo čítajú ľudia z rebríčka najbohatších Slovákov, tento text je práve pre vás. Oslovili sme viacerých ľudí z nášho tohtoročného zoznamu s otázkou, aké knihy aktuálne čítajú či aký žáner preferujú.

Kompletný rebríček najbohatších Slovákov si môžete pozrieť tu.

Tipy a odporúčania slovenských milionárov sú skutočne rozmanité. Ani zďaleka nejde len o knihy, ktoré sa radia medzi manažérsku či odbornú biznisovú literatúru. V ich knižniciach či na nočných stolíkoch nájdete texty o teroristických hrozbách v kyberpriestore, o živote lesa, príbehy svetových superznačiek, ale aj knihy od Kena Keseyho, Agathy Christie, Dominika Dána či Patrika Hartla. Piati členovia nášho rebríčka nám povedali, čo čítajú a prečo.

Richard Marko, generálny riaditeľ Esetu

Richard Marko zo spoločnosti Eset číta napríklad aj Agathu Christie
Zdroj: amazon.com, amazon.com, martinus.sk, martinus.sk

David Eagleman: The Brain: The Story of You

Reklama

Táto kniha systematicky a zároveň nie zbytočne komplikovaným jazykom mapuje a popisuje súčasné vedomosti o fungovaní mozgu a z môjho pohľadu objektivizuje mnohé vzorce ľudského správania.

Všade s ním cestuje vrece plné kníh.
Čo číta miliardár Bill Gates tento rok?

Zistenia uvedené v tejto knihe ma vedú k zamysleniu o rizikách zberu veľkého množstva dát o správaní ľudí napríklad na sociálnych sieťach, keďže vzorce nášho správania sú neraz jednoduchšie, ako by sme si mysleli. Zhrnul by som to takto: počítač je dobrý sluha, ale zlý pán.

Leonard Susskind: Quantum Mechanics: The Theoretical Minimum

Myslím si, že je veľmi málo ľudí, ktorí aspoň trochu rozumejú kvantovej mechanike. A tak môžu rôzni ľudia hovoriť a písať napríklad o kvantových počítačoch, čo uznajú za vhodné, a živiť tak niekedy nereálne očakávania. Môj pohľad je, že pochopenie takýchto komplexných tém si vyžaduje schopnosť primerane používať príslušný matematický aparát a táto kniha sa snaží ísť týmto smerom. Nie som však presvedčený, že sa jej to celkom darí, ale ešte nie som na jej konci.

Agatha Christie: Vražda Rogera Ackroyda

Z nejakého dôvodu som sa nikdy nedostal k čítaniu románov Agathy Christie, ale všimol som si tento preklad nedávno v kníhkupectve a zobral so sebou na dovolenku. Je to stále pútavé čítanie a páčil sa mi aj slovenský preklad. Neraz si knihu kúpim aj preto, aby som si mohol prečítať peknú slovenčinu s bohatšou slovnou zásobou.

Peter Wohlleben: Tajný život stromov

Niekedy v minulosti som narazil na recenziu tejto knihy a ostala mi v pamäti. Nedávno som si na ňu spomenul a kúpil si ju. Musím povedať, že je napísaná veľmi príjemným spôsobom a jej autor veľmi zaujímavo prepája rôzne vedecké poznatky a svoje pozorovania. Navyše je písaná o lesoch z nášho stredoeurópskeho regiónu, takže môžem nové informácie porovnávať s realitou našich lesov.

Sadá na vás úzkosť a depresia?
Nie ste sami, odkazujú vám tieto knihy

Anton Zajac, spolumajiteľ Esetu

Okrem zväčša dokumentárnych kníh mám rád beletriu od Stefana Zwiega, Hermana Hesseho a ďalších. Čítam obvykle naraz viac kníh a žánrov,“ hovorí Anton Zajac. Momentálne má rozčítané tieto knihy:

Toto číta slovenský milionár Anton Zajac, spolumajiteľ firmy Eset
Foto: amazon.com, columbia.edu, amazon.fr

Erwin Schrodinger: What is life

Je to pohľad teoretického fyzika na to, či život môže byť vysvetlený zákonmi fyziky.

Gabriel Weimann: Terrorism in Cyberspace

Dokumentárna kniha o tom, ako sa terorizmus adaptuje na nové médiá a dokáže zabíjať aj bez fyzických zbraní, a to využitím sociálnych sietí.

Cass R. Sunstein: Conspiracy Theories and Other Dangerous Ideas

Čiastočne ide o psychológiu toho, prečo aj inteligentní ľudia veria konšpiračným teóriám.

Reklama

Otto Berger, generálny riaditeľ Niké

„Čítam veľmi rád. Môj čitateľský záber je dosť širokospektrálny. Dávam prednosť knihám, ktoré ma nútia k zamysleniu, hľadaniu pravdy a z ktorých si viem zobrať ponaučenie. Obľubujem témy z histórie, knihy, ktoré opisujú vývoj a zánik spoločenstiev či riešenie konfrontačných otázok, ako sú napríklad otázky vedy a viery či perspektív našej civilizácie. Rovnako rád si vyberám knihy o významných osobnostiach tak z histórie, ako aj zo súčasnosti. Rád čítam o ľuďoch, ktorí v duchovnej, tvorivej alebo akejkoľvek inej oblasti zanechali ľudstvu najcennejšie dedičstvá a ktorých názory na ľudské bytie sú najlepšími učebnicami človeka,“ povedal pre Forbes Otto Berger, spolumajiteľ stávkovej spoločnosti Niké a nováčik v našom rebríčku slovenských milionárov.

Svoj tip pridal aj jeho syn Roman Berger, ktorý v Niké otcovi pomáha prakticky od založenia spoločnosti v 90. rokoch.

Roman Berger, prevádzkový riaditeľ Niké

antikvariatsteiner.sk

Ken Kesey: Bol som dlho preč

Často, keď som veľmi unavený a veci sa nevyvíjajú tak, ako by som chcel, siahnem po tejto knihe. Súboj nezlomnej vôle a silného individualizmu hlavného hrdinu McMurphyho s Veľkou sestrou, ktorá reprezentuje chladný a „strojový“ systém, je pre mňa dokonalým vyjadrením toho, aká silná dokáže byť ľudská vôľa a ako dokáže prekonávať prekážky, ktoré sa zdajú byť nezdolateľné. Prečítanie tejto knihy mi vždy dodá ďalšiu silu pokračovať v nastúpenej ceste a neuhýbať pred prekážkami.

Pavol Jakubec, spolumajiteľ spoločnosti I.D.C. Holding

„Toto sú knihy, ktoré som ‚zdolal‘ za posledné tri mesiace. Ide o žánrový mix, aby si v lete myseľ a duša oddýchli, poučili sa, inšpirovali, ale aj pobavili. Je to pestré, nie som v literatúre jednostranne orientovaný. Stále mám rozčítaných viacero kníh a čítam ich na ‚preskačku’. A zásadne večer v posteli pred spaním,“ hovorí Pavol Jakubec, ďalší z nováčikov v našom milionárskom rebríčku. Jeho záber je vskutku široký. Pavol Jakubec číta naozaj rád a o knihách sa veľmi rád aj rozpráva.

Pavol Jakubec veľmi rád číta knihy, vždy ich číta niekoľko súbežne.
Foto: martinus.sk, kniznyklub.cz

Patrik Hartl: Nejlepší víkend

Hartl je perfektný znalec vzťahov. Nie nadarmo je momentálne najčítanejší autor v Česku. Tu je sonda do súkromného života troch ľudí, ktorí si dajú na Nový rok predsavzatia, ako zmeniť svoj život. V tejto knihe sa nájde každý.

Michal Viewegh: Povídky o nelásce   

Pre skompletizovanie zbierky Vieweghovej bibliografie nesmie táto posledná kniha chýbať. Majster slova zostavil sériu horkastých poviedok, kde zisťujeme, že mŕtvi a vyhorení nie sú schopní milovať.

The Facts About the Brands a 25 Stories About The Famous Brands

Dva podobne fascinujúce, skutočné a poučné príbehy o dnešných svetových značkách. Ich zrod a rastúca popularita sú inšpiráciou aj dnes. Pomaly k nim zaradíme aj Horalky a Milu.

Pavol Jakubec má prečítané všetky knihy od Dominika Dína.
Foto: martinus.sk, heureka.sk, heureka.sk

Topsy Kuppers, Wolf Messing: Stalinov jasnovidec

Zaujímavý príbeh človeka, o ktorom sa dnes málo vie, hoci znamenal veľa a ovplyvnil aj históriu 2. svetovej vojny. Neuveriteľné!

Dominik Dán: Pochovaní zaživa

Najslávnejší slovenskí detektívi Burger a Kraus sa v poslednej knihe Dominika Dána koncom sparného leta púšťajú do ďalšieho až hyenizmom zaváňajúceho prípadu v starobinci, kde nikoho nečaká nič dobré. Mam prečítané všetky jeho knihy. Zaujímavé je, že mnoho týchto príbehov založených na realite bratislavského kriminálneho podhubia si často dobre pamätáme.

Jonas Jonasson: 101-ročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí

Voľné pokračovanie svetového bestselleru o dedkovi, ktorý ušiel z domova dôchodcov a opisuje svoje neuveriteľné príbehy o potulkách svetom. Forest Gump je niekedy v porovnaní s ním amatér. Ak chcete vedieť, ako budete fungovať, keď budete mať vyše 100 rokov, prečítajte si. Výborná zábava, častý smiech.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk