28. júla 2021

Teplé letné noci a obdobie perzeíd (ktoré je zhruba v polovici augusta) sú ideálnou kombináciou na pozorovanie hviezd. Nielenže ide o nezabudnuteľný zážitok, ale človek si pri tom aj výborne oddýchne. Všetko sa zdá byť idylické, až kým si neuvedomíte, že bývate v meste plnom svetelného smogu.

Vo Forbese sme preto vybrali najkrajšie miesta na Slovensku, kam sa môžete vybrať za tmavou nočnou oblohou.

Park tmavej oblohy v Poloninách

Voľným okom je tu vidno až 2-tisíc hviezd. Foto: Carpathian

Miesto, v ktorom by bola úplná tma, bez akéhokoľvek svetelného smogu, už na Slovensku nemáme. V Poloninách neďaleko Sniny však žije len 6 obyvateľov na 1 štvorcový kilometer. Vďaka tomu ide o najtmavšie miesto na našom území. Národný park je zároveň 20. parkom tmavej oblohy na svete.

Veľmi dobre je v ňom viditeľná mliečna dráha. Voľným okom tu uvidíte naraz asi 2-tísíc hviezd. Pre porovnanie, v mestách ich pri štandardnom svetelnom znečistení môžeme vidieť asi 200, vo väčších mestách len 20.

Park tmavej oblohy vo Veľkej Fatre

Vo Veľkej Fatre si nočnú oblohu môžete vychutnať aj z hotela. Foto: Petr Horálek

Ak si chcete nezvyčajnú nočnú oblohu vychutnať z pohodlia hotela, Park tmavej oblohy s hotelom Kráľova studňa je ideálnym riešením. Hotel vznikol už v roku 1927 ako horská chata. Vďaka umiestneniu na južnom svahu vrchu Kráľova studňa poskytuje krásny výhľad na oblohu.

Reklama

Aj podmienky hotela sú tu však prispôsobené tomu, že ide o park tmavej oblohy. Elektrinu vyrába generátor a hosťom je k dispozícií len medzi 10. a 12. hodinou dopoludnia a potom medzi 15. a 22. hodinou Neskôr už musia všetko povypínať a pozhasínať, aby neprodukovali zbytočný svetelný smog.

Tmavá obloha na Kysuciach

Asi tretina Beskydskej oblasti tmavej oblohy sa nachádza na našom území. Foto: Jan Kondziolka

Aj keď väčšia časť parku tmavej oblohy patrí pod české Beskydy, v pohraničnej oblasti nájdeme tiež veľa miest bez svetelného znečistenia. Ak sa tam vyberiete, nevynechajte Makov, Korňu, Turzovku či Vysokú nad Kysucou.

V týchto miestach voľným okom, bez hvezdárskeho vybavenia, uvidíte približne tisíc hviezd. Výborný výhľad je tu na mliečnu dráhu, aj zodiakálne svetlo.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto. Prečítajte si aj ďalšie:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?