26. mája 2019

Druhý najbohatší človek sveta si so sebou na každú dovolenku berie hromadu kníh. A často ich je oveľa viac, než je tam schopný prečítať. Bill Gates, ktorý už od detstva číta približne jednu knihu týždenne, sa s tipmi na tie najlepšie delí pravidelne na svojom blogu Gates Notes. Aj tento rok odporučil povinné letné čítanie, hoci nešiel po práve najľahších žánroch.

Jared Diamond: Upheaval

Bill Gates je veľkým fanúšikom všetkého, čo napíše Jared Diamond. Ten vo svojej najnovšej knihe, ktorá je posledným dielom trilógie, odhaľuje, ako sa úspešné národy pozbierali z kríz, ktoré zažili. Skúma ich správanie a na konkrétnych príkladoch popisuje ich zvládanie občianskych vojen, ohrození zvonku aj rozsiahlych nepokojov. Popisuje udalosti v siedmich krajinách, od núteného otvorenia Japonska svetu, cez sovietsku inváziu do Fínska až po Pinochetov režim v Čile. „Možno to znie trochu depresívne, ale knihu som dočítal s oveľa optimistickejším pohľadom na našu schopnosť riešiť problémy,“ píše Gates.

Rose George: Nine Pints

Už názov knihy britskej novinárky priamo odkazuje na množstvo krvi, ktorú máme v tele. Gates teda varuje ľudí, ktorí nemajú radi krv, že toto asi nebude nič pre nich. Píše však, že ako veľký fanúšik kníh, ktoré idú hlboko do konkrétnej témy, mu táto sadla. „Je naplnená veľmi zaujímavými faktami, ktoré vám dajú nový pohľad na krv a jej ocenenie,“ vraví Gates.

Amor Towles: A Gentleman in Moscow

Kniha, ktorá má podľa Billa Gatesa všetko. A Gentleman in Moscow napísal najlepšie predávajúci autor New York Times a rozpráva príbeh grófa odsúdeného na domáce väzenie v luxusnom moskovskom hoteli Metropol. Počas tridsiatich rokov, ktoré sú v knihe opísané, sa gróf snaží, aj napriek obmedzeniu, vyťažiť zo svojho života čo najviac.  „Aj keď si neužívate čítanie o Rusku tak ako ja (čítal som všetky knihy od Dostojevského), táto rozpráva úžasný príbeh, ktorý si vychutná každý,“ myslí si Gates.

Michael Beschloss: Presidents of War

Billa Gatesa zaujíma každý aspekt vojny vo Vietname a aj z toho dôvodu siahol po knihe Presidets of War. Americký historik, ktorý sa špecializuje na prezidentov USA, Michael Beschloss, sa výskumu a následnému písaniu tejto knihy venoval 10 rokov. Opisuje v nej osem vojnových konflikov, vrátane vojny vo Vietname a skúma vodcovskú úlohu jednotlivých prezidentov USA. „Široký prehľad Beschlossa umožnil upriamiť pozornosť na dôležité udalosti prezidentského leadershipu,“ vraví Gates.

Paul Collier: The Future of Capitalism

Najnovšia kniha Paula Colliera je provokatívnym pohľadom na tému, ktorá v súčasnosti rezonuje. Autor sa v nej snaží diagnostikovať najväčšie chyby kapitalizmu a ponúkať pragmatické a realistické vízie, ako ich môžeme napraviť.  Gates s ním v mnohom nesúhlasí, no hovorí, že analýza problému je lepšia ako navrhované riešenia. „Jeho ekonomické pôsobenie ponúka inteligentnú perspektívu toho, kam kapitalizmus smeruje,“ píše.

Hlavné foto: Gates Notes

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk