30. júla 2021

„Správna teplota v spálni ovplyvňuje kvalitu nášho spánku viac, ako by ste si mysleli. Odborné štúdie odporúčajú teplotu medzi 18 a 22°C,“ hovorí Robert Schejbal, spoluzakladateľ Spánkového centra REM v Košiciach. Keď je však teplota vzduchu nad 30 stupňov, je ťažké mať v spálni ideálne podmienky. Ako by sme to teda mali riešiť?

Ideálne by podľa odborníka bolo mať v spálni klimatizáciu. „Možností je viac. Dobrým riešením je zatemniť miestnosť, v ktorej spíme. Pomáha aj ochladenie zápästí v studenej vode tesne pred spaním,“ hovorí.

Vetranie by sme podľa neho mali nechať až na večer, keď sa vonku trochu ochladí. Podľa Roberta Schejbala je fajn dopriať si večernú prechádzku. „Dobrým riešením je tiež nezatvárať dvere, a ak necháme otvorené okno, zabezpečíme si prúdenie vzduchu v miestnosti.“

Voľte správny materiál

Počas horúcich letných nocí skúšajú ľudia často zaspávať bez prikrývky. Odborník to neodporúča, aj keď zdôrazňuje, že je to individuálne. „Krátko pred spánkom dochádza k zníženiu telesnej teploty, ktorá klesá počas noci až do rána. Preto by sme mali byť počas spánku prikrytí,“ hovorí. „To je tiež dôvod, prečo sa väčšina ľudí zvykne prebudiť na pocit chladu, keď si zdriemne bez prikrývky.“

„Ak niekomu pomáha vychladenie prikrývky alebo vankúša v mrazničke a tento spôsob ochladzovania mu vyhovuje, nevidím na tom nič zlé,“ hovorí Robert Schejbal. Foto: archív Roberta Schejbala

Upozorňuje ale, že nie každá prikrývka je v lete správnou voľbou. „Počas horúcich nocí prikrývka funguje tak, že sa pod ňou akumuluje teplo a my sa budíme na pocit, že je nám horúco a spánok je prerušovaný,“ hovorí Robert Schejbal.

Reklama

„Radšej by sme mali zvoliť chladivé materiály, napríklad satén alebo hodváb. Vyhýbajme sa najmä syntetickým tkaninám.“

V pyžame alebo bez?

Namiesto prikrývky je podľa odborníka lepšie zbaviť sa pyžama. Spánok bez neho je vraj kvalitnejší. Okrem toho zvyšuje sebavedomie, zlepšuje kvalitu našej pokožky a dokonca pri ňom spaľujeme viac kalórií.

Robert Schejbal ale hovorí, že takýto spánok nie je pre každého. „Spať bez pyžama sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia úzkosťou, majú citlivú pokožku, sklon k rýchlemu prechladnutiu, alebo jednoducho neradi spia nahí,“ vysvetľuje.

Aj pri pyžame by sme ale mali dbať na to, z akého je materiálu. Najvhodnejšie sú podľa neho bavlna a hodváb.

Riešením je všetko, čo pomáha

Na internete nájdeme množstvo rôznych tipov, ako v lete bojovať s nespavosťou. Niektoré z nich znejú absurdne a šialene, no Robert Schejbal ich neodsudzuje. „Ak niekomu pomáha vychladenie prikrývky alebo vankúša v mrazničke a tento spôsob ochladzovania mu vyhovuje, nevidím na tom nič zlé.“

Najdôležitejšie podľa neho je, aby sme mali kvalitný a neprerušovaný spánok. Spôsob, akým to docielime, je už menej podstatný.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Dovolenka bez červenania sa? Dermatológ radí, ako sa v lete starať o svoju pleť

Hľadáte nezabudnuteľný zážitok? Vyberte sa pozorovať hviezdy do parkov tmavej oblohy

Kam sa vybrať na výlet? Inšpirujte sa tipmi šéfa ochranárov v Malých Karpatoch

Vína na leto: ak ho správne zachladíte, osvieži vás aj červené

Máte chuť na pizzu? 6 tipov na podniky v Bratislave, kde vám pizzu upečú Taliani

Nechce sa vám šoférovať? Zoberte sa a poďte na výlet zážitkovým vlakom

Kam na výlet? Týchto 6 netradičných múzeí na Slovensku si vás získa

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?