19. novembra 2019

Mnohí zo svetových miliardárov sú známi ako vášniví čitatelia. Mnohí z nich dokonca podľa vlastných slov vďačia za svoj úspech práve knihám a čítaniu. Aké sú najobľúbenejšie knihy podnikateľov, ktorých Forbes radí medzi najbohatších? Čo čítajú v súčasnosti?

Elon Musk

Medzi najobľúbenejšie knihy zakladateľa firmy SpaceX Elona Muska patrí biografia Benjamina Franklina od Waltera Isaacsona, ktorý neskôr zdokumentoval aj životný príbeh Steva Jobsa. Kniha Muska oslovila aj preto, že Benjamin Franklin patrí medzi jeho veľké vzory. „Povedal by som, že je jeden z ľudí, ktorých najviac obdivujem,“ opisuje v rozhovore pre Foundation 20. Dodal tiež, že ho inšpiroval najmä jeho podnikateľský duch a fakt, že Franklin začínal s ničím.

Elon Musk na Twitteri. Foto: Twitter

V živote a v podnikaní ho ovplyvnili aj knihy Einstein (Jeho život a vesmír), „Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies” či kniha Tesla: Inventor of the Electrical Age. Čo číta svetový vizionár v týchto mesiacoch? Napríklad knihu „Human Compatible” od Stuarta Russella, ktorého na svojom Twitteri nazval úžasným. Jeho knihu Guardian označil za najdôležitejšie dielo o umelej inteligencii tohto roka.

Reklama

Bill Gates

Keď sa raz Billa Gatesa študent z Nebrasky v rozhovore opýtal, akú superschopnosť by chcel mať, Gates odpovedal: „Byť schopný čítať super rýchlo.“ Zakladateľ Microsoftu je pravdepodobne jedným z najznámejších knihomoľov spomedzi miliardárov, ktorý svoje knižné tipy pravidelne zverejňuje na svojom blogu,  a ročne prečíta okolo 50 kníh. Jednou z jeho najobľúbenejších je kniha Business Adventures od Johna Brooksa, ktorú mu odporučil jeho priateľ, miliardár a investor Warren Buffett.

„Viac ako dve desaťročia, odkedy mi ju Warren požičal a viac ako štyridsať rokov, čo bola táto kniha prvýkrát publikovaná, zostáva najlepšou biznis knihou, akú som kedy čítal,“ napísal Gates v roku 2014 a žartovne dodal: „Warren, keď to čítaš, stále mám tvoju kópiu.“

Knihy, ktoré nosí v súčasnosti Bill Gates vo svojom batohu. Foto: Bill Gates blog

Čo nosí vo svojej taške v súčasnosti? Napríklad knihu Outbreak Culture o tom, čo robiť, aby sme zabránili ďalšej epidémii eboly, publikáciu Leadership: In Turbulent Times či knihu Growth, skúmajúcu rast v prírode aj v spoločnosti, od mikroorganizmov až po svetové impériá.

Warren Buffet

Buffetova najobľúbenejšia kniha vyšla aj v čestine. Foto: Heuréka

Keď začal Buffett pred mnohými rokmi svoju investičnú kariéru, prečítal denne 600 až tisíc strán z kníh. V súčasnosti údajne trávi 80 % svojho času čítaním. Jednou z kníh, ktoré ho v živote ovplyvnili najviac, je Inteligentný investor od najvýznamnejšieho investičného poradcu 20. storočia Benjamina Grahama. Buffett ju označil za najlepšiu knihu o investovaní, aká bola kedy napísaná a deň, keď sa k nemu dostala, považuje za jeden z najšťastnejších. Medzi jeho ďalšie obľúbené knihy patria aj „Security Analysis“ od rovnakého autora a „Common Stocks and Uncommon Profits“ od Philipa Fishera, ktorého knihy Buffett taktiež rád odporúča.

Jeff Bezos

Jedna z troch kníh, ktoré Bezos odporúča manažérom Amazonu. Zdroj: google books

Zakladateľ Amazonu v jednom z rozhovorov uviedol, že s vrcholovými manažérmi spoločnosti zdieľa knihy, ktoré majú byť základom pre jej budúce formovanie. Jednou z takých je kniha The Effective Executive, ktorá vyšla aj v českom preklade – Efektivní vedoucí. Bezos ju prečítal preto, aby lepšie porozumel tomu, ako budovať Amazon.

Popisuje, ako rozvíjať osobné návyky, manažovanie času, a vedúcich pracovníkov učí, ako zostať produktívnymi a čo najlepšie prispievať k rozvoju organizácie. Ďalšou z neho obľúbených kníh je The Innovator’s Dilemma, ktorá je jedinou biznis knihou, ktorú mal rád Steve Jobs. Treťou knihou, ktorú Bezos odporúča svojim pracovníkom, je The Goal od Eliyahu Goldratta.

Charlie Munger

Munger je jedným z miliardárov, ktorí hovoria o tom, aký veľký podiel malo čítanie na jeho úspechu. Foto: Amazon

Viceprezident investičnej firmy Berkshire Hathaway a pravá ruka Warrena Buffetta otvorene hovorí, že práve čítanie a sebareflexia sú zdrojom jeho úspechu. Jedným z jeho odporúčaní je kniha „Mastering the Market Cycle: Getting the Odds on Your Side“ od Howarda Marksa, o ktorej povedal: „Vždy hovorím, že neexistuje lepší učiteľ ako história.“ Ďalšou z dôležitých kníh je pre neho Influence: The Psychology of Persuasion. „Robert Cialdini (autor) mal oveľa väčší vplyv na moje zmýšľanie ako iní vedci,“ tvrdí. Táto kniha vysvetľuje princíp ovplyvňovania, to, prečo ľudia hovoria áno, a ako toto porozumenie aplikovať v praxi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?