9. októbra 2019

Trojdielny dokumentárny seriál z produkcie Netflixu odhaľuje vnútorný svet druhého najbohatšieho človeka na svete. Keďže kľúčom k úspechu je podľa Billa Gatesa čítanie, aj v dokumente hrá dôležitú rolu jeho zázračná taška s knihami, ktorú nosí všade so sebou. Pripravili sme pre vás výber toho, čo boháč číta na základe informácií z jeho blogu.

Naznačuje to už úvodná scéna dokumentu, ktorý začína detailným záberom na Gatesa, vkladajúceho knihy do tašky, až kým nie je plná. Dokopy ich v nej nesie asi pätnásť, pričom niektoré majú 500 strán a hmotnosť jedného kila. Asistentka zakladateľa Microsoftu ju každý týždeň „refreshne“ a balí mu ju na všetky výlety.

Letné čítanie podľa Billa Gatesa. Týchto 5 kníh odporúča zobrať na dovolenku 2019

V jednej scéne seriálu číta tituly, ktoré do tašky ukladá. Šírka žánrov je naozaj pozoruhodná. Od populárnej beletrie, ktorú zastupujú knihy ako Bad Blood, Measure what Matters či Educated (Vzdelaná), až po vedecké knihy, venujúce sa vakcínam a kvantovej mechanike. Už v apríli sme zverejnili Gatesove každoročné letné odporúčania, no na jeho blogu nájdete aj jeho „ročný zoznam“. Tu je výber kníh, ktoré čítal Bill Gates v roku 2019.

Melinda Gates: The Moment of Lift

Reklama

Kniha je o ženách, ktoré inšpirovali Melindu Gatesovú počas jej života, od úplného začiatku – od jej mamy cez kolegyne v Microsofte, pokračujúc súčasnosťou a mnohými skvelými vedkyňami, farmárkami, vychovávateľkami či líderkami. Množstvo z nich stretla vďaka svojej nadácii Bill & Melinda Gates Foundation, ktorá je najväčšou súkromnou charitatívnou organizáciou na svete. „Je to múdra, úprimná a krásne napísaná kniha o tom, ako pomáha empowerment žien nám všetkým,“ píše v recenzii Gates.

Bradley Hop, Tom Wright: Billion Dollar Whale

Táto kniha poteší (nielen) milovníkov škandálov, podvodov a rozhadzovania peňazí. Ako ukazuje podtitul, opisuje príbeh malajzijského podnikateľa Jho Lowa, ktorý podviedol Wall Street, Hollywood a celý svet. Zaznamenali ho dvaja reportéri Wall Street Journal a v tejto knihe popisujú, ako využil svoje styky s premiérom Malajzie Najibem Razakem, ktoré neskôr použil na najväčší podvod v modernej histórii.

„Je to smutný príbeh o korupcii v medzinárodnom finančníctve, ale je fascinujúci. To čím je ‚Bad Blood’ vo svete biotechnológií, je  ‚Billion Dollar Whale’ vo finančníctve,“ povedal Bill Gates a odkazoval tak na knihu o veľkom podvode startupu Theranos, ktorú odporúčal už v minulosti.

Jim Gaffigan: Dad Is Fat

Populárny komik zdieľa v tejto knihe nešťastné príhody so svojimi deťmi. O svojom minulom JA hovorí ako o zvláštnom ujovi, ktorý žil podozrivo dlho sám v byte v New Yorku, a aj preto o ňom jeho rodina dlho špekulovala. Nikdy si vraj nemyslel, že bude mať deti. Dnes má okrem miliónov videní na YouTube aj päť detí a s čitateľmi zdieľa hororové situácie aj radosti, ktoré sú súčasťou ich každodenného života. Ku knihe Gates zatiaľ nezverejnil recenziu, no Gaffigan je jeho obľúbencom. V minulosti vystupoval napríklad na jeho oslave 60 narodenín.

David Foster Wallace: Brief Interviews with Hideous Men

Zbierka poviedok, ktorá bola po prvýkrát vydaná v roku 1999 a ktorá už zažila množstvo adaptácií. Kniha kritizuje modernú maskulinitu a mužský šovinizmus a má podobu výpovedí mužov, pričom ide o akési ich výpovede. Hovorí napríklad o strachu mužov zo ženských súdov, ktorý často prerastá v mizogýniu či o objektivizácii opačného pohlavia.

Howard Green: Railroader

Biografia legendárneho Huntera Harrisona, ktorý sa počas svojho života prepracoval z robotníka na CEO The Illinois Central Railroad. Človek, ktorý nikdy neakceptoval status quo, významne zmenil túto sféru a kniha opisuje, ako sa mu to podarilo. Je založená na mnohých rozhovoroch so samotným Harrisonom, ktorý zomrel v decembri.

Amor Towles: A Gentleman in Moscow

Kniha, ktorá má podľa Billa Gatesa všetko. A Gentleman in Moscow napísal najlepšie predávajúci autor New York Times a rozpráva príbeh grófa odsúdeného na domáce väzenie v luxusnom moskovskom hoteli Metropol. Počas tridsiatich rokov, ktoré sú v knihe opísané, sa gróf snaží, aj napriek obmedzeniu, vyťažiť zo svojho života čo najviac.  „Aj keď si neužívate čítanie o Rusku tak ako ja (čítal som všetky knihy od Dostojevského), táto rozpráva úžasný príbeh, ktorý si vychutná každý,“ recenzuje na blogu Gates.

Tieto knihy nosí Bill Gates vo svojej taške v súčasnosti:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk