Trio kamarátok pred niekoľkými rokmi založilo občianske združenie I AMbitious, ktoré pomáha mladým ľuďom spoznať samých seba, budovať silné stránky a rozvíjať zručnosti potrebné pre budúcnosť. Ukazujú ľuďom možnosti sebarealizácie a pomáhajú im zvládať aj prípadné zlyhania.
Momentálne I AMbitious pôsobí v Trenčianskom a Trnavskom kraji. Záujem mladých je však taký veľký, že sú ochotní dochádzať aj z ostatných regiónov. Preto postupne expandujú a čoskoro uvítajú aj do Košického kraja.
Organizátorky veria, že precvičovaním kritického myslenia, kreativity a jemných zručností dokážeme v ľuďoch prebudiť vodcovské typy osobností.
Príbeh, ktorý spustil iniciatívu na Slovensku
Organizácia vznikla v roku 2018 a prvým podnetom bola práve skúsenosť mladej Slovenky so študentským životom v Dánsku. Terézia Dominika Lukáčová ako 15-ročná získala štipendium na najväčšom a druhom najlepšom dánskom gymnáziu v Silkeborgu. Mala tak možnosť pozorovať rozdiely vo vzdelávaní na Slovensku a v Dánsku.
Hneď ju zaujala odlišná mentalita v školstve aj v bežnom živote občanov. „Učiteľ sa stal skôr partnerom v diskusii. Nebolo to o memorovaní poznatkov,“ vysvetľuje spoluzakladateľka projektu Terezka Lukáčová s tým, že dánsky systém viedol študentov k zodpovednosti, kritickému mysleniu a prezentovaniu vlastného názoru. Učili sa riešiť konflikty a akceptovať odlišnosti iných.
Ako opisuje, vyučovanie fungovalo tak, že profesori vopred zaslali študentom materiály k téme, ktoré si mali preštudovať. Na začiatku hodiny učiteľ vysvetlil len úvod, a potom už spoločne diskutovali a pracovali v skupinách. „Boli sme tak omnoho viac schopní si danú látku zapamätať. Rozvíjali sme prácu v tíme, prezentačné zručnosti, argumentáciu, študovali sme si tému z viacerých uhlov pohľadu,“ dodáva.
Spoluzakladateľky projektu. Zľava: Veronika Kováčiková, Sofia Kohútová, Terézia Dominika Lukáčová. Foto: Dávid Oravec pre I AMbitious, o. z.
„Po vyučovaní sa škola zmenila na komunitný priestor, kde učitelia so žiakmi hrali hry, športovali, rozvíjali projekty, absolvovali workshopy a trávili s nami čas aj na neformálnom vzdelávaní. Uvedomila som si, že do takejto angažovanej komunity chcem patriť a chcem ju aktívne kreovať aj na Slovensku,“ a tak vznikla prvotná myšlienka I AMbitious.
S nápadom oslovila svoje dve rovnako zanietené a proaktívne kamarátky – Sofiu Kohútovú a Veroniku Kováčikovú. Ako zdôrazňujú, samy tiež podstúpili rôzne vzdelávacie programy iných organizácií.
Know-how odovzdávajú ľudia z rôznych odvetví
Organizátorky sa snažia vyberať odborníkov aj mentorov z rôznych oblastí, ktorí sa s mladými ľuďmi podelia o know-how a životné skúsenosti. „Do programu zapájame aj mentorov z významných firiem ako Slido, Martinus, Eset, Accenture, Dedoles či Tatra Banka. Množstvo z našich mentorov sú práve víťazi Forbes 30 pod 30 ako Mirka Uhnak, Slávo Tuleya, Grétka Pavlovová, Michal Novoveský z Exponey (Bloomreach), Marek Mansell či Maťa Grňová,“ vymenúva spoluzakladateľka I AMbitious.
Workshop na tému Budovanie hodnôt a charakteru s Ivanom Ježíkom, zakladateľom Voices. Foto: Dávid Oravec pre I AMbitious, o. z.
Mentorov vyberajú na základe toho, čomu sa chcú účastníci programu venovať v budúcnosti. „Napríklad komik Jakub Gulík pomohol nášmu študentovi v téme produkcie videí. Aj vďaka mentoringu s ním si následne založil vlastné produkčné štúdio. Rovnako Zuzka Dutková z iniciatívy Klíma ťa potrebuje pomohla našej študentke v témach environmentalistiky a udržateľnej módy a dnes sa už týmto témam naplno venuje.“
Ako vyzerá ambiciózne vzdelávanie?
Aby sa niekto mohol stať účastníkom ročného vzdelávacieho programu, musí podstúpiť trojkolový prijímací proces. Samotná akadémia má potom deväť častí – okrem mentoringu sú súčasťou napr. projekty s firmami v praxi či workshopy.
„Program nie je o tom, aby z každého bol podnikateľ či vrcholový manažér. V prvom rade sa snažíme mladých ľudí naviesť k tomu, aby sa našli a nebáli sa robiť to, čo ich baví. Niekedy majú účastníci totiž pocit, že ostatní ich vnímajú ako premotivovaných ‚bifľošov‘. Toto nastavenie mysle sa snažíme v I AMbitious zmeniť, pretože robiť niečo naviac je prospešné a dokáže to mladých ľudí posunúť vpred,“ podotýka Veronika Kováčiková, finančná a administratívna manažérka projektu.
Študenti I AMbitious Academy sa učia samostatnosti aj tímovej práci. Foto: Dávid Oravec pre I AMbitious, o. z.
Pandémia zasiahla aj ich projekt, no opäť sa ukázalo, že šikovní ľudia si vždy nájdu cestu, preto využili toto obdobie na expanziu. „Hoci program I AMbitious Academy je len pre stredoškolákov, začiatkom pandémie sme spustili spolu s organizáciou LEAF online rozvojovú platformu Growni.sk, kde na jednom mieste môžu jednotlivci a organizácie nájsť príležitosti pre svoj rozvoj. Zároveň môžu príležitosti zadávať či pomáhať druhým ľuďom rásť,“ dopĺňa Terézia Lukáčová.
Kemp s 56 študentmi z celého západného Slovenska. Foto: Dávid Oravec pre I AMbitious, o. z.
A čo plánujú v budúcnosti?
Zámerom organizátoriek je rozšíriť svoju pôsobnosť do ostatných regiónov Slovenska a rozvíjať komunity nielen na úrovni študentov, ale aj jednotlivcov, firiem a ďalších inštitúcií.
„I AMbitious Academy by však neexistovala bez kvalitných mentorov, lektorov a organizácií, ktoré v programe pôsobia. Preto ktokoľvek s chuťou odovzdať novej generácii svoje skúsenosti, názory a expertízu, má možnosť sa zapojiť či už ako jednotlivec alebo ako firma či organizácia,“ hovorí iniciátorka programu Terézia Lukáčová.
„A ak raz budeme môcť zaniknúť, lebo nás už nebude treba, budeme mať za to, že svoje poslanie sme ako organizácia naplnili. Zatiaľ nás však čaká dlhá cesta spojená so vzdelávaním mladých ľudí na Slovensku,“ uzatvára.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]